Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Výborný film, který se kromě detektivní zápletky snaží obsáhnout snad všechny bolístky švédské (a nejen švédské) společnosti. Od vztahů muž - žena, rodič - dítě, přes zoufalý systém sociální péče, nedotknutelnost oligarchie, nezávislost novinářské práce, vztah k polo-nacistické minulosti, až po psychické nemoci a brutální sexuální násilí. Muži jsou tu, podobně jako v sérii The Fall, líčeni buď jako skryté sexuální bestie, nebo jako slabí, hroutící se a nerozhodní tvorové, kteří potřebují pomoci od sice utalčovaných ale přesto silnějších žen. Herci jsou výborní, především hlavní dvojice Daniel Craig a Rooney Mara. Nevím, jak rozsáhlá je původní knižní předloha, ale je vidět, že 158 minut je prostě na takový široce rozkročený obsah málo. Možná mělo jít o více-dílný film nebo seriál. Některé věci jsou tak jen naznačeny v několika scénách (vztah s dcerou) a jiné časově zhuštěny, takže nepůsobí příliš přirozeně (vztah dvou hlavních postav), Co se týká hlavního vyšetřování, podařilo se docílit pocitu napínavého odhalování temné záhady minulosti. Bohužel díky zkratkovitosti jsem se často ztrácel v tom, co konkrétně je právě odhalováno. Jak prohlásil Mikael na začátku vyšetřování - v postavách a rodinných vztazích velké švédské průmyslnické rodiny se dá dost těžko orientovat.

Angry Birds ve filmu (2016)

Kdyby šlo skutečně o snahu o politicky nekorektní proti-přistěhovalecký/muslimský animovaný film, bylo by to alespoň nějak zajimávé. Mohli bysme se buď pohoršovat nad jeho zvráceností nebo naopak tleskat jeho odvaze (každý dle nátury). Bohužel tyhle náznaky pouze vyplývají z původního herního scénáře "přijdou prasata a ukradnou vejce" a žádný zjevný záměr tvůrců za nimi není. Takže ve výsledku se jedná pouze o nudný a nevtipný animovaný film, který se jen snaží přiživit na popularitě hry Angy birds. Pokud by to přišlo nezáživé jen mě coby dospělému, pořád by šlo ještě namítnout že jde přece o dětský film. Ale když se u něj nesmějí a usínají (vlastní zkušenost) i děti, tak => celkový palec dolů.

Ztracená brána (2012) (seriál)

Kdo by čekal jen odvar z Ďablovy lsti, nedočká se. Naopak, Ztracená brána je hutnější, vyzrálejěí, s více dobrými herci a humorem který opravdu pobaví. Sehraná a sympatická hlavní dvojice (trojice) postav by si určitě zasloužila ještě jeden troj-film. Je-ště jeden! Je-ště jeden!

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Na české poměry hodně slušné mysteriozní-krimi s dobrými herci. Vytkl bych tomu jen snahu být na závěr epický - scéna se zásahovkou působí dost nepatřičně - a finální odhalování celého "komplotu" je dost přitažené za vlasy. Na podobné záležitosti prostě tuzemský film nemá. Kdyby se scénárista drřzel při zemi, mohlo to dopadnou ještě lépe, než to dopadlo. Jo, a ten megaspoiler na plakátu volá po vraždě!

Prostřeno! (2010) (pořad)

Jako perverzní voajérská sonda do světa buranství, nevkusu, trapnosti, psychických poruch a "zajimavých" pokusů o bytový design je tenhle pořad vinikající. Fascinuje mě, že se do kuchařských pořadů vytrvale hlásí lidé, kteří evidentně neumí vůbec vařít nebo/a jsou extrémně vybíraví v tom, co jsou ochotni jíst.

Ledové království (2013)

Celou dobu jsem měl pocit, že se dívám na Na vlásku 2 se slabším a nelogičtějším příběhem a méně chytlavými písničkami. Stejná excitovaná dívka, která je na větvi z toho že jí někdo půstí z věže/hradu, koně vyměnili za soba, přidali vtipného sněhuláka Olafa a naopak dost otravné troly. Místo moře lampionů vizuálně uchvátí kouzla s ledem. Chápu, že nejsem cílová skupina, ale myslím že ani dětem není třeba už v druhém filmu sdělovat moudro že je super se za zpěvu písní otevírat krásám světa a lásky.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Nejsem odborník na X-Men sérii, ale tohole je opavdu slabota. Příběh je hloupý, předvídatelný a hlavně nezajímavý. Místy možná až legrační. Pro fanoušky tam možná je pár "aha momentů", ale to ten film nečiní ani o kousek lepším. I akční scény jsou nezáživné ihned-zapomenutelné. Možná je to i tím, že v situaci kdy je hlavní postava nezničitelná (nebo kdy se střetává partička nadlidí s obyčejným vojenským plebsem), v podstatě při těch bojích ani o nic nejde.

Ghoul (2015)

Oceňuji, že ve filmu není tolik nechutností a řezničiny kolik byste očekávali když jde o film o kanibalovi. Bohužel tam ale není ani žádná strašidelná atmosféra, a tak se film snaží vyděsit pouze lekačkami. Musím říct, že to už je spíš nepříjemné sledovat roztřesený obraz kamery která přejíždí sem a tam a vy jen čekáte kdy za hlasitého zvuku něco vyrazí proti ní. Dočkáte se klasických prvků žánru rádoby-dokumentárních hororů: hrátky se záznamem kamer, světlem, komentáře vyděšených lidí za kamerou. Ničím nevybočuje ani nepřekvapí. Na to, že jde o czech-made to ale mohlo dopadnout mnohem hůře.

Pád (2013) (seriál)

Kriminální seriály nejsou zrovna můj běžný oblíbený šálek čaje, ale The Fall mě velmi rychle dostal, Pádu do toho pozvolna plynoucího, atmosférového a hlavně ZNEPOKOJIVÉHO díla se už nedalo vyhnout. Zajímavě netradičně feministické, kdy velká část mužů jsou slabí tvorové neschopni nadhledu. Střih se opravdu nedá nazvat jinak než znepokojivý spojující často brutální scénu sexuální vraždy s rodinnými, intimními situacemi nebo dětským nevinným světem. Oba hlavní představitelé jsou skvělí a Gillian Anderson léta která uplynula od Akt X jen přidala na kráse. První série je dokonalá. V druhé sice děj malinko překombinovávají - některé náhody, policejní selhání a podobně. Navíc je znatelná snaha trochu ždímat emoce, oddalovat konec a těch pár snových vizí a halucinací si také mohli odpustit. Ale v závěru se to všechno nakonec ukáže jako smysluplné a vytvářející mrazivou tečku. .

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Strážci vesmíru po dvaceti letech zmutovane s Godzillou a Transformers? Pokud rezignujete na, kvalitu scénáře, herecké výkony a především logičnost děje (zrušíme program robotů a postavíme zeď? hehe) tudíž tak nějak přetrpíte místa kde roboti zrovna nebojují, tak je to celkem fajn podívaná. Velké, fakt hodně velké věci do sebe narážejí, mlátí se, škrtí a odhazují se v kulisách stříkající mořské vody, rozpadajících se mrakodrapů a na dně moře. A všechno je to pěkně barevné. Jinak ale darmo mluvit: pár nevtipných figurkojidních vědců/překupníků, hlavní nevýrazný klaďas, motivační projevy a jásot , rodinná traumata (rodič zemřeli, bratr zemřel, mindák z otce, schovanka ..). A to je vše.