• Krátkometrážní

Bestiář (2007)

Když se zajímavě tvářící se film stane karikaturou sebe sama, je to na pováženou. Jindy velmi uvědomělá Pavlásková se začíná film od filmu horšit a posílá k divákům nehotové patvary, které sice mají stále kvalitní herecké obsazení, ale neumí přijít s něčím, co by nebylo zmar, neumětelství a smíření se s naprosto mylnou koncepcí filmu jako celku. Když se hercům daří i ve scénách, které zavání improvizací, lze to vnímat jako pozitivní klad, ale když po skončení filmu ani jedna ze scén nerezonuje ve mně, jak by mohla nebo měla, tak lze napsat jen jediné. Pavlásková film nezvládla a natočila ho tak, jak bych od ní nečekal. Povrchně a na hony vzdálený jejím vytříbeným schopnostem originální režisérky. Je z toho slabý film bez ozvěny obsahující několik zdařile zahraných scén, ale dohromady ani nevím, o čem to bylo, respektive co tím autorka chtěla říct. Jako celek to zůstává pod průměrem české filmové tvorby a zaniká v ní. 40%

Bestie (2022)

Jedeme do Afriky! Ne na černošky, ale na lvi. Jeden z nich tropí neplechu, tak se Idris Elba bude snažit zatnout mu tipec. Režisér Baltasar Kormákur předložil absolutně nevzrušivý "safari" thriller, kde jakékoliv herectví není potřeba, nebot vše důležité a podstatné obstará krvežíznivý král zvířat ve slušném CGI designu. Hlavní hrdina má dvě nezletilé dcery, které byste okamžitě obětovaly, protože živit a šatit takové dvě ochechule, to se ani nevyplatí. Takže co s nimi - předhodit je lvovi. Jenže ačkoliv má lev během filmu nespočet příležitostí je roztrhat, tak jako zázrakem ty dvě šeredy vždy uniknou smrti. Dalším hereckým přízrakem je Sharlto Copley v roli kamaráda a přemoudřelého průvodce hlavního hrdiny. Nepředvedl vůbec nic a naprosto nechápu, jak nějaký režisér může být nadšen z jeho nijakého hraní s jedním idiotským výrazem v ksichtu. Takže přece jen to relativně nejlepší z hereckého hlediska zůstalo na bedrech nebohého Elby, který předvádí jen uspokojivý průměr, s čímž si naprosto vystačí po celý film. Fandit někomu z lidských postav se prakticky nedalo, takže je dobré se orientovat na lva, který kdykoliv se zjevil, byla šance, že se divák probudí z letargie. Pochopitelně se lev nechoval přirozeně, přece jen by zvíře z masa a kostí nejednalo podle scenáristické fantazie, ovšem to je v rámci filmového dění celkem v pořádku. Vrcholem scenáristické nemohoucnosti je naprosto likvidační finále, které vesměs nudný film posílá úplně do savany poseté exkrementy všech divokých zvířat. Devadesát minut bylo celkem roztahaných a nenapínavých, postavy se chovaly stupidně a žádná scén mně neutkvěla v palici. Příště bych povolal lovce Pampaliniho. Hon na pštrosa, žirafu či hrocha by měl jistě dramaticky menší časový interval a ta dějová předvídatelnost by měla své opodstatnění. Nezajímavý film. A vůbec neobstojí tvrzení, že podobných počinů vzniká pomálu. 4/10

Bestie Karla (2006)

Z thrilleru inspirovaného skutečnými postavami zvrhlé manželské dvojice, která šokovala Kanadu, cítím nerozhodnost a nenaplněné ambice. Ze záměru o autentické zpracování podpořené syrovou kamerou a méně známým hereckým obsazením se vyloupl film, který měl jednoznačně navíc, ale režisér Joel Bender se spokojil s tuctovostí. Pro tenhle film je to velká škoda. Klady: film zaujme svým autentickým zpracováním, kontroverzní námět, méně známé herecké obsazení, syrová kamera. Zápory: většina scén jde do ztracena vlivem nedůrazné režie, málo silných a zapamatovatelných scén, odtažité a tuctové zpracování, jednorozměrné charaktery postav, povrchní psychologie postav, slabá gradace příběhu, kolísavé napětí. Mé hodnocení: 60%

Best New Starlets 2012 (2011)

Zvláštní, že ani jedna z pornostar nepatří mezi moje favoritky. Jsou však poměrně neokoukané. Jenže v xxx filmech rozhoduje především nějaká touha si s něma něco začít. Jenže i když se holčiny snažily sebevíc nějak mě to nechalo chladným a žádné fantazie se nekonaly. Pornoherci pořád ti samí a tak se postupně dostavoval pocit strojového sexu. Sice se to nikam nehnalo, ale poměrně nebylo o co stát. Mé hodnocení: 40%

Best New Starlets 2013 (2013)

