Nespoutaný Django (2012)

Tarantino sa vyvíja, a to je dobre, zo svojich raných čias nám zanechal nezmazateľné kúsky s jeho neopakovateľným rukopisom, aby sa od gangstrov, darebákov a nindžov prepracoval k protifašistickému odboju a nakoniec (zatiaľ) ku kovbojom a protirasistickej tématike, opäť sa je na čo pozerať a čo počúvať a opäť by sme zniesli aj oveľa väčšiu stopáž, zvlášť keď niektoré zápletky sú odbité nezvyčajne rýchlo, ale ako celok je to lahôdka s puncom QT, takže 90%.

Atlas mraků (2012)

Netreba sa nechať odradiť spočiatku nezrozumiteľnými časovými prienikmi s obdivuhodnou frekvenciou striedania, je to výnimočný film, hlavná myšlienka je nesmierne jednoduchá, ale spracovanie je úchvatné, po dvoch hodinách som začal smutnieť z toho, že sa to schyľuje k záveru, takže 90%.

A Fantastic Fear of Everything (2012)

Dosť ťažká ostrovná komédia, ktorá bude na široký okruh diváctva pôsobiť hrozne rozporuplne, ostatne doterajšie hodnotenia tunajších akademikov tomu dávajú za pravdu, keď si odmyslíme narážky na nejakých filozofov a na hororové filmy pre pamätníkov, zostane nám exhibícia Simona Pegga a slušná kôpka anglického humoru, len nie pre každého, takže 65%.

Kon-Tiki (2012)

Veľmi pekný vizuál, a to nielen v tej divokejšej sfére, ale aj vo vykreslení dobových mestských scenérií, a ešte fajn fešáci, pravé nordické typy, ktorým ani pár grciek na tvári neuberie nič z ich príťažlivosti, no a to je tak asi všetko, pôvodne som bol veľmi sklamaný zo scenára a samotného spracovania, veď urobiť film o jednom z najbláznivejších dreamerov v histórii ľudstva, to musí byť materiál, z ktorého musí vytrieskať profit aj hocijaký troškár, lenže výsledok je mdlý, skúste si niekto predstaviť, že vás nalodia s ďalšími piatimi odroňmi na značne labilné akože plavidlo, kopnú do vás a na dlhé dni nebude okolo vás nič len strašidelný oceán, veď už len toto je námet na psychotrilerový horor ako vyšitý, je mi jasné, že o toto autorom nešlo, ale aby sa takmer úplne vyhli klaustrofobickému napätiu, krízovým stavom v prestarnutom kolektíve a nenormálne tajomným hĺbkam oceánu, to filmu poškodilo, mierne som upravil svoj názor po tom, čo som si prečítal niečo o výprave Kon-Tiki a dozvedel sa z úst samotného Thora, že celý trip bol vlastne nečakane bezproblémový, a potom sa už na tento film pozerá úplne inak a uvedomujem si, že by sa chudák Thor musel v hrobe obracať, keby chlapi z toho spravili nejakú holyvúdsku kovbojku, chceli byť zrejme autentickí, preto to na škodu vyzerá ako polodokumentárny film s prekrásnym vizuálom, takže 60%.

Patrola (2012)

Nepochybujem o tom, že poliši v anjelskom meste sú na rozstrhanie, hlavne vo vydarených štvrtiach, napriek tomu sa mi to zdalo veľmi prepchaté a zahustené, zrejme zámer, len mi to pripadalo nie celkom prirodzené, dokážem pochopiť fanúšikov tohoto žánru, že si na tom zgustnú, ja som sa dosť často nudil, takže 40%.

Svět po zániku (2011)

Nie príliš originálne, ale celkom zaujímavo spracované, ide z toho presne to, čo má, beznádej, mrazenie, hrôza, hnus, strach a podobné optimistické veci, nízkorozpočtovka ale s veľkými výrazovými prostriedkami, takže 65%.

Argo (2012)

Zámerne a s vysokým percentom úspešnosti sa vyhýbam filmom natočeným podľa skutočných udalostí, ani do tohoto sa mi dáko nechcelo, ale pár detailov ma presvedčilo, výsledok je ten, že Ben ma neprestáva prekvapovať, neberiem kritiku na povrchné vykreslenie hlavných aktérov, na glorifikáciu amerického heroizmu, na idealizáciu vtedajšej politiky, alebo na prvoplánové načasované napätie, pretože dnes nevie nikto ani trt o tom, ako sa to v skutočnosti odohralo a keby aj, v tomto prípade je to druhoradé, ja som vnímal všetky spomínané nedostatky ako výsledok zámerného prístupu autorov k zobrazeniu jedného obdivuhodného počinu, čo však znamená len toľko, že si s radosťou pozriem aj ďalší Benov film, a nie že začnem hltať skutočné príbehy, takže 90%.

Sinister (2012)

V podstate ide o klasický scenár pre túto žánrovú škatuľku, príliš aktívny trtko, ktorý ide bezhlavo za svojím cieľom stratí posledné zvyšky zdravého rozumu a pudu sebazáchovy a namiesto aby včas zbalil caky-paky a svojich najbližších a odjachal čo najďalej od vzpínajúceho sa zla, rúti sa mu rovno do pažeráka, k tomu správne nasratý a jednostranne zaujatý Bubák s čo najhorším kukučom, veľmi komótna manželka, čo nevie včas odhadnúť kedy prísť a kedy odísť a pár divných deciek so skrytými morbídnymi sklonmi, všetko toto je známa šablóna, ale v tomto prípade to celkom vyšlo, aj dobrá atmosféra, aj slušné napätie, takže 65%.

Chladnokrevný (2012)

Je pravda, že nejde o žiadnu originalitu a niektoré zápletky pôsobia dosť neohrabane, ale má to svoj štýl, kvôli ktorému sa oplatí počkať až do konca, bolo by nespravodlivé konštatovať, že príbeh ťahajú nadpriemerní Eric a Charlie, všetci si zodpovedne splnili svoje party a prispeli k zaujímavému výsledku, takže 65%.

Jak porodit a nezbláznit se (2012)

Príliš nesúrodé, nenápadité a suché, na komédii sa musí človek aspoň občas zasmiať, lenže tu ako keby všetci zabudli, čo za žáner vlastne robia, takže 25%.