Zack a Miri točí porno (2008)

Kéž by každá romatická komedie byla taková. Kevin Smith má fantastické ženské hrdinky. Přirozené, milé a oduševnělé krásné. Na Banks je to vidět možná ještě víc než na Rosario Dawson v Clerks 2. A Seth Rogen v romatické erotické scéně??? Fuck yes!

Nouzový východ (2008)

Sam Mendes se opakuje a i když se opakuje stále na vysoké úrovni, mohl by se svým talentem zkusit něco jiného. Je pravada, že nás citlivější uvrhe tento snímek minimálně na pár hodin do deprese, ale jednoduchým východem (nikoli nouzovým) je vědomí, že zobrazená situace už není zdaleka aktuální. Ano, rodiny se stěhují na vesnice a ženy se tam nudí i u nás, ale není to něco, z čeho bychom dnes museli utíkat. Nicméně sílu ten příběh dvou lidí má především díky hereckým výkonům a tomu, že tohle se asi v životě skutečně stává. Bohužel.

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Výtečná romantická komedie, která je nejdřív komedií a pak teprve romantikou a všechno to do sebe krásně zapadá. Navíc si dělá legraci i z komerční korejské kinematografie (melodrama vs. akční film)...americký remake raději nechci ani vidět.

Milk (2008)

Film je výborný, ale úplně nejlepší je v momentech, kdy vyplouvají na povrch skutečně intimné emoce postav. Když politika ustupuje do pozadí, viz telefonický rozhovor Milka a Scottyho. Konečný dojem sráží příliš patetický závěr...ale pokud to tak bylo, ok, bylo to tak. Formálně nijak objevné. Vedle výborného Penna, od kterého se snad výkon horší než skvělý ani neočekává, vynikají výborní Hirsch, Franco a především Brolin.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Filmové zamyšlení nad lidským životem tak komplexní, že je mu třeba vzdát hold. Přestože by mu možná slušelo méně dokonalé a více emotivní zpracování, které by ho možná zpřístupnilo širšímu diváctvu. Rothovi patří za scénář výtka v podobě přílišné podobnosti s Forestem Gumpem (ale to vem čert) a poděkování za nádheré ženské postavy. Hlasuju pro to, aby se David Fincher občas vrátil k žánrovým filmům.

Milionář z chatrče (2008)

Úvod filmu je naprosto obrazově i obsahově strhující! Střední pasáž zpomaluje a konec naprosto záměrně bollywooduje. Ale proč ne, jsme přece v Indii. Zajímavý a skvěle natočený film, těžící zjevně z výborného scénáře, z všeobecné znalosti Milionáře (včetně kontrastu filmového a televizního světa a snímání) i ze skvěle vedených mladých herců. Možná příliš pohádkové, ale Danny Boyle zjevně umí i tenhle žánr:-)

Po přečtení spalte (2008)

No country for old men byl hlavní chod, dosti těžký na zažívání...ale potom, co jsme ho přece zpracovali, dostali jsme chuť na desert. Lehký a jen tak na chuť...a bratři Coenové nám ho dali. Není dokonalý, ale potěší a zlepší náladu.

Výměna (2008)

Skvělý, kompaktní a silný příběh - jak to jen Eastwood umí. Krásná výprava a naprosto skvěle využitý talent Angeliny Jolie, která ke svému výkonu nemohla použít slova (v podstatě opakuje stále jen "this is not my son"), přitom však dokáže být nádherně dobová a mít neustále slzy v očích.

Street Kings (2008)

Vcelku standartní policejní drama s výborným hereckým obsazením a s rádoby laděním do filmu noir. Scénář by mohl držet více pohromadě a zvolit poněkud méně patetický závěr - nebo ho lépe podložit. Ale Keanu táhne. A vidět Hugh Laurieho ve filmu je taky fajn:-)

Špinavá záležitost (2000) (TV film)

Nabízí se zrovnání s Lid vs. Larry Flint Miloše Formana - ale pouze tématicky. Zpracování jiné, hlavní hrdina jiný včetně jeho motivace. Jde tu mnohem více o obecné principy demokracie a svobody. Formálně možná nedokonalé, do určité míry neobjektivní...nicméně takové filmy jsou třeba. V USA a světě, kdemohou nechat z nařízení cenzorů prostříhat Zkrocenou horu obzvláště.