Klady: mladé a neokoukané tváře dívek zkoušející štěstí v pornoprůmyslu, to je hlavní deviza, předlouhá stopáž není překvapivě na škodu, pěkné outfity, holky to uměly slušně rozbalit před kamerou. Zápory: stále stejní pornoherci, chápu rakušana Bluea a španělského floutka producenta Ferraru, že to mají po kontrolou, ale ti už snad pomrdali celou zeměkouli, a tak mohli do své stáje angažovat méně provařené týpky než jsou oni sami, postupně totiž vznikal dojem strojového píchání z jejich strany bez autentického vzrušení, ale zato s nějakým podpůrným prostředkem pro pány a to se zamáznout nepodařilo, lesbická scéna jsem nezapadla. Mé hodnocení: 70%

Betlémské světlo (2022)

Osvědčená tvůrčí značka Svěrák & Svěrák opět připravila vyhledávaný komfort pro všechny divácké kategorie. Nejedná se sice v žádném případě o scenáristické ani jiné spasení českého filmu, ovšem Svěráci se duchem vrátili k Vratným lahvím. Jsem si jist, že při své tvůrčí práci na tenhle svůj úspěšný film pomysleli a chtěli na něj nějakým způsobem navázat. V tomto filmu lze nalézt hned několik styčných bodů: velmi podobná až totožná herecká sestava ve vedlejších rolích (Budař, Vetchý, Táborský, Macháček) a hlavně opětně Daniela Kolářová po boku Zdeňka Svěráka a jejich neustálé hašteření a špičkování. Příběh je vlastně celkem jednoduchý. Postarší spisovatel Šejnoha, který píše další ze svých povídkových knih, zažívá se svými fiktivními románovými postavami, kterými se inspiroval ze svého okolí, opravdové peripetie. Vedle toho bojuje se svojí tvůrčí krizí, zlobí ho zdraví a z rovnováhy ho vyvádí i jeho hašteřivá manželka, se kterou je evidentně už jen ze zvyku. Zdeněk Svěrák film zřetelně táhne a jeho postava je osobnostní dobrák, co každou chvíli chce diváka dojmout i rozesmát. Je třeba počítat s tím, že fiktivní postavy mají své vlastní "uvažování", takže se spisovateli v různých situacích a na různých místech zjevují a stěžují si na své nedostatky, kterými je on sám coby autor obdařil. Nejzajímavější i nejvtipnější z fiktivního leporela postav je dvojice Vojtěch Kotek, frajerský fotograf, a Tereza Ramba, nedobytná lékárnice, a jejich náhlé milostné vzplanutí. Dalšími zástupci z jiných povídek je rodina Vladimíra Javorského, úzkostlivého otce, který prosí spisovatele o zázrak pro svého retardovaného syna. Úplně nejslabší a zcela nezajímavá je linie s automechanikem (Ondřej Vetchý), co používá svérázné léčitelské metody. A docela zvláštně a originálně působí sny hlavního hrdiny o jeho skonu, na jehož poslední cestě na onen svět ho dovedně vyprovází dvojice svérázných pohřebáků v podání Miroslava Táborského a Jana Budaře. Neustálé manželské soupeření Svěráka s Kolářovou silně připomene vtipné manželské zápolení z Vratných lahví. Přišlo mně, že sice bylo o poznání méně vtipné, ovšem stále velmi filmově funkční. Magický realismus, na nějž Svěráci tentokrát hodně sází, je v českém filmu poměrně ojedinělá záležitost. Takovýto tvůrčí prvek se jim daří zvládat s nadsázkou i nadhledem. Diváci mají opět možnost zažít zručně natočenou a tak trochu netradiční filmovou pohodu. 7/10

Beverly Hills 90210 (1990) (seriál)

Neznám nikoho, kdo by se na to kdysi nedíval, a kdo říká že ne, tak kecá....

Beyoncé: Partition (2013) (hudební videoklip)

Vy nás ale hudebně zásobujete paní Knowles -Jay-Z a dokonce za osobní účasti pana manžela. Návod pro manželky od Beyoncé, které po čase chtějí ozvláštnit manželský stereotyp a okořenit ho, může fungovat. Ovšem za předpokladu, že panička nebude mít nakynutý zadek a narve ho po vzoru zpěvačky do tang, aby pak před obecenstvem sestávajícím pouze z jejího pokuřujícího manžela dala na podiu najevo své skryté vášně. Zpěvačka si dala neobvyklý závazek, že každý svůj song ze svého pátého alba, které vyšlo v prosinci a produkčně si ho na starost vzaly hudební veličiny jako je Timbaland nebo Justin Timberlake, opatří i vizuální podobou. A tak se i stalo v tomto případě. Na světě je provokativní klip, který má explicitní sexuální charakter a obsahuje podmanivou francoužštinu, což při vyslovení "le sexe" má svůj vysoký účinek i význam. Pochopitelně se klip svojí explicitností především v textu dostane nepochybně do kontroverze, které se zpěvačka nebrání a dělá ji dobře. Film má velmi pěknou až působivou vizuální podobu. Jedna obrazová scéna se plynule přelévá do druhé. Od zajímavého úvodního zpěvaččina šibalského "pomrkávání" na manžela začteného do novin u snídaně, kterému není (promyšleně) vidět do tváře přes vyzývavý erotický styling až po silně eroticky zabarvené scény v klubu po nichž se opět ocitneme u snídaně. Tohle tvoří sexuálně zarytý a pevný hudební celek ve kterém písnička ztrácí kontrolu nad její dráždivou vizuální podobou, které postupné podléhá a která určitě nikoho nenechá na pochybách, že v tomhle si Beyoncé věří a v tomhle je její ženská síla. Jen tak dál. V té kvantitě songů, které interpretka poslední dobou chrlí se vždy objeví něco kvalitního a zajímavého z audio i vizuálního hlediska. Mé hodnocení: 100%

