Vetřelci (1986)

po návratu na Zemi se Ripley setkává s kocourem Jonesem a dozvídá se, že by měla s jednotkou námořní pěchoty, podniknout další misi za ,,starým přítelem". HODNĚ VETŘELCŮ, HODNĚ ZÁBAVY! zejména pátrání na planetě vás musí vtáhnout do děje. a vůbec, celej tenhle film je proklatě dobrej. funguje zde naprosto všechno! zvuk? paráda! hlavně ty přesuny vetřelců! a S.Weawer? slušný výkon na člověka!

Battle Royale (2000)

,,NÁPNÍ DNEŠNÍ LEKCE JE NAVZÁJEM SE POZABÍJET. KDO PŘEŽIJE, VYHRÁVÁ..." Neexistujou žádný pravidla. Ostrov o rozloze 10 km čtverečních a 42 studentů, kterých je míň a míň a .... 3 dny a vítěz může být jen jeden, jinak explodujou obojky a nevyhraje nikdo. ,,A NEZAPOMEŇTE! ŽIVOT JE HRA. A TEĎ HRAJETE O ŽIVOT!" Zdá se, že ten kdo má samopal, má vyhráno. Nebo je lepší mít (opravdové) přátele? Battle Royale není žádnej teen horor. Jen jednoduchá mladistvá vyvražďovačka, která má tempo a vtip (?). A pozor! Žádný šeptání!

Válečník (2001)

1375, boj mezi čínskejma a korejskejma dynastiema. Úkolem pro generála Choi Junga zní jasně: chránit velvyslance a jeho delegaci! Nemaj kliku a tak jsou posláni za doprovodu Mingů přes poušť do vyhnanství. Na poušti je nejen horko, ale taky vojáci imperia Yuan, kteří Mingy povraždí a Korejci tak mohou (radostně) putovat za svojí záchranou. A za této složité politické situace se odehrává příběh bezejmenýho otroka, zachráný princezny, několika bojovníků a vesničanů. Taky nesmíme zapomenout na Mongoly. Čekal jsem víc. Useknutý ruce a nohy k takovým filmům patří. To nemusej inzerovat. Chybí mi tu ona ,,poetika" soubojů. Jen asijský ,,maso" za záchranu princezny mě neuspokojuje. Scény nejsou nijak extrémně krvavé, většinou je hovno vidět. Na druhou stranu se povedlo v dramatickejch scénách dobře vystupňovat napětí, a taky zajímavý rozuzlení. Scénář je zajímavej, herci výborní, kamera spolu se střihem zvláštně sympatická. Jo, troufám si napsat, že je to skvěle natočený. Trošku mi to výpravou a stylem filmařiny připomínalo ,,Gladiátora" (ale jen trošku). Přes spoustu pozitiv mi tady něco do válečnýho filmu chybělo.

Pelíšky (1999)

po revoluci vzniklo hodně filmů, ale jen pár se jich zapsalo do podvědomí lidí tolika hláškama (..já jsem přesvědčen, že kdyby mi chrstli vařící olej do ksichtu, tak se ona bude co? bude se smát! a otci na očích se tahá s největším exotem v okolí!). tvůrci se ,,nešetřili" a role napsané pro M.Donutila, B.Polívku, J.Kodeta atd., atd. jsou geniální. a také díky nim, jednou i nastupující generace bude vědět, že existovali soudruzi a že byl nějakej rok 1968. jak hlásal J.A.Komenský - škola hrou! komedie pro všechny bez rozdílu věku a politické příslušnosti. ,,to bude asi od soudruhů rodičů!"

Jak ztratit kluka v 10 dnech (2003)

Andie je novinářka. a aby měla úspěch v práci, dostane nápad, že napíše článek o tom, JAK ZTRATIT........ . Benjamin dělá v reklamě a aby získal kšeft o který moc stojí, vsadí se, že vydrží s ,,ženskou" víc jak 10 dní. lstí spolupracovníků se dají dohromady právě oni dva. zápletka a děj je potom jasný. oběma se dílo ze začátku daří (kupodivu). pak Andie začíná být nesnesitelná, ale Benjamin musí všechno vydržet. a tak je to stále dokola. ženy ocení proporce (nic jinýho mě nenapadá) M.McConaughey a K.Hudson je taky hezká (a občas i hraje). sem tam se vyskytne úsměvná scéna, vtipný gag. ale celkově tuto komedii ocení spíš ženy, protože chlapi (všeobecně) ženským nerozumí.

