Austin Powers: Špionátor

• Česko Špionátor (více)

Děj této komedie začíná v podzemním bunkru dr. Zloducha v Las Vegas - sešli se tu největší zabijáci na světě, aby se poradili, jak zlikvidovat britského agenta a zároveň světově uznávaného fotografa Austina Powerse. Ten zatím s pomocí své spolupracovnice paní Kensingtonové prchá před šílenými davy svých obdivovatelek. Jeho dalším úkolem je akce v klubu, kde se údajně chystá řádit dr. Zloduch. Tomu se však podaří uniknout tak, že se nechá zmrazit, a zřejmě hodlá ve své činnosti pokračovat v budoucnosti. Austin se proto rozhodne ho následovat. Po třiceti letech jsou oživeni. Austinovi bude nadále asistovat dcera paní Kensingtonové, půvabná mladá Vanessa. Přestože mezi nimi není právě soulad, musejí vytvořit sehraný tým a zabránit oživlému Zloduchovi v jeho spádech... (oficiální text distributora)

LaciLC

Výborná komédia z rodu tých najbláznivejších, ktorá s chuťou paroduje bondovky, nie príliš okato a k tomu sa jej viac-menej darí vyhýbať trápnym a hluchým miestam. Špionátor nie je dokonalý film, to by ešte musel kus popracovať na niektorých vtipoch, myslím, že tento prvý diel využil potenciál na takých 65% a ja som sa aj tak veľmi dobre pobavil. ()

shyster

Po prvních minutách, které se odehrávají v 60.letech 20.století, jsem to chtěl vypnout. Na něco tak šílenýho jsem se opravdu nechtěl dívat. Jenže po přesunutí děje do současnosti se i humor ustálil a Mike Myers mi začal připadat vtipný a v několika momentech mě opravdu rozesmál. Jenže takových momentů bylo málo. Ve srovnání s Bláznivou střelou či Acem Venturou musím dát nízké hodnocení, protože MM nedosahuje jejich kvalitu. ()

Gilmour93

Na rovnoběžných kolejích jedou bok po boku Trapnost a Genialita - dva vlaky, mezi kterými Myers dělá roznožku ve stylu JCVD a občas se přitom potká v plné rychlosti s návěstidlem. To je Austin Powers: Špion, který se nedepiloval a s uděleným "Povolením ojíždět" - samozřejmě myšleno výhradně pneumatiky Jaguaru s motivem britské standarty Union Jack.. Pokud si myslíte, že Conneryho Bond trpěl alergií na bavlněné trenýrky, Mooreův byl homosexuál a padouch Jaws si čistí zuby pastou Aquafresh Whitening místo Antirezinu, odečtěte si klidně z mého hodnocení všechny tři hvězdy.. ()

