Van Helsing (2004)

Mne proste nikdy nikto nevysvetlí, že Van Helsing je zlý film. Je odzbrojujúco hlúpy, príliš dlhý a triky má miestami fakt podpriemerné. A mne to nevadí, lebo má reálie ktoré má, má Kate Beckinsale takú akú ju má a k tomu má síce nie veľmi drsného, ale zato dosť sympatického Jackmana. Guilty pleasure najťažšieho kalibru a nehanbím sa zato. Roxburgh ako Dracula bol ale ťažký castingový fail.

Černá smrt (2010)

Ďalší z Beanových správňákov až na dreň v atmosférickej depke, ktorá smelo a inteligentne bodá do náboženského fanatizmu a vecí okolo.

Líza, liščí víla (2015)

Maďarský Wes Anderson (alebo Amélia z Montmartru, vyberte si) s dosť nevyrovnaným tempom, ale zato so srdcom na dlani a neskutočne sympatickou ústrednou dvojicou. Plus celý ten bizár okolo Toniho je čarovný. 4* dávam v šoku, že s takýmto hravým počinom vyrukovali práve Maďari. Palce hore, barátok.

Demolice (2015)

Demolition je síce tak na jedno použitie, ale niet šance, že by nezaujalo. V skratke - cesta Jakea Gyllenhaala k mentálnemu obrodeniu vedie skrz ťažko pochopiteľné situácie a podivné vzťahy s hádam ešte podivnejšími ľuďmi. Naomi Watts by som zožral, aká tu bola chutná.

Westworld (2016) (seriál)

Nolan ide. Devíz má Westworld požehnane - ako western funguje skvelo, má ťaživú atmosféru, disponuje presným (hoci poväčšinou dosť nevyťaženým) obsadením, bezchybnou výpravou a istou rukou réžie. Na druhej strane treba povedať, že bez Hopkinsa a Harrisa by bol polovičný, ak nie ešte menej, veď taký Marsden je presvedčivejší ako robot než ako človek. Dvojica silných liniek (celý ten humbuk okolo Maeve kríva až strach, takže to proste nepočítam) sa na konci dočká skvostného vrcholu, ktorý dosť výraze napomáha dojmu zo seriálu ako celku, a mňa osobne bude dejový oblúk okolo muža v čiernom ešte nejakú dobu fascinovať. Pointa okolo celého parku je hádam ešte silnejšia a desí tým, aké otázky kladie a akých vízií sa dotýka. No proste, ako veľmi som chcel, aby prišiel taký ten "všetko je inak moment", tak aj prišiel. Koniec naznačuje všeličo, ale nemyslím si, že druhá séria naň nadviaže.

Hannah Arendt (2012)

Hannah Arendt stojí na tak mocnom príbehu a takej castingovej trefe, že iná ako skvelá jednoducho byť nemohla.

Splice (2009)

Splice celkom schopne strieda žánre, z ktorých si berie to najdepresívnejšie a miestami to preloží trochou presne načasovanej úchylnosti. Herci hrajú, atmosféra je konštantne hustá, v emocionálnej rovine to celé funguje. Potiaľto celkom v pohode. Ale ak to beriem ako celok - niekto ten rodinný presah a sakra dilemu na konci vníma ako plus, mňa celé posolstvo minulo (patrne preto, lebo môj postoj ku klonovaniu je pevne ukotvený v predstave, že na to človek jednoducho nemá právo).

Taková je Anglie (2006)

Popri tom, ako tvorcovský tím podprahovo prejavuje sympatie k hnutiu a snaží sa ho aspoň čiastočne vysvetliť (schválne nepoužijem výraz ospravedlniť, hoci by som rád) vyvstáva jedna otázka - nemohla tam byť aspoň jedna sympatická postava?

Noční zvířata (2016)

Už z trailery hovorili jasne - Ford natočil dva filmy, poprestrihoval ich a strčil do seba. Nevravím, že paralela medzi linkami nefunguje, ale väčšinu filmu ju proste necítiť a celý dojem tak zachraňuje formálna stránka, odzbrojujúci soundtrack a neskutoční herci. Je škoda, že sa na konci nedostaví ten očakávaný "click", kedy všetko zapadá. Nato bola prvá polovica až príliš riedka - inak povedané, jednotlivé linky mohli podľa mňa byť dávkované vo väčších celkoch a výsledný efekt by bol nielen rovnaký, ale pravdepodobne mocnejší a zdrvujúcejší.

Za každou cenu (2016)

Nielen že je to moderne uchopený western, on je to výborný moderne uchopený western. Je neskutočne kompaktný a funguje ako kovbojka, ako rodinná dráma, ako sociologická sonda do života zapadnutého vidieku aj ako názorná demonštrácia toho, kam až siaha mizéria, ktorá prichádza s chudobou. Tu nie je o čom, človek môže tak maximálne vrnieť blahom nad tým, ako môže taký malý film za pomoci takých minimalistických prostriedkov povedať tak veľa.