Duna (2000) (seriál)

Minisérie se více drží knižní předlohy, než Lynch ve své verzi, ale taky k tomu má vice prostoru. Zdaleka se mi toto zpracování nelíbilo tak, jako jeho starší bratříček, ačkoliv bylo srozumitelnější, ale o to nudnější a herci mne vůbec nepřesvědčili. Kulisovost z toho jen čiší. Navíc ten, kdo uděla z lady Jassicky blondýnu a z princezny Irulán brunetu, asi vůbec knihu nečetl - vím, že to jsou prkotiny, ale takových seků je tam víc a mne bijou do očí. Dílo nehodné fantazii Franka Herberta.

Duna (1984)

Duna je tak rozsáhlé dílo, tak bohaté na fantazii a navíc je to napůl pohádka napůl sci-fi, takže ten, kdo se pokusí to převést do filmové podoby musí být buď blázen, nebo mistr a Lynch je podle mne obojí. Nechal hodně prostoru pro představivost a hodně dal na obrazovost a symboliku, takže si prostě musíte knížku přečíst, abyste film pochopili a něco vám to řeklo. Ale jsem jedna z těch, co si Dunu přečetli až poté a přesto se mi snímek líbil, a to jsem ještě nebyla Lynchovým fanouškem. Je to jeden z nejsilnějších fimů, který je docela náročný na porozumění všech viditelných i neviditelných narážek, ale pokud odhalíte aspoň polovinu, stojí to za to.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Mezi novodobými českými pohádkami nadprůměr, ale raději nesrovnávám s těmi starými.

Dveře v podlaze (2004)

Pro mne neuvěřitelně zdlouhavá, přesto působivá a jímavá, knížka Rok vdovou od Johna Irvinga ve mně probudila povinnost se na DVEŘE V PODLAZE podívat. Ačkoliv je film točený podle první části románu, stačí to na celovečerní film. Aby ne, když se ve snímku cituje téměř každé slovo knihy. Nemůžu říct, že by mě tato doslovnost zklamala, protože přesně tyto věty, byly tím, čím mě knížka dostala. Kim Basinger mě konečně dokázala přesvědčit, že umí hrát a u mě si to povýšila z hezké blondýnky na herečku. Jeff Bridges je jako cynický Ted Cole dokonalý. Tohle je skvělý film pro televizi , ale jako kinohitovka je přece jenom málo osobitý a originální. Chtělo by to víc, než jen kopírovat Irvinga.

Dvojník (2013)

O zápletce moc mluvit nebudeme, protože byla předvídatelná a hrála druhé housle. Hlavní je vizuální a zvuková stránka. Ve které době se děj odehrával? Občas to vypadá na válečná léta, jindy na šedesátá, osmdesátá nebo současnost. Stín, světla žárovek a psychedelická stísněná atmosféra doprovázena skvostným hudebním doprovodem. Herci výborní, režie taky. Děj zaostává, ale je to jedno. Jeden z nejdepresivnějších a nejpůsobivějších filmů poslední doby.

Elektra (2005)

Neuvěřitelně nezáživný film, kde vám stále naznačují, že se konečně něco stane, a ono se nastane vůbec nic. Postavy jsou absoulutně jalové, ale tváří se, jakoby prožívali nějaký bolestný vnitřní boj a triky nic moc. Nepamatuju si, kdy jsem viděla horší adaptaci na komiks.

Elfen Lied (2004) (seriál)

Kruté, násilné, krvavé, bez cenzury. Zapomeňte na jednoduchou kategorizaci Dobro/ Zlo. Seriál zhltnete najednou za jeden večer, a pak si uvědomíte, že máte pusu otevřenou dokořán a chcete pokračování, to naštěstí ale nepřijde.

Elvíra - Vládkyně noci (1988)

Svého času pro mne nejoblíbenější horor, nebo spíše hororová komedie. Výstřední, čistě noční tvor, hvězda temných show Evíra přijíždí do malebného puritánského městečka, jehož obyvatelé svým zjevem pobouří natolik, že ji obviní z čarodějnictví a odsoudí na hranici. A nemají daleko od pravdy. Film stojí za to skouknout už kvůli konfliktům temné skoro pornohvězdy s mravními občany

Elysium (2013)

Moralitka s myšlenkou pro mladší školní děti a efekty pro dospělé děti. Z mrtvých vstaní Krugera směšná a trestuhodná klička pro efekt jak ukázat rádoby šokující regeneraci vybuchlého obličeje. Trestuhodně nevyužitý talent J. Foster, jejíž tajemnice Delacourt byla barvitá jako živočišné uhlí. Damon uvěřitelný a jediný sympatický. Zábava to byla napínavá a směřující vpřed ale opravdu tohle natočil Blomkamp?

Enderova hra (2013)

Jsem milovník knižní série, ale abych mohla objektivně hodnotit film, musím odsunout své srovnávání stranou. Stále platí, že Cardova Enderova hra je nezfilmovatelná. Vložit celé politické pozadí, průnik Endera jeho sestry pod pseudonymy do systému a jeho ovlivňování, skrz stoupence, Enderovy vnitřní monology a další, by potřebovalo prostor televizního seriálu se štědrým rozpočtem. Ale mám radost, že zfilmovaný první díl o Enderovi neskončil jako sci-fi hra pro teenagery. Jde poznat, že Hood bere látku vážně a přistupoval k ní s respektem. Výsledkem je potom hutné science fiction s temnou atmosférou a lehkým psychologickým a filosofickým přesahem.