Action Man (2000) (seriál)

Pred rokmi, keď som bol oveľa mladší, som sa za týmto seriálom doslova bláznil. Divoká animácia, sympatickí hrdinovia a každý diel mal čo ponúknuť, tak sa teraz nemienim hrať na dôležitého a pozerať sa na to z môjho súčasného vkusu.

Addamsova rodina (2019)

Nepreháňajme, zasa také zlé to nebolo. Je síce pravda, že zapojenie Addamsovej rodiny do farebného moderného sveta nefunguje najlepšie, a v spojení s tým sa cca po štvrtine filmu vytráca povestná temná atmosféra a čierny humor, zábave to až tolko neuberie. Vtipy fungujú. animácia a výtvarná stránka je skvelá (má to trochu burtonovský nádych) a je to celé jednoducho fajn. Ja osobne som sa pobavil oveľa viac ako pri iných animákoch, ktoré poslednú dobu dobývajú kiná, aj keď ma sklamalo záverečné gýčové posolstvo, a absencia takých tých skrytých "dospeláckych" dvojzmyslov a vsuviek, ktoré tam vidí iba staršia generácia fanúšikov. Za mňa dobrých 60%, popravde som čakal, že to dopadne omnoho horšie.

Agresivní virus (2014) (seriál)

Najlepší vampírsky seriál, aký si divák môže priať. Televízne spracovanie úspešnej knižnej predlohy, ktoré ostalo v rukách rovnakých autorov, má špičkovú produkciu a výborný dejový spád. Postavy si človek obľúbi už v samotných začiatkoch, a príbeh sa nebojí znepríjemňovať im situáciu každou epizódou, rovnako ako sa neštíti nechutností a kvalitnej brutality. Master je stelesnením upíra zo starej školy, Bradley ako pomstou posadnutý starec sa stal mojou obľúbenou postavou. Strain je možno najlepším hororovým seriálom poslednej doby, no nevyhne sa hluchým miestam, slabším, trochu zbytočne naťahovaným epizódam, či familiárnym situáciám, ktoré často niečo pripomenú (napr. Walking Dead). Každopádne som sériou nadšený i po poslednej, vynikajúco vyvrcholenej epizóde, a druhú sezónu budem netrpezlivo očakávať.

Akame ga kill! (2014) (seriál)

Nenechajte sa nijak zmiasť, ide totiž o tuctové akčné fantasy anime, ktorých sú v súčasnosti haldy. Akame ga Kill navyše nemá nejak dlhodobo čím zaujať, príbeh je nanajvýš sterilný, aj keď postavy zaujímavé, a rovnováha medzi humorom a brutalitou niekedy nebezpečne kolíše. Po piatej epizóde nemám motiváciu sledovať seriál naďalej, zábavné to síce je, no radšej ho vymieňam za iný, zaujímavejší.

Akira (1988)

Kultové anime, ktoré si za svojím označením hrdo stojí už roky. Nadčasová animácia prepracovaná do každého detailu, ktorá výnimočne a neobvykle zobrazuje postapokalyptickú budúcnosť s veľkou dávkou kyberpunkovej atmosféry. Každá zložka príbehu funguje s postavami a ich prejavom, plno skvelých myšlienok a úvah, ktoré skutočne dávajú zmysel, a zanechajú v divákovi stopu. Ótomo je autor jedného z najlepších manga komiksov vôbec, a jeho vlastné prevedenie do anime je takmer bezchybné, ospravedlniť sa dá i ten mierne rozhádzaný záver, ktorý je možno hlavným dôvodom nepochopenia diela u mnohých divákov.

