Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Jednoznačne veľké sklamanie. Dobrá téma antických bohov v rukách hollywoodu a Kanaďanov, navyše so zameraním na mladšieho diváka a výsledok z tohto pohľadu ani inak dopadnúť nemohol. Na tv obrazovkách svietila prístupnosť od 12 rokov. Po polovici filmu som si z neho začal uťahovať a vravím si, tak snáď do 12...Fakt naivné, hlupučké, trestuhodne nevyužité a vyslovene a doslova detské. Už dávno nemám 12 a aj preto trochu tolerujem, že ma to veľmi nebavilo. Ak to bolo určené iba deťom a puberťákom , tak o.k. Vrchol trápnosti bola pre mňa súťaž v hľadaní vlajky. Je to hra, ale sekajú sa skutočnými mečmi! Navyše sa tvária, že to myslia kurevsky vážne a idú nadoraz! Napriek tomu sa nikto nezraní...Drevené meče by vám na tie hry nestačili deti moje? Osobne to vidím tak na 40%. Deti ale celkom žasli, tak moje hodnotenie možno nebude celkom objektívne. 50%.

Profesor v ringu (2012)

Dvd obal sľubuje výbornú komédiu, ale zďaleka nenapĺňa to, čo sľubuje. Nebavil som sa až tak, ako som si predstavoval. Niekoľko dobrých vtipov sa tu nájde, no veľký problém vidím v príliš čitateľnom príbehu. Keďže je takmer od začiatku jasné ako to skončí, tak tvorcom neostávalo nič iné iba vtipne(ako pre koho, že?) prerozprávať cestu k cieľu. Tu rezervy sú, miestami dosť veľké. Odkazy na Rockyho okrem hlášky: "Ešte jedno kolo!" a tréningových prestrihov pred zápasom som nepostrehol. Skôr ma zaráža až prílišná podobnosť s nedávnym Warriorom , kde rovnako zápasí učiteľ...Celkovo je to taká typická americká komédia s trápnym odkazom na konci, že Amerika je rajom na zemi. 60%.

Red Rock West (1993)

Prečo tu Cage nie je trápny? Pretože to boli ešte jeho zlaté časy, keď čítal scenáre. Red Rock West silne pripomína Fargo či Zbytočnú krutosť od bratov Cohenových. Príbeh je celkovo typicky Cohenovsky zamotaný a nepredvídateľný, so silnými postavami na obidvoch stranách. J.T. Walsh bol dobrá voľba, celkovo je trocha nedoceneným hercom a skvele sa hodí do záporných rolí. V tých jeho očiach to proste je. Cage s finančnou odmenou od obidvoch objednávateľov vraždy jemne pripomenie C. Eastwooda vo westerne Za hrsť dolárov naviac a Za hrsť dolárov naviac. Takmer si tie veľké peniaze užil, ale náhoda je kurva. A tých je tu až-až...80%.

Poldové (2010)

Tento filmový omyl ma svojím pomerne vysokým hodnotením na csfd prekvapuje. Humor je to z veľkej časti dosť trápny, niekoľkokrát som váhal, či to nemám vypnúť. Ale je tu Willis, vravím si, tak aspoň kvôli nemu to pretrpím. Popravde len kvôli nemu, inak by som filmu nedal ani šancu. Veľmi často som Willisa načapal pri "hereckom výkone", ktorý mu neprináleží a pripomína skôr herca "C" kategórie. Väčšina vtipov je trápnych, fakt nemusím počúvať negra ako si to na záchode užíva a serie poriadne hovná...Filmové odkazy a vžívanie sa do filmových rolí je tiež poriadny trapas, ktorý nefunguje. Nebyť S. W. Scotta a jeho pádu pri pokuse o rabovačku, tak sa ani nezasmejem. Úplná zbytočnosť nehodná mena a účasti B. Willisa. 40%.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Keď sa nebudem rýpať v tom, kto vlastne je Jack Reacher, kde spí, kde býva, z čoho žije atď, prídeme k tomu, že je to celkom sympatický mladík. Najlepšia je na filme tá neuveriteľná vyšetrovacia atmosféra. Obrovským tromfom filmu je, že nevykladá všetky karty v úvode, ale dávkuje ich rozumne jednu po druhej a stále je tu miesto pre nejaké prekvapko. Dobrého záporáka Herzoga, ktorý si kvôli prežitiu neváha odhryznúť prsty na rukách, výborne dopĺňa i zradca v radoch vyšetrovateľov. Je iba plus, že takmer do poslednej chvíle neviem, kto to presne je. Akčné scény potešia i keď ich nie je mnoho a film by bol určite rovnako dobrý i bez nich. Skôr zahreje účasť sympatického R. Duvalla. Ako som už niekde písal, T. Cruise je v súkromí možno čudák, ale ako herec si vie vybrať a je to profík so všetkým, čo k tomu patrí. 80%.

