Centurion (2010)

Angličané natočili velice zajímavý historický trhák v americkém stylu, který by pod záštitou Hollywoodu sklidil velké ovace. Takhle je předem NEPRÁVEM odsouzen mezi béčka. Námět pochází údajně z 2000 let staré legendy, jak jsem se dozvěděl na konci titulků. Nechám stranou své pochybnosti, soustředím se raději na to, že příběh se odehrává v mé oblíbené době v mých oblíbených krajích, tzn. v době americkéh... pardon, vlastně římského impéria někde v daleké Barbárii. Tentokrát se Amíci.. teda pardon, totiž Římané (proč se mi to jen pořád plete?), snaží podmanit prapředky skotských highlanderů, což bude samozřejmě oříšek, neb tihle lidičkové byli odjakživa trošku tužší v kolenou a páteři, takže si dost obtížně před někým klekali či se skláněli. Film docela dobře šlape, hlavně z toho důvodu, že není zpracován podle tradičního kopyta a prakticky hned od začátku se něco děje. To vydrží celé tři čtvrtiny filmu, což je na film, tvářící se jako béčko, dost s podivem. Konec je bohužel zcela předvídatelný a šel napsat mnohem lépe, ale co už, když v sobě člověk zašlápne toho otravného červa, co chce ve filmech nějaké hlubší poselství, tak se i to dá přežít. Ve výsledku to pak hází dojem z velice příjemně strávené a akcí našlapané hodinky a půl. Oproti jiným slátaninám mi velice sympatické přišlo hlavně to, že celou dobu vlastně nevíte komu fandit. Ano, je jasné komu byste podle scénáristů "měli" fandit, ale ve výsledku jsou obě znesvářené strany tak dokonale šedivé a umazané od krve, že si ke konci budete přát, aby pochcípali všichni. :) 80%.

Tajemství mumie (2010)

Besson se zbláznil. Ta jedna hvězda je za podivně elegantní krásu hlavní hrdinky a za dva až tři slušné vtípky co se mumií a pyramid týče. Jinak kravina na kvadrát s první polovinou naprosto nekoukatelnou a zbytkem.. jakbysmet.

Solomon Kane (2009)

Příjemné pokoukání, ze kterého šlo vyrazit víc. Tak už to ale koneckonců s takovými díly bývá. Maximální podobnost s Van Helsingem. Ovšem deštivě pochmurné, dušičkově studené a podzimně potemnělé lesy já rád, tuze rád. A když se v tom marastu ještě prohání boha hledající kruťák v černém vlajícím plášti, s kloboukem otců poutníků vraženým do čela a s šavlí u pasu, pak je dojem výborný. Jako pohodový akční film pro totální vypnutí a odreagování mohu jen doporučit.

Kuky se vrací (2010)

Proč mám silné podezření, že filmový Ondra trpí astmatem jedině proto, aby bylo čím omluvit otřesný, dýchavičný a na jazyk si šlapající "dabing" Ondry Svěráků. Po výtvarné stránce nelze filmu nic vytknout, vizuálně je film dokonalý. Děj mě neuchvátil, mnohde působí zmateně a nedomyšleně, konec je plytký a ani jedna postava si nedokázala získat mé sympatie. Což mě zaráží, neboť většinou se to povede alespoň padouchům. Proč nešli Kukyho suvenýroví medvídci na odbyt? Protože zřejmě děti, stejně jako já, nestojí o otravného a nesympatického "mazla". Asi by mě odrazovala i myšlenka, že z něj, nedej bože, ještě dostanu astma.

Deník doktorky (2008) (seriál)

Německý seriál je prostě německý seriál. Vždy stejný. Když navíc v sobě míchá klasickou německou telenovelu a Deník Brigite Jonesové, jde o koktejl smrtící. Zoufale ubohý děj, nesympatické postavy, přehnané reakce, to vše a mnohem víc. Ač se mi Diana Amft líbí, seriál ve mě přes ujišťování přítelkyně, jaká je to sranda, vzbudil doslova fyzický odpor a tlak mi z něj klesl až po několika hodinách. PS: Už slyším klasické: "když se ti to nelíbí tak to nehodnoť!" Omyl. Právě proto hodnotit musím. Kdyby každý hodnotil jen to co se mu líbí, mělo by tu všechno 100% a ČSFD by se mohla zrušit. Věřím, že si seriál své diváky najde. Pro mě je to ale humor z hodně cizí dimenze.