Akta X - Série 10 (2016) (série)

Ako obrovský comeback je pokračovanie kultových X-Files veľmi diskutabilným a rozporuplným seriálom. Prvé dve epiźody to vypália na nostalgickú úroveň s hromadou konšpiračných teórii, no nasledujúce 3 epizódy sú kolísavo priemerné, až veľmi slabé a zbytočné. Záverečný diel, nadväzujúci na prvý, je samozrejme výborný a otvára dvierka pre pokračovanie, no dejovo som dúfal, že celá séria sa bude držať práve tejto linky. Žiaľ, diely sú nakrúcané nezávislo od seba, s rôznymi príbehmi a postavami, čo v porovnaní s klasikou robí z návratu Aktov X len priemerný sci-fi seriál, ktorý úplne nepoteší ani skalných priaznivcov.

Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016)

Bojím sa to priznať, no pre mňa jednoznačne stráviteľnejšie ako burtonova jednotka. Tam, kde ma príbehovo nenadchla, ma tento nástupca doslova strhol. Áno, je to miestami trochu patetické a vizuálne príliš gýčové (v podstate len recykluje burtonove nápady vo veľkom, niekedy zbytočne nasilu), navyše tomu chýba istý dotyk burtonovej ruky, no je to presne tá šialená Alica, akú som si vždy predstavoval. Wasikowska je vo svojej úlohe neprekonateľná, Čas v podaní Cohena bol výbornou voľbou, a po trochu suchom úvode to celé neprestáva svižne odsýpať. Ja proste tieto hrátky s časom milujem, a tento mal dokonca aj celkom peknú myšlienku.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Komiksová predloha u nás nie je veľmi známa, čo možno uľahčuje hodnotenie filmu, no myslím, že to v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Alita je úchvatný post-apo/utopický sci-fi pribeh s rozprávkovým nádychom, a veľkým srdcom. Príbehovo síce nie je ničím výnimočným, scenár je dosť predvídateľný a priamočiary, ale ber to čert, pretože už dlho som sa pri žiadnom filme takto nezabavil. Má to skvelú hudbu a adrenalínové scény, ktoré majú gule ako prasa (bitka v bare, motorball), a pri tom všetkom nezanedbáva ani funkčnú chémiu postáv a vydarené scény zobrazujúce vnútornú hrdinkinu nevinnosť. Trošku možno sklame neuspokojivý záver s nábehom na pokračovanie, no pri tej technickej dokonalosti a celkovo výbornej štruktúre filmu, ktorá očarí nie len fanúšikov sci-fi, je to zanedbateľné. Rodriguez má po dlhej dobe znova môj obdiv.

Alois Nebel (2011)

Nádherne atmosferický kúsok ktorý môže na prvý pohľad vyzerať ako český Sin City wannabe, ide si však svojou vlastnou cestou a napreduje najmä audiovizuálnym spracovaním. Popravde, je to jediné čím film vyniká. Nezrozumiteľné podanie príbehu, ktorý krivká po celý čas len okolo jednej povrchnej kvázi zápletky, a tak isto postavy, u ktorých je človeku absolútne jedno, ktorá kde a ako skončí, uplne kazia dobrý dojem, ktorý Alois Nebel zozačiatku vytvára. Ďalší spackaný námet s obrovským potenciálom zverený do nesprávnych rúk, ktorý človeka donúti jedine zaspať.

Amazing Spider-Man (2012)

Webbov Spíďo je emocionálne a vzťahovo omnoho dôkladnejší a hlbší ako všetky tri Raimiho filmy dohromady. Naopak ostatné stránky filmu sú v podstate rovnaké - nadupané efekty, swingy a bitky v uliciach nočného Manhattanu, prekvapivo smiešny záporák Lizard a nakoniec aj nekonečné klišé a patriotizmus občanov spojených štátov. Dvojica Andrew a Emma sympatickejšia, a v ich podaní si kľudne viem predstaviť aj pokračovanie. Zhrnul by som to ako veľmi príjemné prekvapenie, pri ktorom som sa občas bavil viac ako pri do neba vyzdvihovaných Avengeroch. Zážitok z filmu však silno kazila nepochopiteľne dlhá stopáž, kvôli ktorej sa divák miestami aj nudí. Ako fanúšik Spider-Mana si to kľudne nadhodnotím, nech sa prepadnem.