Dobrodruzi z vesmíru (1986) (seriál)

Kvůli tomuhle seriálu by mělo být desetihvězdičkové bodování. Roztržitý inženýr, svědomitý kapitán a nezodpovědný Rama, tohle byly nejoblíbenější postavičky nejoblíbenějšího animovaného seriálu. Co díl to nový originální příběh, ať už s hororovým, fantasy nebo technickým prosrtředím společnosti jednotlivých planet. Dobrodružství, napětí, jednoduchost a přitom poučení šly ruku v ruce v tomto úžasném dílku, které kdysi vysílala OK3. Kde jsou ty časy?

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Pan Peabody má štěstí, že má po ruce časomat, jinak by film nebyl ani zdaleka tolik zábavný. Moc hezká animace a některé vtípky se povedly, ale film se tentokrát více zavděčí dětem než dospělým.

Dogville (2003)

Důkaz, že nepotřebujete super digitální efekty k tomu abyste natočili "pecku" - stačí jen větší jeviště, křída a výrazné postavy ztvárněné výtečnými herci. Heslo, že každý dobrý skutek musí být spravedlivě potrestán, zde platí na 110%, stejně jako to, že vaši dobří a prostí sousedé, které od jakživa znáte, mohou být chamtivé bestie, stejně jako vy samotní. Tento film, ve kterém se nic nezaobaluje a hlavní hrdinka pochopí, že hodné holky skončí v životě nejhůř, mě dostal a je jedním z nejlepších, jaké jsem v poslední době (ne-li letech) viděla.

Dokonalý svět (2010) (seriál)

Za mě velice příjemné překvapení. Intenzivně pohrdám všemi těmi českými seriály, které produkují naše televize, a které jsou jen tupými požírači času. Dokonalý svět je taky požírač času, rozhodně má ale vtip. Atraktivní prostředí, lehkost a docela zajímavé postavy u mně prolomili kletbu nenávisti a já zhltla všech 16 dílů. Největším kladem seriálu snad je fakt, že hrdinové se v různých situacích zachovají úplně jinak a mnohem realističtěji, než nám káží klišé jiných seriálů. Tolik se tam neobkecává každý problém, nebrečí, neuráží, prostě se tam nemele dokola o jedné a té samé věci. Jen bohudík, že seriál má jen těch 16 dílů, tvůrci moc dobře věděli, že i tady by při dalších pokračováních mohli zabřednout do bahna, kde se topí všechny ty růžové zahrady a Ulice.

Dokonalý trik (2006)

Jeden ze skvělých filmů, u kterých nelitujete strávit celý večer. Skvělá zápletka, možná ale trochu moc překombinovaná. Nenávist předváděná přímo na jevišti devatenáctého století. Filmu není co vytknout, snad jen to, že to není jeden z těch, které mě zasáhnou v samém nitru a nechají tam šrám. Neptejte se mě proč, prostě to Dokonalý trik nedokázal.

Doktor Hollywood (1991)

Příjemná bezkonfliktní komedie, která má spád a u které nemusíte přemýšlet. Fox byl pro tuto roli jako stvořený (nebo to bylo naopak?), jen bych možná přivítala výměnu hlavní hrdinky, třeba za Bridget Fondu, která neměla možnost se ve filmu moc předvést, což byla škoda.

Don Jon (2013)

Film sice není žánrově vyhraněný a proměna hlavního hrdiny z frajera v bílém nátělníku v empatického partnera, kterému na věku nezáleží, proběhla až příliš rychle a hladce, ale film byl zábava. Kontrasty se Don Jon jen hemží: chodí do kostela a zpovídá se z koukání na porno, při bicepsovém zdvihu odříká Otčenáš, a z nějakého nevysvětlitelného důvodu kvůli Scarlett zapomene na lovení jinde a zapíše se do večerního kurzu. Postavy jsou hloupoučké, ale milé, dobře se na ně kouká a herci si je užívají, tím pádem i vy.

Donnie Darko (2001)

Bylo to fajn, ale těch rozpolcených mladých hrdinů, kteří spasí svět už mám dost. Zase jeden z filmů, kde se toho řeší strašně moc, ale vlastně tam toho k řešení moc není. Pěkná atmosféra a podivné figurky, jsou plusem, ale myšlenka je příliš nafouknutá.

Dorian Gray (2009)

Příjemné překvapení. Do našich kin se tento snímek nedostal, což je možná dobře, protože tak se řadí mezi lepší béčka. Postava Doriana Graye je až nepříjemně hezká a snad příliš sladká a zženštilá (ale pokud se má jednat o neobvykle krásného mladíka, asi se tak nějak počítá s tím, že bude trochu zženštilý, ona krása tváře se vždycky přisuzovala spíše ženám než mužům). Ale kontrast s těmi sviňárnami, co později prováděl je až děsivý. Film příjemně odsýpá (teda aspoň mně) a má přiměřeně potemnělou atmosféru starého Londýna. Výtky přesto mám. Konec byl až směšný a vyvrcholení nepříjemně pokazilo napětí, které snímek po celou dobu na sebe vrstvil. Stvůra z obrazu mohla pobýt trošku déle a být nestvůrnější. A vzplanutí mezi dcerou lorda Henryho a Dorianem? To se vzalo kde? Připadá mi, že spadlo z nebe. A ještě jedna věc: ten digitální oheň na konci už nechci vidět.