Po krk v extázi (2004)

,,když jsem se narodil, byl svět mnohem jednodušší. existovali jen policajti a zloději. pak se na scéně objevil hašiš a LSD. drogy změnily všechno..." D.Graig není gangster. je obchodník. a i když dodržuje všechny pravidla, jednoho dne zjistí, že má problém. chce odejít na špici, na všechno zapomenout. podaří se mu to? situaci komplikuje srbský gang a miliony ukradených tablet extáze... dobře natočený a hlavně napsaný příběh, který nás zavádí mezi překupníky a lidi napakovaný drogama. pohled na podsvětí z pozice člověka, který sice není nejmocnější, ale také vůbec obyčejný. podívejte se, jak se všichni snaží okrádat druhou stranu a zamést za sebou stopy. zjistěte, jestli je jednoduché stát se králem! rozšiřte si zornice!

Sanjuro (1962)

Na film od A.Kurosawi jsem byl dost zvědavej. A co jsem zjistil? Jednoduchý schéma - osamělý samuraj pomáhá slabým (a hloupým), trocha humoru v dialozích, boj proti (všemi mastmi) mazanýmu nepříteli a dobro by mělo zvítězit nad zlem. Hodně dialogů a vyprávění (nijak zvlášť nenudilo), odehrávající se v těch jejich barácích nebo před nimi. Japončíci se chovají ve filmu jako idioti stejně v roce 1962 jako dnes. Nechybí trocha moralizování a spousta mouder. Třeba, že dobrej meč má zůstat v pochvě.... Charismatickej T.Mifune a zajímavý finále - vlastně typicky samurajský.

Góóól! (2005)

tak jako v čínský restauraci (v americe) může obsluhovat jen číňan, tak odjakživa (všude) nejlepší fotbalisti pocházejí z chudých čtvrtí. a skoro všechny, stejně jako Santiaga, je tomu umění naučil bůh. jen zlomek jich dokáže jít za za svým snem a rvát se o svoji šanci. a když ji náhodou dostanou, kolik z nich ji využije, aby se mohlo stát kluky s obrovskými konty? a kolik z nich zůstane i potom obyčejnými kluky a né namyšlenými hvězdami? ne náhodou se hlavní část příběhu odehrává v anglii, kde je fotbal náboženstvím. konečně pořádnej film o fotbalu. režisér D.Cannon odvedl dobrou práci. když přicházejí na řadu zápasy newcastle united, srdce fotbalového fanouška plesá. hudba, kamera, autentické záběry dokáží vykouzlit tu pravou atmosféru. a myslím, že slabší a citlivější povahy uroní i kroupu. teda slzu. už se těším na dvojku!

Final Fantasy: Esence života (2001)

sen zaznamenán 13.12.2065. každou noc stejnej sen, stejně neznámá planeta. proč!? co se jí pokoušejí zdělit? dokáže Dr. Aki Ross včas zachránit zemi?... stvárnění grandiózní! ten film musel dát neskutečnou práci! v počítačovém světě je mnohem snadnější namíchat ty správné barvy. některé scenérie jsou opravdu krásné. tím ale výklad kladů končí. přesto, že se skoro stále něco děje, nedaří se mi přijmout hrdiny ,,za své" a prožívat příběh. vlnová teorie, kanon zeus, duch země - složité a náročné vysvětlování skoro všeho, mě ani ději nepřidá. a bohužel postavy, hlavně jejich pocity, jsou příliš počítačové. přesto času stráveného u tohoto filmu nelituji. a doufám v návrat života.

Nesmiřitelní (1992)

Jmenoval se Wiliam Munny a byl to notoricky známej zloděj a vrah, člověk zvrhlej a neřestnej, s dispozicí k alkoholismu. No a tomu v roce 1878 umírá žena na neštovice. V nelehký době se nechá zlákat na odměnu za smrt dvou kovbojů, kteří pořezali děvku. Při tý prácičce se setkává s Little Billem, šerifem, kterej nenávidí vrahy a rozmlátí na hadry každýho, kdo přijede do jeho města porušit zákon.... To co následuje, není žádná akční jízda. Jen dialogy, dialogy a dialogy, ze kterejch je cejtit (pomalý) stupňování napětí. To napětí postupně přerůstá do dusna, který by se dalo krájet. A když Clint pronese ,,A TEĎ JSEM TADY, ABYCH ZABIL TEBE ŠERIFE", běhá mi mráz po zádech. Výrazná je hudba i zvuk (krásný bouřky). A herecký výkony. William Munny je ještě lepší než ,,Dirty Harry" a exelentní je v roli šerifa G.Hackman. Taky M.Freeman je parťák k pohledání. A malejm pinďourům bych se nesmál...

