• Krátkometrážní

Hannibal (2001)

Poetická zvrácenost.

Bitevní loď (2012)

Ultrapatetické předvídatelné nic, jehož jediným kladem je poměrně dobře natočená akce. Obsazení Neesona a Skarsgårda je smutný příkladem, lákaní diváků na jména, která se v celkovém produktu objeví na (ani ne) 20 minut. Rihanna byla kupodivu fajn, leč nedostala příliš prostoru - jedno slovo za 5 minut na scéně je bolestivě málo. 2* Bergu vzpamatuj se!

Hunger Games (2012)

Fetišistické. Zkratkovité. Opíjející se samo sebou. Obrovská škoda nepřehledné akce. Adaptace nedokáže plně vytěžit pozitiva předlohy - politicko-společenský přesah a především emoce. Velký potlesk za kvalitní casting odpovídající knižním předpisům. P.S. JNH to (ostatně jako vše tento rok) odflákl.

Pařba ve Vegas (2009)

Tvůrci mají můj obdiv. Z prvoplánovité rutinní komedie se díky skvělé druhé polovině vyklubalo fajnové překvapení. Ovšem, nálepky typu "Nejlepší komedie roku" a "Brečel jsem u toho smíchy" hledejte vážně někde jinde.

Zamilovaní (2011)

Nezávislé, civilní, křehké a přesto dojímavé. (Jakožto Whoviana obsazení Alex Kingston velmi potěšilo.)

Silent Hill (2006)

Fanoušci herní série pochopitelně skandují nadšením, ale co my, diváci znalí mytologie pouze z několika minut hraní? První polovina filmu nabízí hutnou atmosféru s výtečnou stylizací a neodvratitelným pocitem tísně, který doprovází diváka až ke krkolomnému zvratu, jímž je odhalení v druhé polovině. Film náhle otáčí o 180 stupňů a výtečná špinavá atmosféra se vytrácí do ztracena spolu s logikou. Závěrečné "zúčtování" je jedním z nejhorších klišé za poslední let. Bohužel.

Bratři Bloomovi (2008)

Absurdismus vyhnaný do výšin extrému, hra s kontrasty a symbolikou, avšak, ač se Johnson zdatně snaží sekundovat poetice Wese Andersona ve výsledku mírně pokulhává a svým překombinovaným finálem negativně mate diváka. I když slyšet Rachel Weisz mluvit česky bylo neskutečně roztomilé.

Mezi vlky (2011)

Nejvíc mě na tom mrzí, že se na to lidi budou koukat jako na typický survival horor. Ve skutečnosti se jedná o citlivé melancholické, psychologické komorní drama o sebeobětování a hledání sebe sama, v němž jsou vlci pouhou "ozdobou". Konkrétně u vlků celé vyprávění poněkud vázne. Tvůrci se buď měli rozhodnout pro kompletní makety "monster" nebo je udělat kompletně animovaně. Takhle kdesi na půli cesty v drastických scénách působí poněkud směšně namísto děsivě. Ještě že si s tím režisér umně poradil a dokázal ctít "Co není vidět a pouze slyšet děsí více". O precizním technickém provedení se není třeba déle rozepisovat. Snad jen vyzdvihnout krásně popsanou naturaličnost, chladnost a nemilosrdnost přírody.