Pérák a SS (1946)

S úctou k mistrovi - to bylo ale blbý!

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Tam kde je původní série beznadějně zastaralá, tam kde je Nová generace ještě místy infantilní, tam kde je Voyager zbytečně nesmyslný a tam kde je Enterprise už příliš moderní, tam nastupuje vesmírná základna DS9 jako nejlepší seriál ze světa Star Treku všech dob. Je smutné, že mnozí odsuzují seriál na základě shlédnutí prvních tří sérií, jež v ČR běžely (navíc s příšerným dabingem). Jejich epizody jsou sice klidnější, ale o to více pak zapůsobí nástup čtvrté série a díly následující. Při zpětném pohledu zjistíme, že ten dlouhý úvod byl bezpodmínečně nutný k dokonalému poznání a propracování všech postav a o to více si pak člověk užívá děje následující, jež poprvé v seriálové i filmové historii Star Treku kompletně popisují válečný konflikt Federace, který je navíc až do poslední chvíle čistým bojem o přežití s mnoha těžkými ztrátami na obou stranách. Jediný plně dospělý startrekový seriál. Opět se ukazuje, že seriály by měli hodnotit pouze ti, kteří je viděli celé, případně by neměli zapomínat svá hodnocení aktualizovat. Velká škoda, že ani teď, v roce 2010, není uvedení tohoto famózního seriálu v plánech českých televizních stanic.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Po děsivém propadu kvality ve třetím díle se podařilo alespoň trochu zachránit čest této série. Bavil jsem se ale neočekávaně dobře (zřejmě v očekávání nejhoršího). 3-4 hvězdičky, takže to zaokrouhlíme nahoru, ať nejsme nějakej bručoun.

Srbský film (2010) odpad!

Jsem proti cenzuře, nicméně některé filmy jsou pouze filtrem pro úchyly, kteří by jinak své fantazie provozovali v reálu nebo o nich snili zavření v léčebnách. U filmu je mohou (s úspěchem, bohužel) vydávat za umění. Jinými slovy ať si to točí, když to uchrání normální lidi, ale ať s tím nikoho neotravujou. Na druhou stranu, už jsem měl čest i s většími úchylnostmi. Nepřeháním.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

No konečně! Konečně se mi na Potterovi v kině nestalo, že bych se nudil. Jsou tam momenty na facku jako vždy, ale tentokrát musím tvůrcům přiznat velké kvality. Přitom to poslední co by o mě kdo mohl říci by bylo, že jsem fanoušek díla paní Rowlingové. Vše je temné jak tři černoši v tunelu a děti by z toho mohli mít noční pomočování. Zvláště scény s hlídacím duchem nebo s hadem raději nikdy nechci vidět ve 3D. Asi bych začal koktat. Kdyby podobně neinfantilní byli i předchozí díly, paní Rowlingová by ve mě našla svého fanouška. Takhle se vcelku těším na druhý díl posledního dílu. EDIT: Ještě bych doplnil tři silné momenty. Nejlepší dojem z celého filmu dělá Příběh tří bratrů (to je lahůdka hodná samostatného rozpracování). Velmi zajímavým momentem je rovněž užití nacistických narážek při scénách z ministerstva kouzel. Je to prvoplánové, ano, ale přiznejme si, že v "dětské" fantasy se toho ještě nikdo neodvážil a z tohoto pohledu je to velmi zajímavá drobnost pro dospělé diváky a ty mladistvé, kteří ještě dávají občas ve škole pozor. Třetí silný moment je mučeníčko jedné z postav na konci filmu. Velmi dobře ztvárněné a tím, že prakticky nic nevidíme (opět v duchu nejlepších hororů), užíváme si ten zoufalý řev o to víc..