Hrdina (2002)

Nejsa znalcem tohoto filmového žánru, byl jsem unešen. Buď navzdory tomuto a nebo právě proto. Každopádně, vizuální stránka mnohonásobně předčila příběh samotný, ten byl až příliš vykonstruovaný a ve finále i trochu moc překombinovaný. Čistá filmová krása, obrazová dokonalost, střídmé, ale podmanivé bojové scény. Na další film z podobného "ranku" se těším velmi.

Film o filmu: O rodičích a dětech (2007) (TV film)

Skvělý nápad s konfrontací s vlastními rodiči tvůrců, škoda jen, že bylo zřejmě nutno zachovat krátkometrážní formát.

O rodičích a dětech (2007)

Vladimír Michálek je bezesporu jeden z nejlepších filmových vypravěčů a když si jako námět půjčí vynikající novelu Emila Hakla, kterou do scénaristické řeči převyprávěl Jiří Křižan, tak je na krásný zážitek zaděláno. Mě je již dávno jasné, že je David Novotný nejlepší současný český herec střední generace. Téma snímku je, neorigálně řečeno, nadčasové a viditelně i filmově nosné. Je celkem logické, že se film nestal kasovním trhákem, nutí totiž diváka přemýšlet!

Ladí neladí (2002) (pořad)

Skvělý nápad postavit "proti sobě" českou a slovenskou partičku s hudebními publicisty a hudebníky samotnými. Moc nerozumím tomu, proč nemohou být koncerty vcelku a následovat diskuze, takto to postrádá potřebný tah na branku. Jinak je pořad pro mě velkým inspiračním zdrojem. Velmi často chybí hudebníkům patřičný nadhled, někteří publicisté by měli pouze psát, verbální projev bývá někdy zoufalý. Zajímavý je mnohdy kritický postoj Petra Fialy k neoriginalitě kapel, ačkoliv Mňága je symbolem strnulosti, neprogrese a plochosti, na současných koncertech vypadajících jako parodický revival sebe sama. Pořad je takovým jednookým králem mezi slepými.

Hanebný pancharti (2009)

Krásný zážitek z filmu mi kazily nesčetné ostrůvky partiček dvacetiletých krasavců a krasaviček, kteří si zakoupili popcorn, litry koly a první polovinu filmu šustili a mlaskali a já nevím co ještě, týpci z obříma igeliťáka jim při odchodu z kina ještě děkovali (????). Film utekl strašně rychle, naprosto jsem byl přibit na plátno a královsky se bavil zejména u nekonečných dialogů, dokonale vypointovaných a mnohdy překvapivých. Všechny herecké výkony jsou dokonalé, přesné, žádný záběr není zbytečný, stejně tak žádné slovo. Ještě nechápu, jak může být v titulku napsáno "Merci", když postava francouzsky poděkuje (??). Hanebný pancharti ze CinemaCity, oni jistě ví proč!

Katyň (2007)

Je celkem pochopitelné, že se režisér musel umělecky vyjádřit k této brutální kapitole polské historie, možná je ale škoda, že to bylo až v tak pokročilém věku, neboť dříve by to jistě bylo mnohem razantnější, protože určitě syrovější. Přesto konec vyvolává permanentní mrazení a husí kůži. Nesouhlasím s tím, že to bylo příliš akademické, byl to filmový pietní akt za padlé polské důstojníky.

Na vlastní nebezpečí (2007)

Pravděpodobně v sobě měli filmaři spoustu rakije, že jim nebylo hloupý natočit něco takového. Fakt je, že i hloupé filmy mají hlavu a patu, ale toto byla pouze ta část těla někdy mezi. Krásně se koukalo na Ralucu Aprodu, ale její úloha ve filmu byla hodně prapodivná. Ale alespoň si kluci a holky udělali hezkej výlet s raftem. Sledovat to každopádně nedoporučuji, pouze na vlastní nebezpečí a to je opravdu obrovské!

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Skutečně bláznivá ptákovinka, která mě bavila od začátku do konce. Souhlasím, lepší než Tarantinova polovina. Bruce Willis opět hrále Bruce Willise, jeho herecké rozpětí je opravdu ještě tenčí než nastřelený vlas Eltona Johna.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Nevědět, že snímek byl režirován Quentinem Tarantinem, pravděpodobně bych na něj asi vůbec nekoukal, na základě upoutávek. Nejsem znalcem filmů z žánru, do kterého měl film asi zapadnout, takže tady asi těžko něco ocením. Každopádně ve filmu je k slyšení spousta "hlášek" a hodně citací z jeho vlastních filmů. Tyto hlášky se však místy utápějí v balastu dialogů rádobydrsných ženských, jimž jejich drsnost moc nevěřím. Kurt Russel je stejně charismatický jako býval v době Tanga a Cashe a jako doublér Mike je výbornej. Tradičně silný je Tarantino ve výběru muziky a stylových aut. Koneckonců na tu spoustu holek se taky nekoukalo nepříjemně.

Persepolis (2007)

Výtvarně a animačně dokonalá práce, krásná hudba. Film jsem viděl až poté, co jsem si přečetl oba díly komiksu, bez kterého by mi asi (spíš určitě) mnoho významů uniklo a asi bych spoustu souvislostí nepochopil. Místy dějově film trochu moc skáče, což je jeho jediná drobná piha na kráse. Sebeironická reflexe a sžíravá kritika naprosto brutálně fanatického režimu je servírovaná nenásilně, přitom však nekompromisně. Nejedná se o žádné laskavé zúčtování s režimem a dobou, jak tomu často bývá v dílech české produkce.

Časové pásmo bylo změněno