Co takhle svatba, princi? (1986) (TV film)

Jedna z nejlepších nedělních televizních pohádek. Vtipná, chytře napsaná, dobře zahraná a rozhodně snesitelná i pro dospělé diváky.

Čarodějův učeň (2010)

40% - Stěží těžký průměr. Na televizní večer s občasným přepnutím to jde, ale v kině bych byl fakt znuděný.

Sejmi prezidenta (2014)

Finský film odehrávající se v placatém Finsku a natočený finským režisérem... ve velehorách. Jak tohle přijalo finské publikum, toť teprve otázka! Dovedl bych si představit, že by byl film mega cool zábavný pro třináctileté kluky, kteří se najdou v hlavním hrdinovi. Pro ostatní je na hranici snesitelnosti a demence. Dal jsem si chvilku a našel rozhovor s režisérem po premiérovém promítání. O filmu, natáčení a pozitivní reakci diváků mluvil s takovým edwoodovským nadšením, až mi ho bylo líto.

Kellyho hrdinové (1970)

Poslední dobou nějak nemám náladu na filmy, co se tváří jako válečné, ale jsou to jenom kovbojky zasazené do jiného prostředí. Kellyho hrdinové nic jiného nejsou.

Jagellonci (2012) (TV film)

Jeden z dalších filmů, kde forma převážila nad obsahem, což je bohužel typickým znakem řady českých dokumentů. O Jagelloncích se víc dozvíte z krátkého článku na wikipedii než z tohoto filmu, kde je zbytečně kladen důraz na jakési fiktivní a unylé pocity a nálady panovníka. Kvůli omezenému rozpočtu jsou pak hrané scénky většinou ve stylu "král jde s loučí po chodbě doleva", "král jde s loučí po ochozu doprava", "král sedí u stolu", případně "korunovace za přítomnosti biskupa a dvou komparzistů". Oceňuji dobrý záměr i nápad, bohužel výsledek je, jaký je.

Matilda (1996)

Dost podivné a občas až šokující, co všechno může být rodinný film. Zajímavostí je postava odporné ředitelky školy v podání Pam Ferris, které byste tady nevěřili, že jen o pár let později ztvární velice sympatickou zahradnici v detektivní sérii Zločiny v zahradách.

Meč v kameni (1963)

Ruční kresba i animace, velice roztomilá klasika. Bavily mě jednotlivé scénky, nápady v nich i humor, založený nejčastěji na potrhlosti Merlina, jeho vizích daleké budoucnosti a jeho výrovi Archimedovi. Nicméně jinak je film opravdu jenom sledem příhod a scének bez uceleného děje. Samotná artušovská legenda je zcela vedlejší a vlastně by tam ani nemusela být. Zkrátka starý čaroděj (Merlin) potká malého kluka (Artuše) a ujme se jeho výchovy. Teprve v posledních pěti minutách filmu se kluk dostane do Londýna, kde, aniž by k tomu předešlý děj jakkoliv směřoval, náhodou vytáhne meč z kamene, bez okolků a dramat je prohášen králem a je konec...

Hotel Transylvánie (2012)

Zábavný animák, ze kterého je patrný Tartakovského rukopis. Ale jako by mu chyběly ambice být lepším než průměrem a z povedeného panoptika příšer a příšerek se určitě dalo vytěžit víc. Každopádně si zasloužil pokračování a já nezaváhám se na něj podívat.

Kočka na rozpálené plechové střeše (1984) (TV film)

Na rovinu: Vydržel jsem u toho jen asi dvacet minut. Špatné až směšné ve všech ohledech a nesrovnatelné s filmem z padesátých let. Jsem rád, že se tato inscenace vešla na ČT, ale doporučuji ji jenom za účelem doplnění přehledu o historii kinematografie nebo jako kuriozitu.