Doom (2005)

V roce 2026 objevili archeologové v Nevadský poušti portál vedoucí do pradávnýho světa na Marsu. Dostal jméno Archa. O 20 let později se snažíme pochopit, proč byl postavenej a co se stalo s civilizací, která ho zbudovala... . Od úvodního loga Universalu cejtím a hlavně slyším, že půjde o ZVUK a KREV. Jo, došlo k narušení 5. stupně, a je třeba začít nejen s karanténou, ale musí se vyslat někdo, kdo posoudí situaci, ale třeba i někoho zachrání. Připravte se: HRA ZAČÍNÁ! Nasmrádnutí Vetřelcem je patrný od počátku. Bohužel (?) napětí není typicky hororový, spíš pár ,,lekaček". Trochu nuda, atmosféra nevýrazná, možná i díky tmě. Chybí mi víc ,,chrochtání" zrůd, který by dodalo podtext napínavosti bloudění v chodbách. 80% filmu dělá zvuk (DTS zní opravdu dobře). Ten, kdo na to bude koukat jen v nějaký sparchantělý kopii se užere nudou a flákne 2* (i míň).

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

co všechno můžete udělat za 70 minut? uvařit oběd, nakoupit, nebo prožít příběh loutek Viktora a Viktorie, jejichž život běžel tak nějak podle plánu (rodičů), ale díky mladíkově sklonu k nešikovnosti, se jejich svatební den poněkud zkomplikoval. trapně jsem si myslel, že už mě nemá T.Burton čím překvapit. a on, v době počítačů, udělá pomocí loutkové animace temnou noir komedi, protkanou půvabným černým humorem. oproti hranému filmu se můžeme ,,kochat" neskutečnou mimikou loutek, nádhernou hrou světla a stínu. zatímco lidský svět je samej havran, svět mrtvých, to je bezstarostná a veselá šou (..tak s námi si dej, stejně nás jednou červi proděravěj). a ještě něco mě dostalo. dodnes jsem si myslel, že šílenec je jen T.Burton. teď již vím, že nakazil D.Elfmana. ten se zde stal rovnoceným partnerem a prostor, který dostal, využil minimálně na 130%. a nám nezbývá, než si čekání na další dílo těchto géniú zkrátit třeba hrou na mrtvolu.

Training Day (2001)

Jakea čeká zkouška. Chce makat v protidrogovým, kde šéfa dělá detektiv Alonzo. Čeká ho den, na který nezapomene. Drsný a nezvyklý metody Alonza ho maj naklonit na správnou stranu zákona. Vona je pravda, že ,,někdy je lepší přijet a grázla oddělat, než ho zatknout. Velký ryby se ve vazbě dlouho nezdrží". Tenhle den s ním můžem prožít i my. Poslouchat strhující monology a sledovat hereckou kreaci D.Washingtona. Taky se můžem třeba zamyslet, kterou cestou bych ,,šlapal já". Abych pravdu řek - na mě žádnej podtext k zamyšlení nedejchl. Já viděl jen ,,live" přenos z práce(?) drsnýho policajta, proti kterýmu je King Kong (animovaný nebo loutkový) hovno. A vůbec nevím, jestli bych to potřeboval vidět znova.

Lilo & Stitch (2002)

nebudu se rozepisovat o kladech ani záporech. u filmů pro děti je důležitější něco jinýho. řeknu hodně málo: ,,už dlouho jsem je neslyšel u TV tak nahlas smát". a to třeba nepochopili hlášku ,,holčičce se nesmí nic stát, je součástí potravinového řetězce komárů".

Tenkrát na východě (2000)

princezna Pei Pei se má provdat za prince ropuchu. a tak na nic nečeká a bere ,,roha" až do ameriky. to se však nelíbí jejímu otci, který za ní posílá tlumočníka a tři bojovníky. ehm, vlastně čtyři. je tu také J.Chan. v americe je překvapí kovboj Ó Bannon se svojí bandou. ehm kovboj, spíš šašek, kterému jistý bandita ukradne nejen gang, ale i hlášky a u kterého je spodivem, jak může vůbec přežít. později zjistíme, že hlavně díky smyslu pro humor. no a pak je tu padouch Lo Fong, který pomáhá čínským přistěhovalcům ,,adaptovat" se v americe. aby mohla být princezna zachráněna, musejí se tihle tři setkat. než k tomu dojde, čeká nás spousta vtipných situací a hlášek. choreografie soubojů plně odpovídá komediálnímu žánru. film táhnou také herci J.Chan a O.Wilson, kterému jeho vypočítavý kovboj, jenž rád improvizuje moc sedí.