Uprchlíci (1986)

Richard a Depardieu je výborná dvojka a ja som sa slušne bavil. Nie je to komédia pri ktorej sa budete od smiechu váľať po zemi, ale dokáže navodiť ten pozitívny, príjemný a odľahčený pocit, navyše citlivý a dojemný príbeh s malým dievčaťom dokáže chytiť i za srdce. Chémia medzi hlavnými postavami klape a Richard je tu v svojej typickej roli smoliara, ktorá nikdy nesklame. Tak ako k "Funesovkám" i k tomu neodmysliteľne patrí starý dobrý český dabing. 80%.

Skřivánci na niti (1969)

"A kto okúpe babičku?" Mal som chuť si film znova pripomenúť, pretože som ho videl len raz a to už pomerne dávno, myslím tesne po nežnej revolúcii. Za odvahu a výpovednú hodnotu si film zaslúži jednoznačne plný počet, ale príbehovo trochu zaostáva. Postáv je tu dosť, no nie každá je náležite odkrytá a prepracovaná. Postava Hrušínskeho je výborná. Na svoju dobu ide o výnimočne otvorený a odvážny film a nemožno sa čudovať, že skončil v trezore. Komunizmu a sovietskeho vplyvu sme sa zbavili, no cigánska prevýchova nefungovala už vtedy a za ďalších 50 rokov sa nič nezmenilo. No, zmenilo sa iba to, že vtedy sa na tom dalo zasmiať. Dnes už z tej cigánskej prevýchovy a premárnených investícií nejednému mrzne úsmev na ksichte. 80%.

Osamělý jezdec Buchanan (1958)

Randolph Scott natočil desiatky westernov, osobne som zatiaľ videl asi 5-6. Tento patrí k priemeru, ktorý neurazí. Nájdeme tu hazlíkov, zradcov a Scott ako vždy stojí na tej správnej strane.Pozastaviť sa musím pri cenách, ktoré mali v Agry town. 10 dolárov za izbu, fľašu či steak? To je veľa i dnes, vtedy to boli šialené prachy...60%.

Whiplash (2014)

"Ááá, raz, dva, tri...STOP!!!" Whiplash bol jeden z nominovaných filmov na Oscara, ale akademici dali prednosť Birdmanovi, ktorý mňa osobne neoslovil. Naopak Whiplash potvrdil svoju zaslúženú nomináciu aj keď ide o dosť komorný a nízkorozpočtový film. Energiu a atmosféru má však na rozdávanie. Herecké výkony výborné, u J.K. Simmonsa dokonca oscarový a nervovo labilného maniaka sme si vďaka nemu užili všetci. Je absolútne jedno, či máte alebo nemáte radi džes, isté je , že film vás pohltí. Záverečné dvojité a vzájomné prekvapko medzi hlavnými postavami malo neskutočné grády a číslo na bicích bolo úžasné. Malý, komorný, účinný, profesionálne zvládnutý...jednoducho plný počet a určite by som ho na stupni víťazov v boji o najlepší film videl radšej než Birdmana. 100%.

Transformers: Zánik (2014)

Už som Transformerov nadobro pochoval, nemienil som sa k nim vracať a už vôbec nie utrácať nejaké peniaze. Vážne ľutujem všetkých, ktorí na túto trojhodinovú digitálnu nudu boli v kine. Tento "superblockbuster" som mal od môjho brata na usb asi 3-4 mesiace. Áno, tak dlho som váhal, či tomu vôbec venovať čas. Našiel som iný spôsob a sledovanie som spojil ešte s inou činnosťou a preto som sa obetoval, ale aby som neklamal aj kvôli deťom. Očakávania sa potvrdili a ono je to vážne tak stupídne, naivné a detsky hravé, že je to vyslovene pre deti. M. Bay ten film určite nerobí pre deti, ale ja by som ich inej vekovej kategórii ani nedoporučil. Marky Mark je lepšia voľba než splašený Shia, ale ani on filmu nepomohol. A čo nového? Nič...Opäť modelka v čistej košeli, ktorá nevie hrať, opäť roboti s nudnými hláškami, opäť nudné súboje, znova nikto ani škrabanec a znova a znova zachraňujeme svet...Kurva veď už buďte normálny a aspoň trocha originálny! Peniaze na filme vidno, ale čím viac trikov, tým väčšia nuda. Bay zastav to a venuj sa niečomu inému, toto už nemá význam. 40%.

Hořčice mi stoupá do nosu (1974)

P. Richard je po Funesovi určite druhý najznámejší francúzky komik a jeho komédie som mal v detstve rád. Pierre aj vyzerá ako smoliar a tak trochu aj ako blbec a s tým sa musíte narodiť. Tento film ma kedysi dávno bavil a po rokoch som chcel skúsiť jeho účinky opäť. Situačný humor stále dobre funguje, prekvapivý výraz v Pierrovej tvári rovnako a tak nemám dôvod uberať na hodnotení. Kto má rád filmy a humor Funesa mal by mať rád i Pierra Richarda a jeho komédie. 80%.