tnp101

Styl humoru M. Myerse mi nikdy moc neseděl, ale první dva díly Austina Powerese jsou podle mě solidní parodie na svět Bonda i mimo něj. Jedničku jsem viděl jako poslední, za což jsem ale rád, protože jsem ji po hodně slabé trojce dokázal náležitě docenit. Ne každý fór je perlou, ba ty slabší dokonce převažují - ne, nahlas jsem se mockrát nezasmál. Díky rovnoměrné kadenci mi však až do závěru neutuchal konstantní úsměv na tváři. Je to zkrátka takové příjemně pitomé bez zbytečných nechutností s výborným dr. Zlounem a E. Hurley, které to tu neskutečně sluší, na pozadí pohodové retro atmosféry. 70% … Jinak určitě doporučuji původní znění, dabing film neskutečně zabíjí. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: „Blu-ray edice“ mě naposledy nehezky zklamala s ve všech směrech zmršeným „Ironcladem“ a tak má co napravovat. Než vložíme disk do přehrávače, zůstaňme ještě chvíli u krabičky, resp. u potisku zadní strany. Zde se totiž zaměříme na trojici promo fotografií. Normálně by na nich nebylo nic zvláštního, kdyby nebyly převzaty z jiného filmu. Zodpovědný člověk ve všech třech případech vyrukoval s obrázkem z druhého dílu, což může znalého člověka pochopitelně částečně znepokojit, když si není jistý, jestli vlastně opravdu kupuje ten správný film. Naštěstí se jedná pouze o kosmetickou vadu a v útrobách krabičky naleznete avizovaného „Špionátora“. Po vložení na nás vyskočí pár trailerů na nadcházející tituly a klasická jednoduchá hlavní nabídka. České titulky jsou opět a nejspíš ne naposledy zbytečně rozměrné, což nám však nebrání přejít ke zhodnocení obrazu. Tentokrát se naštěstí „neřezalo“ a film nám je servírován v původním kino-poměru stran 2,35:1. Hned na první pohled je patrné, že tentokrát se edici povedl hodně slušný přepis a limitem je tak maximálně zdrojový materiál, který přesto zvládá reprodukovat na kvalitní úrovni. Bezproblémová ostrost dává šanci pěkným detailům, jež prokouknou především v texturách oblečení. I úroveň zrna se pohybuje na příjemných hodnotách a přepisu nenápadně dodává ten správný „filmový look“. Barviček je plno, ale vše je reprodukováno vesměs realisticky, což platí i v případě černé. Obrovskou výhodou je prosvícený charakter vizuálu, i když to neznamená, že dobře nevypadají ani scény ve tmě. A vůbec nejvíc mě potěšila absence viditelné komprese, na níž jsme u titulů edice pravidelně zvyklí. Tenhle přepis se zkrátka nadmíru povedl. A hůře na tom není ani zvuk. Ten je sice v případě originální anglické i české stopy zastoupen komprimovanou DD 5.1, ale minimálně první jmenovaná pochází z kvalitního zdroje. Stopa je prostorová a i bez absence agresivnějších zásahů subwooferu dynamická se špičkovou reprodukcí mluveného slova. Rozdílná kvalita je patrná pouze u jednotlivých hudebních skladeb v závislosti na jejich stáří a dochované kvalitě. Nevím, zda došlo k nějaké výraznější ztrátě oproti HD stopě, ale s výsledkem jsme mimo jiné i vzhledem ke stáří a charakteru filmu nadmíru spokojen, takže jednoznačně palec nahoru. Česká stopa je na tom ve všech případech nesrovnatelně hůře. Nevěrohodná („pištivější“) reprodukce jako následek konvertování z 25fps do 24fps by ještě nebyla taková tragédie. O dost horší je to s dynamikou a tlumeností výraznějších prvků. Neméně slabší je i samotný dabing od „AV Studio Praha“ z roku 1998, díky němuž se zážitek z filmu o několik úrovní propadá. Bonusy tu pochopitelně nenajdeme, ale nehýří jimi ani zahraniční vydání (komentář a pár smazaných scén), protože se jednalo o nízkorozpočtový snímek. Velmi uspokojivé audiovizuální stránce disku to však nebrání a „Blu-ray edice“ boduje. Těch pár bonusů a HD stopu bych sice uvítal, ale to už bych chtěl za tu cenu asi moc. Na poměry titulů edice silných 80%, obecně pak 40%. () (méně) (více)

Nin

První Austin Powers je poměrně klasika, i když se ještě oproti dalším dílům drží relativně zkrátka. Jde o hodně sexy komedii (hlavně díky božské Elizabeth Hurley), která má hodně stupidních vtipů, ale najdou se i nápadité a dokonce i několik vyloženě chytrých. Celkově Špionátor není kdovíjak vtipným filmem, ale příjemně se na něho kouká a má svůj nezaměnitelný styl. (7/10) ()

• Slovo "Fembot" bylo poprvé vyřčeno v epizodě seriálu The Bionic Woman (1976) s názvem "Kill Oscar" napsané scénáristou Arthurem Rowem. (PußyMagnet)
  • Kočka doktora Zloducha (Mike Myers) pan Bigglesworth má své jméno po fiktivním válečném pilotovi, hlavním hrdinovi rozsáhlé série knih W.E. Johnse. (sg.sysel)
  • Byly natočeny i tři alternativní konce, všechny se odehrávají v záchranném člunu. (PußyMagnet)