Zajíček bez oušek (2007)

Pohodová německá rom-com s klišovitým příběhem (což ale tak nějak nevadí), skvělými fóry a neméně skvělým soundtrackem. Jo a jako bonus nakonec parádní pomsta taxikáři:)

Vanishing Point (1971)

Fascinace autem, volností, nekonečnými dálnicemi amerického západu, to vše zabalené do parádní hodinu a půl dlouhé honičky.. nádhera. Vůbec mi nevadí, že není nijak vysvětlována Kowalskiho motivace, nevadí mi ani absence nějakého hlubšího příběhu. Celý film mi trochu připomíná nedávný (2011) Clarksonův "Endangered Species" (Forza 4) trailer. Až je z toho člověku smutno.

Experiment (2001)

Film má hodně nevyvážené tempo - zpočátku je možná až příliš rozvleklý a na konci až moc uspěchaný. Některé vyloženě "over-the-top" scény v závěru (profesor) ho zbytečně degradují, nicméně stále nepůsobí lacině. Kdyby se celá romantická linka vypustila, asi by se taky nic nestalo.

Matrix (1999)

Až na ty zdlouhavé a komicky "drsňácké" bojové scény pěkný zážitek.

Monstrum (2008)

Prvních 20 min ve filmu vůbec být nemuselo, opravdu jsou jak z tuctové telenovely a o postavách moc neřeknou. Atmosféra je snad i díky formě hodně hutná, škoda jen, že ji kazí občasné dějové nelogičnosti (počáteční motivace hrdinů, poměrně stabilní obraz i v akčních scénách, atd.). Monstrum je děsivé dostatečně, stejně si ale myslím, že se tak krásně depresivního Manhattanu dalo dosáhnout i bez něj. Každopádně, ačkoli je film jinak průměrný, kvůli té vynikající atmosféře si nadprůměrné hodnocení zaslouží.

Západ (2002)

Příjemné rumunské překvapení. Nevím ale, jestli se pro něj primárně hodí označení komedie, film dokáže být místy i dost depresivní. Líbila se mi forma vyprávění příběhu z pohledu více postav, postupně doplňující skládačku celého příběhu (byť 3. část už nebyla úplně nezbytná). Jinak snímek na plakátu je zvolen výborně, tohle je přesně ta scéna, kterou si jako první v souvislosti s tímto filmem vybavím.

Ahmed & Salim (2009) (seriál)

Skvěle rozjetý seriál, který se bohužel s přibývajícím počtem dílů začíná opakovat a ztrácet originalitu. Absolutně dokonalý je ale jazyk, kterým postavy hovoří: směs arabštiny, angličtiny a univerzální gibberish, navíc s vtipným "vysvětlujícím" překladem (poslední díly jsem vlastně dokoukal jen kvůli tomu).

Orfeus (1950)

Do sálu jsem šel s tím, že nejspíš budu moc dohnat svůj spánkový deficit (ano, takový jsem barbar). Naneštěstí pro můj biorytmus, naštěstí pro mě na nic takového nezbyl čas. Film je skoro až akční, ani přes témeř dvouhodinovou délku nenudí. Herecké výkony jsou solidní, za povšimnutí zde taky stojí na svou dobu vyspělé efekty/kamera (např. vstup do zrcadla pohledem z první osoby, ruka prostupující zrcadlem..).

Autopohádky (2011)

Snad všechny ty pohádky byly divné. Animace se mi nelíbila, loutky taky ne.. a hraný příběh (navíc hloupě rozsekán mezi ostatní pohádky) taky žádný smysl neměl.

Muž bez minulosti (2002)

Tak jako spousta Kaurismäkiho hrdinů i tento je hned zpočátku v nezáviděníhodné situaci. Co se mi ale na muži bez minulosti líbí, je způsob, jakým svoji situaci přijímá. Neztrácí odhodlání, odvahu, naději, nenechá svět plynout kolem sebe. Nečiní mu problém bydlet v bezdomovecké kolonii, hledat (byť mizernou) práci... Nikdy není tak blbě, aby nemohlo být ještě hůř.