Saw 5 (2008)

Nejaké tie nelogické konania už beriem ako daň za snahu gradovať napätie, neočakával som niečo prevratné, ani siahanie po Jednotke, a preto ma to uspokojilo a vcelku zaujalo, predtým som si pustil Štvorku a musím povedať, že to pomohlo, vôbec mi nevadila prekombinovanosť a uzlenie časových línií, naopak, páčilo sa mi nabaľovanie a obohacovanie predchádzajúcich dielov, vyskúšal som to už predtým, že som najprv pozrel za sebou všetko od Jednotky a je to úplne iné vnímanie, ako čakať rok na ďalšiu skladačku a polovicu zabudnúť, odporúčam aj iným, preto môj súkromný rebrík tejto série je 1, 5, 4, 3, 2, takže 80%.

Za branami pekla (1997)

Absurdná čierna komédia, ktorá sa mi začiatkom javila na takú nie celkom podarenú okukanú drámu z feťáckeho prostredia, ale postupom času to chytilo spád, aj keď nie nejaký závratný, aj to väčšinou vďaka skvelému Timovi, Tupac mi ako herec nepripadal, ako keby ani nevedel, že sa natáča dáky kúsok, a to mi mierne rušilo celkový dojem, takže 60%.

Lazebník sibiřský (1998)

Tak toto bol asi prvý romantický film, ktorý som zožral aj s udicou a bez mučenia priznávam, že predovšetkým kvôli skvelému partu Julie, až na tretie pozeranie som vnímal aj ostatné osoby a dej a zostal som opäť citovo zasiahnutý, bola by obrovská škoda, keby tento film nenatočil pravý Rus, Michalkov sem vniesol nefalšovaný ruský spirit, úžasné groteskné tragično zmiešané so stavovskou cťou a hrdosťou cárskej mladej gardy a tuposťou starej generality, takže 90%.

Stopy ve sněhu (1997)

Prečudesne napínavý a interesantný film, mix krimi, sci-fi, mystery a drámy šľahnutý pochmúrnym a za ničím sa nenáhliacim severským prostredím a spiritom, ktorý podporili skvelé herecké výkony, hlavne z Julie som bol veľmi príjemne paf, vlastne je až na neuverenie, koľko hviezd sa tu zišlo a aký silný a paradoxne nenápadný kúsok z toho vzišiel, takže 80%.

Úhel pohledu (2008)

Veľmi dobrý námet, na začiatku sa mi zdalo, že to scenár a réžia celkom dobre neuchopili, ale postupne sa to rozbehlo do šialeného tempa, azda by neuškodilo šetriť toľkým množstvám konšpirácií a kombinácií, ale až tak to nevadilo, nešlo o žiadnu politickú drámu, dokonca som im odpustil aj ten sladký vlastenecký záver, takže 70%.

Nouzový východ (2008)

Vcelku výstižne podaný obraz toho, ako a prečo sa ľahko zamilujeme a preukrutne ťažko a bolestne raz žijeme, inokedy prežívame, ako sa chceme raz počúvať, inokedy nepočúvame, raz sa potrebujeme vyrozprávať a inokedy mlčíme, siahame na svoje sny a razom ich zahadzujeme, robíme rázne rozhodnutia a potom váhame, plánujeme nezvratné rozhodnutia a často ich aj uskutočňujeme, koľkí z nás mali na dosah alebo o čosi ďalej svoj Paríž a nikdy naň nedosiahli, v podstate banálne partnerské témy, ale brilantne podané, postavené na zladenej dvojke K&L, ktorá nám od Titaniku utešene herecky vyrástla, za výraznú zmienku tiež stojí postava šialene geniálneho Johna s jeho čistým zrkadlom skrytých pocitov hlavných hrdinov, a samozrejme výkon jeho protagonistu, celé to vsadené do zaujímavej doby 50-tych rokov, a výsledok je takmer dokonalý, takže 90%.

Gosford Park (2001)

Brilantný film, košatý, mnohovrstevný príbeh, kde každá postava má dostatočný priestor, a napriek tomu zostáva zahalená tajomstvom, výborné dialógy a skvelí herci, až sa nechce veriť, že to nie je čisto anglická záležitosť, takže 80%.

Noční vlak (2009)

Skutočne zvláštny kúsok, komorná atmosféra pripomínajúca inscenáciu, pri troche predstavivosti by z toho mohla byť aj divadelná hra, najsilnejšia bola asi mysterióznosť, za lyžičku akčnosti a napätia a výsledok je veľmi zvláštny mix vôbec neviem čoho, ale udržalo ma to až do konca a nemám z toho blbý pocit strateného času, takže 60%.

Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (2007) odpad!

Tak toto nie, tu nevyšlo absolútne nič, námet, scenár, kamera, efekty, réžia, herci, všetko to muselo byť zhúlené ako stredná škola na stužkovej, ešte aj to prostredie spotvorili a presunuli z Mexika voľakde ku Honolulu, kriste, čo ja by som vedel porobiť s tými rozpočtovými chechtákmi, takže 0%.

Jezdci Apokalypsy (2009)

Predpokladám, že väčšina diviakov odhalila hlavného jazdca približne v rovnakom momente ako ja, a síce príliš skoro, než sa na kvalitnejší kúsok patrí, pridajme k tomu klišé ako maximálne zaneprázdnený forenzák, jeho predčasne zosnulá žena, jeho hrozne zanedbávané deti, jeho mozogdrásajúci prípad masového kynožiča, biblický motív náhleho rednutia obyvateľstva, zopár vykrádačiek Sedem a Vrážd podľa Judáša a ďalších podobných klonov, nie práve najlepší Dennisov výkon a máme priemer, ale keďže mám tento žáner rád a chlapi ho až tak veľmi nespotvorili, niečo prihodím, takže 60%.