Zrození Planety opic (2011)

Velká spousta nelogičností na straně jedné, slušná zábava na straně druhé. Nemohu se ubránit tomu, že tvůrcům šlo jen a jen o efektní zpracování a obsah, nebo nedejbože jakési morální ponaučení, hrály velice podružnou roli. Ale pravda je taková, že člověk těm opicím, v závěru filmu, prostě musel fandit :)

Čtyři minuty (2006)

Jedny z nejsilněnějších 4 hvězdiček, které jsem kdy dal, za jedny z nejsilnějších 4 minut, které jsem kdy v závěru nějakého filmu viděl. Mimochodem Handkanten Act od Jana Tilmana Schadea je jedna z nejúžasnějších čistě klavírních skladeb, kterou jsem kdy slyšel.

The Civil War (1990) (seriál)

Devítidílný dokumentární cyklus uznávaného amerického režiséra a producenta Kena Burnse, který zasvěceně mapuje historii americké občanské války. Při tvorbě cyklu bylo využito více než 16.000 archivních fotografií, obrazů a článků z dobového tisku, stejně jako velké množství korespondence a pamětí přímých účastníků tohoto konfliktu. Dokument, který je považován za Burnsův „magnus opus“, obdržel více než 40 významných televizních a filmových ocenění.

Modrá a šedá (1982) (seriál)

Velice pěkná minisérie o nejbolestivějším úseku amerických dějin – občanské válce, která rozdělila ne jenom jeden národ, ale postavila proti sobě mnohdy celé rodiny. Seriálu by však slušela trochu větší míra objektivity a vyváženosti, protože má tendenci zobrazovat historické události, do nichž je zasazeno vyprávění jedné rodiny, jejichž členy proti sobě válka postavila, především z pohledu vítězné strany, tedy Severu. Velký prostor je zde věnován osobnosti prezidenta Lincolna, v podání Gregory Pecka a generálovi a pozdějšímu prezidentovi U. Grantovi, zatímco o osobnostech Jihu, mnohdy historicky mnohem zajímavějších, jako např. vrchním veliteli rebelské armády generálovi R. E. Leem, konfederačním prezidentovi Jefferson Davisovi, generálech J.E.B Stuartovi a Stonewall Jacksonovi, zde není téměř ani zmínka. Samotný Lee se v seriálu objeví na kratičkou chvíli, v závěru poslední epizody a to při kapitulaci. Ale tyto nedostatky napravují jiná velkolepá filmová díla, jako např. Gettysburg a Bohové a generálové. Výstižnější název by byl spíše jen Modrá, než Modrá a šedá. Přesto je zde zachyceno pár událostí, kterými se na Jihu provinil Sever, jako např. půldruhého měsíce trvající obléhání Vicksburgu a jeho nepřetržité ostřelování děly, kdy se na civilní oběti (ženy a děti) nebral zřetel a ty byly nuceny, odříznuty od zásob a pod palbou, živit se krysami, mulami, kočkami a psy, nebo unijní zajatecký tábor pro rebely Elmira, který si v mnohém nezadal se slavnějším a hrůzným konfederačním Andersonvillem. Několik nezapomenutelných scén, ze kterých je asi nejkrásnější ta, při níž dojde v Bitvě v divočině, kdy na sebe natrefí prchající vojín Unie a v houští se ukrývající vojín Konfederace,(kterou zde nebudu raději popisovat, abych zbytečně někoho nepřipravil o pěkný zážitek), ale činí ze seriálu velice dobře koukatelné dílo, byť kvalit slavnějšího Severu a Jihu s Patrickem Swayzem nedosahuje.

U-Turn (1997)

Výborný, coenovsky černohumorně laděný, neo-noir. Překvapilo mě, že u výčtu žánrů tohoto filmu chybí "komedie", protože já osobně se u něj bavil náramně. Film v mnohém připomene Red Rock West s Nicolasem Cagem, to co je zde ale navíc je onen humor a vtip, který RRW, narozdíl od U-Turn, postrádá.__ "Máte rád Patsy Cline? Já ji miluju. Jak to, že už nevydává žádný nový desky?" "Protože je mrtvá"__ "Jmenuju se Toby N. Tucker. Lidi mi tady říkaj TNT a víš proč?" "Ehhmm, potože nemají fantazii?" :))__ Jo a konec? Ten nemá prostě chybu.

Poslední templář (2009) (TV film)

Tak tohle se nepovedlo. Četl jsem románovou předlohu Raymonda Khouryho, užil jsem si ji a musím říct, že dle mého předčila i Brownovu Šifru mistra Leonarda. Román je to velice čtivý a když už, zasloužil by si kvalitnější a filmové zpracování. Televizní adaptace, namísto fimového ztvárnění, + nerespektování literární předlohy a nepřesvědčivé herecké "výkony" jsou faktory, které Poslednímu templáři velice uškodily. Rád bych jsem dal alespoň 3 hvězdičky, ale to nejde. Za přidané scény, které něměly s románem nic společného a naopak vypuštění několika, které drží příběh pokupě a celkově za mizerné zpracování jsou 2 maximum. Je mi líto.

Ztracené město (2005)

Krásný film, u kterého jsem se, ani přes trochu delší stopáž, ani minutu nenudil. Osudový příběh majitele havanského kabaretního clubu, jehož rodinu rozdělí revoluční události koncem 50.-tých tet na Kubě. Jistě, Fulgencio Batista byl diktátor a odpor který proti němu jako člověku, který pošlápával demokratické principy, je pochopitelný, ale věřím, že ti z řad jeho odpůrců, kteří snili o pluralistické svobodné Kubě, by se s udržením Batistova režimu smířili, kdyby jen věděli, kam budou směřovat události po revoluci, ovládnuté komunisty. "Komunismus je svinstvo a komunisti jsou svině" a platí to ve všech místech světa, kde se jim podařilo uchvátit moc. Člověk v té době, ale nesměl propadat beznaději, ikdyž přišel o vlast, majetek a lásku, protože, jak pronese Bill Murray na adresu Sochy svobody: "Pochodeň této dámy je Aladinova lampa - kouzelná lampa, splní ti každé přání v životě". Mile mě překvapila malá role Dustina Hoffmanna, coby gangstera Myera Lanskyho, jedné z nevýznamějších postav amerického podsvětí, kterému se za vlády Batisty na Kubě velice dařilo a čile zde, s jeho požehnáním, rozvíjel své "podnikatelské" aktivity :-).