Kung Fury (2015)

"Kde je tank?..." Tento film nejde brať vážne, ale zároveň je to pocta filmom z 80. rokov. Príbeh a postupy tu sú úplne dementné, totálne mimo logiku, ale divák na to pristúpi hneď od úvodu. Jednoducho od začiatku je jasné, že toto tvorcovia nemyslia vážne a divák si to užije tým viac, čím viac toho videl a zažil v 80. rokoch. Filmom zámerne občas prebehnú rušivé zrnité pásy ako kedysi na zničenej VHS, obraz je zámerne zrnitý a hlavný hrdina je ako vystrihnutý z nejakého akčného béčka. Pobavila ma debata o fúzoch medzi dvoma Nemcami, občas preletela vtipná hláška a "Hitler" si opäť zahral vo filme. Jeho filmografia nemá konca...70%.

Viditelný svět (2011)

S Ivanom trojanom strávime v tomto filme veľa času a on ho využil na 100%. Ak niečo vo filme nefunguje, tak rozhodne nie herectvo Trojana, ktorý je v zábere v jednom kuse. Bavilo ma sledovať ho. Podobný film kedysi natočil K. Kieslowski a to - Krátky film o láske. Samozrejme Kieslowského film je lepší, ale aj tu ma zaujímalo ako sa bude príbeh vyvíjať a kam je Trojan a jeho postava ochotná zájsť. Film má pomerne nízke hodnotenie, ale ja by som to tak tragicky nevidel. Film má pomalé tempo, ale kamera M. Štrbu dokáže zaujať a pulzujúca hudba vie navodiť atmosféru. Myslím, že film patrí k tomu lepšiemu čo u nás za posledné roky vzniklo a je rozhodne lepší než preceňovaný a cenami ovenčený -Môj pes killer. Prikláňam sa k slabším štyrom hviezdam, ale súhlasím, že bez Trojana, by to bolo o hviezdu menej. 70%.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Pri úvode som mal rovnaké pocity ako kedysi pri Transformeroch 2. Akcia a deštrukcia v jednom kuse a mňa to vôbec nebralo. Nuda, ale prečkal som. No nechytilo ma to ani potom. Zdá sa, že séria sa bude uberať podobným smerom ako "hit" od M. Baya. Napriek hviezdnemu obsadeniu ma tieto postavy vlastne nikdy skutočne nezaujímaly. Výnimkou je len Ironman a ako tak Hulk. Všetky ostatné sú pre mňa len do počtu, nezaujímavé a ani film samotný a jeho tvorcovia sa týmto postavám nesnažia vdýchnuť život, psychiku a vývoj. Sú tu len nacvičené repliky a gestá od začiatku do konca. Humor funguje spôsobom pokus-omyl. Príbehovo je to naozaj trapas. Koľký krát už zachraňujeme planétu? Tisíci krát??? Ok, tak sa pozrite, ako to vyšlo na 1000 a prvý krát...Celý film je pretkaný akciou a trikmi a asi by som mal povedať "wauu, to je bomba", ale ja hovorím "wau, za také prachy sa dá natočiť taká hovadina?" Dá sa to pozerať, aj keď chladný a bez emócií ako skala. Som si však istý, že takýto film by nemal byť v červených číslach. Fanúšikov si však nájde. Prvým Avangerom som dal s prižmúreným okom 3 *. Tomuto môžem max. 2*. Na ďalšie diely nemám chuť. 40%.

Sowon (2013)

Po filme si iste mnohí so slzami v očiach povzdychnú : "Ó, jak výstižný názov..." - Nádej. Film podľa skutočnej udalosti, ktorá poriadne rozvírila nespokojnosť medzi kórejskou verejnosťou, žmýka diváka doslova ako uterák, ale nepovedal by som, že zámerne a vypočítavo. Tá téma je jednoducho citlivá, silná a každý kto má dieťa je s takmer 100% istotou cieľ, ktorý tvrdo a nemilosrdne zasiahne. Nevedel som presne do čoho idem a manželka si prisadla tiež. Po filme som dostal vynadané a po manželke ostala na gauči len hromada papierových servítok. To hovorím preto, aby slabšie povahy a matky zvlášť vedeli do čoho idú. Herecký výkon malej Re Lee je skvelý a asi najviac ma dostala scéna na posteli v nemocnici, kde sa otec snaží dcére pomôcť, ale skončí to len pripomenutím traumy. Slizký hajzel je obsadený dobre, máte chuť ho zabiť a súdny proces vám pripomenie i mnoho tunajších. Ostal som trochu v údive keď sa rozozneli bicie rytmy zo známeho hitu Street of Philadelpia bez spevu B. Springsteena. Inštrumentálna verzia skladby pekne zapadla a snaží sa naladiť optimistickejší tón v inak smutnom filme. Záver našťastie končí optimisticky s nádejou a pokusom prežiť dôstojný život. Život je dar...90%.