Lara Croft - Tomb Raider: Kolébka života (2003)

a máme ji tu zpátky! krásku s úchvatným copem. tentokrát pátrá po pandořině skříňce. nevím jak v originále, ale v dabingu to vypadalo, že se Lara Croft bere vážně. občas její nadlidské kousky působily silně nepřesvědčivě. a trapně. jejímu parťákovi (G.Butler) jsem věřil jen tu (bohužel krátkou) sexy scénu. takže nejzajímavějších pro mě bylo zhruba posledních 20 minut, kdy jde ,,o všechno", které jsou z hlediska akce vizuálně zajímavé a občas zapracují i zadní repráky. je třeba se zamyslet, jestli by nebyl svět lepší, kdyby tu někteří nebyli?

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

je drsná, nebezpečná a sexy. je to LARA CROFT. již v úvodu jsme svědky akce, která ukazuje, že do speciálních efektů bylo vloženo spousty peněz. a také, že film bude stát na kouzlu osobnosti A.Jolie, která by se mohla zůčastnit soutěže miss mokré tričko. a tohle vše má oblbnout naše smysli, abychom si nevšímali scénáře, který je jemně řečeno dost naivní. a to je opravdu jemně řečeno.

Serenity (2005)

protože nás už bývalá země nedokázala uživit, museli být ve sluneční soustavě stvořeny země nové. vznikla aliance, která se stala chloubou civilizace. barbarské planety se však odmítly alianci podrobit. došlo k válce a náš vesmír je nyní bezpečnější. některé planety však stále odmítají poslušnost.... je jí 17, čte myšlenky, jmenuje se River, je moderní zbraní státního bioinženýrství a je na útěku. právě pomalé odhalování tajemství, které skrývá tato mladá dívka je tím, co má poutat naši hlavní pozornost. sci-fi, které bych zařadil do ,,B" kategorie je ovšem celkem dobře ztvárněné. pravda, ne každý efekt se povedl. negativa však vyvažuje pohodovost, zajímavé barevné filtry a závěrečná bitva. to vše spolu se zvukem dělá z tohoto snímku něco víc než podprůměr. žádné Hvězdné války však nečekejte.

Sklapni a zastřel mě (2005)

to se to někdy tak semele a díky nešťastné náhodě najednou usínáte v posteli sám. existuje několik možností, jak situaci řešit. jednou z nich je umřít. a protože K.Roden je jedinej koho angličan Colin zná, musí mu pomoci on. kdo tohle přežije?... díky zajímavému námětu jsme svědky řady situací, které můžou vzniknout opravdu náhodou. a některé jsou opravdu černohumorné. asi 3x jsem se smál opravdu upřímně a nahlas. občas mě pobavil vtipnej dialog a občas to chytne super nadsázku (příruční zabijáckej pes je fakt super). toho zajímavého je tu ale pomálo. snad jen K.Rodena je tu dost (a vůbec to nevadí). zato mi vadil ten zelenej filtr. tak hnusně snad v Praze není. a co vy? dokázali by jste žít bez manželky? já....

Fotbal za mřížemi (2001)

bývalí kapitán anglické reprezentace už boduje pouze v zápasech s chlastem. jednoho dne napadne policistu a nejvyšší možný trest si odpyká ve vězení se zvýšenou ostrahou, které je proslulé pro své moderní nápravné metody a reformaci vězňů. nebude to lehký, vězni mu nemůžou zapomenout ,,prodanej“ zápas reprezentace. že jste v poslední době něco podobného viděli? ano, američané provedli remake a byla z toho trestná lavice! ale tady jsme (zaplať pánbůh) v evropě, ve staré dobré anglii a tak se jedná o fotbal. a ten je mi o trošku (asi o 90%) bližší než ten americkej. ale teď k filmu. američani tam měli trošku víc humoru a samotnej zápas byl přece jen akčnější. ale tady je J.Statham, kterého si si v roli mnicha musíte zamilovat. a to přesto, že je jeho role celkem malá. ale jinak nečekejte žádnej trhák.