Beyoncé: Pretty Hurts (2013) (hudební videoklip)

Nepřehlédnutelná diva a feministka, o které se mluví často také v souvislosti s jejím rozměrným pozadím, zfalšovaným věkem, playbackem na ceremoniálu druhé inaugurace prezidenta Obamy, se kterým údajně měla mít milostné pletky atd. Vedle toho náramně dobře zpívá. Od odtržení od dívčí kapely Destiny´s Child ušla ve své kariéře notný kus hudební cesty a nastolila (nad)vládu zpěvaček, které určují trendy nejenom v muzice. Její hudební kariéra se za jejího působení na hudební scéně prudce vyvíjela, a není náhoda, že je sedmnáctinásobnou držitelkou prestižní hudební ceny Grammy. Poslední dobou jako by se z mého osobního pohledu vytratila z hitparád. Její hudba už je najednou mnohem propracovanější a zároveň je mnohem složitější, svým způsobem, náročnější na poslech. Vytratila se z ní v prvé řadě hitová melodičnost. Platí to i o jejím songu "Pretty Hurts", ve kterém zpívá o nesmyslných soutěžích Miss krásy, ve kterých si mladé dívky ničí psychické i fyzické zdraví. Sama se jedné takové soutěže v klipu účastní, ale vypadalo to hrozně. Nemá už na to věk, ani fyzické parametry, a je to myšleno vážně a bez nadhledu. Písnička je to cajdavá, nijak ve mně nevzbudila zájem pustit si ji opakovaně. V předlouhém sedmi minutovém klipu se kupí nuda. Potěši Harvey Keitel coby konferenciér soutěže. Výrazná zástupkyně R&B přišla se skladbou, která se příliš neliší od její běžné hudební produkce. Když to srovnám s její novou provokativní písní a klipem "Haunted" (80%), tak je tohle nezajímavá tuctovka. Na Beyoncé je to málo. Navíc v klipu je nesympatická, rapidně stárne a uvadá. 40%

Beyoncé: Single Ladies (Put a Ring on It) (2008) (hudební videoklip)

Není divu, že se tenhle klip s chytlavým popěvkem, tak často paroduje. Když to zvýší počet svateb a porodnost, tak proč ne. Beyoncé zkrátka vyhlásila (hudební) boj písničkou proti soužití na psí knížku. Činí tak důsledně a s příslušnou naivitou. Každá dáma se samozřejmě nenechá "okroužkovat". Osobní průzkum naznačuje, že se žení jenom ti hezcí a blbí, ale co ti chytří a škaredí? Co s nimi, milé slečny? Dovedu si představit situaci, kdy třeba kokot požádá o ruku vagínu. No jo, ale jak to má správně provést. Původně chtěl strčit zásnubní prsten do hovna. To hovno je psíka, kterého zamilovaný pár společně chová. Je to mazlíček, a proto by měla partnerka jeho exkrement zbaštit a najít v něm uschovaný snubák. Jak ale narafičit ten správný okamžik. Venčení psa je ideální chvíle, jak to provést. Partnerka samozřejmě nic netuší. Pes se vysere, partner v nestřežené chvilce hovna vymění (z domu si už tajně nese hovno, do kterého předešlý večer pracně naládoval inkriminovaný prsten), ještě navíc úmyslně zapomněl sáček na příslušné odstranění nežádoucího odpadu na pěstěném trávníku městského parku. V dálce strážník a hrozba pokuty visí ve vzduchu. Partner bryskně zareaguje a s děsem v očích pobídne partnerku, aby lejno sebrala, než je pokutuje městský strážník. Outfit partnerky je prostý kapes a za výstřih cpát tu hmotu není dobrý nápad. Jediným možným řešením je hovno zbaštit. Partnerka strčí oválek do úst, strážník s podezíravým výrazem ve tváři projde kolem páru a partnerka v ústech zavadí o něco kovového. Šup, má neskonalou radost, že si jí partner blb, ale hezký, bere a zároveň oceňuje, že ji o ruku požádal tak originálním způsobem, i když její představa byla původně zcela odlišná. Přála si romantický večer, kdy stále dokola bude hrát písnička Beyoncé - Single Ladies. 80%