Souboj Titánů (1981)

Tenhle snímek se mi těžko hodnotí, bojím se že jsem ho viděl až příliš pozdě na to abych si ho mohl doopravdy vychutnat - stejně jsem se cítil po shlednutí původního Trona. Zatím co někteří jej prohlašovali za klasiku, kult největší a dokonalý film já si na něj jen těžko hledal názor, trochu mi chybí taková ta citová vazba. Utvořit si názor na původní souboj titánů se mi povedlo až po shlédnutí jeho remaku z roku 2010. Remake je nejen že neskutečně hloupý (ba místy přímo dementní), ale jedinné na co sází jsou efekty a 3D ... bohužel však nepřináší nic nevídaného a celkově film dokáže uspokojit snad jen pologramotného hltče popkornu. Naopak původní film na efekty tak nějak nedbal, už v době kdy vyšel byl tak nějak pár let za opicema (v době kdy byl film natočen jsme už dávno mohli slintat nad hvězdnými válkami). Zato příběh byl tak nějak poetičtější, košatější a plnější, ikdyž trochu naivní - což však lze filmu jen těžko vyčítat vzhledem k zacílenější na mladší publikum. A narozdíl od remaku byl i celkem slušně zahraný. Stále nevím jak film hodnotit - samozřejmě je to vykopávka poplatná době vzniku a rozhodně to není žádný zásadní snímek světové kinematografie, ale na druhou stranu - kdybych se měl znova kouknout na souboj titánů, vyberu si původní verzi.

Souboj Titánů (2010)

Je to akční, je to roztřesené, je to "třydévole", je to namachrované a místy k pláči blbé ... prostě takový ten hollywoodský 3d průměr. Je to obyčejná rychlokvaška vytvořená proto aby bylo jak lidi nahnat do kin - slibuje to velkolepé efekty ale v podstatě je to film který člověk nepotřebuje vidět, protože už viděl desítky v podstatě stejných filmů. Pokud jste ještě nikdy neviděli 3D film, tak proč ne - možná to bude zážitek. Pokud ano, můžete souboj titánů s klidem v srdci přehlížet - efekty jsou jedinné na co film sází, bohužel však ani v tomhle směru nijak zvlášť neexceluje a nepřináší nic zajímavého, neviděného ... smutné je naopak sledovat "debilizaci" příběhu, která dělá z filmu dobrou zábavu leda tak pro velmi nenáročného diváka ...

Dilbert (1999) (seriál)

Seriál se nese v naprosto stejném duchu jako komix ... což je naprosto skvělé. Hyperbolizovaná absurdita firemních vztahů, machiavelističtí domací mazlíčci, geniální popeláři ... je tu prostě vše co z komixu udělalo legendu.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Dvojka mě dokázala pobavit naprosto stejným způsobem jako první díl - je to klasický film Guye Ritchieho, jeho podpis je z filmu cítít neustále a právě proto ani nemůže zklamat, přestože proti němu hraje fakt, že už jsme jeho Holmese na scéně jednou viděli.

Univerzální uklízečka (2005)

Co se dá o univerzální uklízečce říct? Je to prostě klasická britská černá komedie. Neumím si pomoct, ale v britském podání na mě působí černý humor dosti roztomile - nedá se říct, že bych se u filmu válel smíchy, ale na druhou stranu se mě drží takový ten spiklenecký úšklebek na tváři a mám dojem že tam ještě chvíli zůstane :-)

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Po trojce, která mě příliš neoslovila jsem od čtvrtého dílu moc nečekal. O to překvapenější jsem byl, když začaly padat první pozitivní recenze ... a ono se to vážně povedlo. Stylem se film drží druhého a třetího dílu, akce je velkolepá, hodně efektní (výbuchy, přestřelky, smyky) ... co film ale posouvá a proti celkem nemastnému neslanému třetímu dílu přidává čtyřce na chuti, je pořádná dávka nadsázky a humoru. Dost mi přišlo, jako kdyby si autoři velkou část filmu utahovili sami ze sebe a rozhodně to stojí za to, film tím získal nadhled a švih ...

Věc: Počátek (2011)

Počátek nedosahuje kvalit původního filmu, ale na druhou stranu nemůžu říct, že by mi přišel špatný. Hlavní rozdíl je trochu v přístupu k budování atmosféry - původní film nechal člověka více tápat nad tím kdo je věc a kdo ne, víc diváka utápěl v paranoie. Nový film tuhle složku samozřejmě obsahuje taky, ale je trochu upozaděná. Vělký podíl na tom podle mě mají efekty, které film posunuly zase o kus dál - a musím říct že tady nová věc opravdu exceluje. Při návrhu nového monstra se autoři podle mě dost inspirovali v herním průmyslu (a tím mám namysli DeadSpace, který se zase inspiroval v původním filmu) a dotáhli bestii do podoby opravdu zrůdné. Zrůdné v tom dobrém slova smyslu, zrůdné tak že mi při pohledu na ni naskakovala husí kůže. Takto povedené monstrum jsem neviděl už dloho, takže jsem s radostí přehlédl pár neduhů (i to že mě film vlastně ani pořádně neděsil) a celou stopáž jsem si náležitě vychutnával ... tedy skoro celou, scény na lodi už mě tolik neuchvátily.

Mr. Bean - Veselé Vánoce, pane Beane (1992) (epizoda)

Tohle je snad naprostý vrchol všech Beanovských sketchů - gagy jsou naprosto neskutečné, bránici devastující a do paměti se vrývající. Tenhle díl bych nejraději úplně vymazal z paměti jen proto, abych jej mohl znova objevit a zkouknout aniž bych věděl, co se bude dít.

Prázdniny pana Beana (2007)

Na jednu stranu je to klasický Bean, na druhou je to neuvěřitelná vykrádačka sebe sama - polovina gagů byla jednoduše překopírovaná z původní show. Navíc - po shlédnutí tohohle filmu jsem pochopil co Atkinson myslel tím, že by chtěl s Beanem skončit, protože je ve věku, kdy už není jako tahle postava uvěřitelný. Atkinson už vypadá vážněji, má vážnější výraz a vrásky ... a zrovna to Beana zabíjí - těžko se vám chce věřit že to je ten stejný mamlas, jako kdysi v show.

Pařba v Bangkoku (2011)

Je to jasná vykrádačka jedničky, intelektuálně naprosto nenáročný kousek, ale lhal bych kdybych tvrdil, že mi to vadilo - celou dobu jsem se celkem dobře bavil a myslím si, že o to přece jde.