Apokalypsa (1979)

Možná budu vylapat jako mejdanový odpadlík, ale víc než 3 hvězdičky dát nemůžu. Buď jsem něco nepochopil, nebo jsem mimořádně natvrdlý, ale ten film mi přišel jako mimořádně zdlouhavé babrání se ve zvrácených myslích. První hodina a půl ještě ušla, ale ty druhé dvě pro mě byly doslova utrpením.

Čaroděj ze země Oz (1939)

Kdybych hodnotil v roce 1939, dal bych jistě 5*, ale i tak bych si myslel, že Jih proti severu dostal tu sošku právem. Chápu, že na svou dobu jde o průkopnický počin, ale řekl bych, že své popularity ve Spojených státech dosáhl film asi takovým způsobem, jakým u nás dosáhl téhož Mrazík. Opakování je matkou moudrosti a - jak ukazuje Čaroděj ze země Oz - i klasiky.

Ruska válka - krev na sněhu (1997) (seriál)

Rozhodně nejlepší dokument o válce na Východní frontě a jejích souvislostech. Vzhledem k tomu, že na něm pracovala i ruská strana, jsou některé části komentáře možná emotivnější, než by bylo nutné (zřejmě aby to lépe vyhovovalo široké ruské duši - to se ale pochopitelně netýká výpovědí přímých účastníků, které jsou emotivní vždy tak nějak z podstaty věci), což ale nijak neumenšuje vypovídací hodnotu dokumentu. Ve své době to byl možná vůbec první pokus o objektivní popis událostí a za víc než 15 let nebyl překonán. A troufám si říct, jak tak pozoruji vývoj dokumentaristiky s jejími obsahově vyčpělými dokudramaty, že už asi překonán nebude.

Boj o Jeruzalém (2006)

Je to kus hlavně pro poučené. Pokud o tom tématu a reáliích člověk mnoho neví, bude mu film připadat dost zmatený. Jinak bych řekl, že zpracování historické linky je dost věrné a realistické a tím i ojedinělé.

Atlas mraků (2012)

Pro mě rozhodně nejlepší film roku 2012, a to z mnoha důvodů (obsazením počínaje, scénářem konče). I když se to nenosí, mám rád filmy s poselstvím. A tenhle ho má. Nezasažen a nedotčen knižní předlohou, nemám, co bych vytkl.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Nic, co by v člověku zanechalo nesmazatelnou stopu, ale já se bavil. Jeff možná skutečně trochu přehrává, ale nehraje přece Jindřicha V. Je to sci-fi komedie, která vykrádá jiné sci-fi komedie, hlavně asi proto, že lidi mají rádi to, co už znají. Víc než zábavu na hodinu a půl jsem od filmu nečekal, takže jsem z kina odcházel spokojený. U mě dobrý, takže za 3. Dobré komentáře: D.Moore a kaylin.

Lore (2012)

Pěkně natočený film. Podobných pohledů ze strany poražených mnoho natočeno není, protože tenhle film nic nevysvětluje ani neomlouvá, jen ukazuje poválečné Německo jaké asi bylo. Na můj vkus trochu rozvláčné, proto jen 4 hvězdičky.

Havran (2012)

Dobra atmosfera a pekna vyprava, ale podobne filmy hodnotim pod zornym uhlem (dle meho soudu) neprekonane Sleepy Hollow. Havran tak nemuze dostat vic nez 3 hvezdy.

Tygr a drak (2000)

K asijské kinematografii nemám kladný vztah. Filmy, které jsem viděl, by se daly spočítat na prstech jedné ruky a po shlédnutí Tygra a draka jsem se ujistil, že se to v budoucnu asi nezmění. Ten film je tak zdlouhavý, že by mohl nudit za vlast a ty tolik oslavované bojové scény mi připomínaly spíš artistická vystoupení v cirkusech z dob mého mládí v kombinaci s bungee jumpingem.