Na divoké vlně (2012)

Príbeh ma zaujal a film som z požičovne bral bez toho, aby som skúmal, kto ho režíroval. Až po záverečných titulkoch mi došlo, prečo je film tak dobrý. C. Hanson má talent a takéto filmy ma berú viac ako akýkoľvek blockbuster. G. Butler musí byť spokojný, pretože mne to prišlo ako jedna z jeho najlepších rolí ak nie najlepšia. Film je doslova oslavou priateľstva a tvorcom sa tú osudovosť a pohodu podarilo na diváka preniesť. Sila prírody, priateľstvo a rodina, to sú silné kombinácie a celkovo vznikol veľmi silný film. Mladý A. Spencer určite prerazí. Je mladý, sympatický i talentovaný a verím, že o ňom ešte budeme počuť. Všetko mi prišlo uveriteľné, žiadne nevierohodné umelé prísady vo forme zbytočných akčných scén či pochybných zvratov. Je to o skutočnom živote a láske k vode. Milovníci vodných športov to budú mať nachýlené k plnému počtu. Uvažoval som o tom i ja, ale nakoniec dávam silné štyri. 80%.

Cashback (2006)

Po častých reprízach na Film+ som si konečne našiel čas a musím povedať, že ma film milo prekvapil. Skvelú atmosféru prebdených nocí a zastaveného času výborne skrášľuje hudba podobná tomu, čo často skladá T. Newman. Vnútorný hlas hlavného hrdinu nás sprevádza takmer celým filmom a ja mám pre takýto hypnotický prístup slabosť. Odvážnejšie scény mi vôbec neprišli úchylné, skôr ich vnímam ako fascinácia chlapca ženským telom a jeho krásou. Každý chlapec si určite prešiel takýmto obdobím. Tá atmosferická časť, kde Ben spomína na svoje prvé lásky mi prišla najlepšia. Humorná stránka filmu tiež pobaví (cukrík z úst do úst) , ale tá pokojnejšia ma brala viac. Za zmienku stojí i romantická scéna s hudbou od Frankie goes to hollywood - The power of love . Je to už dávno, čo takto známa skladba, tak dokonale sadla do filmu. Pobaví i pár odkazov na slávne filmy a celkovo treba uznať filmu kvalitu i kus originality. 80%.

Neporazitelný II: Poslední zůstává (2006)

Túto sériu mlátičiek som videl presne v opačnom poradí. Najprv tretí, teraz druhý, ale k prvému sa asi nedostanem. Podobné "B" filmy len málokedy prerazia a svoj boom zažili v 80-90 rokoch. Napriek prepracovaným, ale nereálnym bitkám v ringu mi to zďaleka nedalo toľko ako napr. Krvavý šport s JCVD. Ten mal sympatických hrdinov, dobrého záporáka, atmosféru a soundtrack, ktorý môžem počúvať i dnes. Komu mám fandiť tu? Namyslenému Boykovi? Zachmúrenému negrovi, ktorý si myslí, že je majster sveta? Film je plný klišé, ktoré som videl už najmenej 100x niekde inde. Akou takou ozdobou ostávajú aspoň tie súboje a tak trochu i tá ruská väznica, hoci ani to už dnes nie je nič výnimočné. Tretí diel je o niečo lepší, hlavne preto, že Boyka už nie je hajzlík. Z podobných filmov som vyrástol a keď si pamätám, tak ani v puberte som sa z nich nešiel zblázniť. Taký Warrior to je iná káva...60%.

Mladý Billy Young (1969)

Viac ako o mladého Billy Younga sa režisér zaujíma o postavu sebavedomého B. Kanea, ktorého hrá R. Mitchum. Hlavne z tohto dôvodu je film potom tak nejak o ničom. Úvod s mexičanmi a atentátom vo vlaku bol pritom veľmi dobrý a čakal som, že film bude v tomto duchu pokračovať. Celkom slušne sa ukázal mladý D. Carradine, chcelo to jeho charizmu iba viac zužitkovať. Nájdeme tu takmer všetko, čo robí western westernom, ale ako celok to nefunguje. Medzi hlavnými postavami a bandou po ktorej idú, nie je žiadne napätie ani iskrenie, preto záverečná prestrelka i odstrelenie hlavného protivníka vyšumí do prázdna a diváka nedokáže zasiahnuť. 60%.

Slavnost v botanické zahradě (1969)

Elo Havetta opäť dokázal byť originálny, okrem jeho podobného, ale podstatne lepšieho filmu Ľalie poľné, nič podobného v našej kinematografii nenájdete. Originalita však vždy nestačí a miestami je to riadne divoký guláš. Radosti a starosti obyvateľov Babindolu sa striedajú v divokom tempe a režisér si znova vybral do filmu množstvo maskotov s "bezchybným" chrupom. Najviac ma pobavil vysmiaty fotograf s jedným zubom, ktorý sa vždy objavil tam, kde ho najmenej čakajú. Pobaví i fackovanie v skleníku a postava D. Blaškoviča - "Kováč je paroháč", ktorej by som dal väčší priestor. Vždy keď bol na obrazovke tak sa aspoň na chvíľu sa tá divočina skľudní. Na môj vkus trochu divoké, bez nejakého výrazného deja. Ľalie poľné ostávajú neprekonané. 60%.