Četník v New Yorku (1965)

Funes postavil svou hereckou karieru na opakování jednoho typu. Nic proti - to dělali mnozí a dobře (Gabin, Belmondo ad.). Funes je ovšem jako komik velice závislý na kvalitě scénáristy a režiséra. Stejná gesta někdy působí velmi vtipně a jindy naprosto trapně. Skvěle bylo jeho nervního typu využito např. v sérii o Fantomasovi (kde měl ovšem i skvělé protihráče). V sérii o Četnících se povedl první film a trochu snad i poslední (ale spíše proto, že Četníka a četnice jsem ještě coby malý a méně kritický kluk viděl v kině), ostatní díly mě osobně přišly zoufale nevtipné a nudné. Tento díl je snad úplně nejhorší (a ještě Četník ve výslužbě) - zkrátka mi nestačí, když začne Funes poulit očima a pořvávat Filipovského hlasem (hodně z Funesovy popularity u nás je dáno právě geniálním dabingem).

Četa (1986)

Nejlepší dílo Olivera Stonea a nejlepší film o Vietnamu. A asi nejkomplexnější - šílenost války tu místy dosahuje surrealistického (neskutečného) pocitu (závěrečný útok), zároveň se film v jiných scénách natolik drží reality, až je z toho divákovi zle - podobně jako u Ryana si po tomto filmu nepůjdou hrát kluci na válku. Zvěrstva zde dělají obě strany (není to tak patriotistické jako Rambo 2 ani sebemrskačské jako Oběti války). Charlie tu podává patrně svůj nejlepší výkon, ovšem vrcholem jsou Tom Berenger a hlavně Willem Dafoe. Hudbu sice skládal Georges Delerue, kterého miluju, ale většina té překrásné smutné hudby je z klasiky: Samuel Barbar - adagio pro smyčce. Film získal Oscara za film, režii, střih a zvuk. Nominace obdržel za scénář (též Stone), kameru a pro Berengera a Dafoeho ve vedlejších rolích (tehdy to v této kategorii vyhrál Michael Caine za Hanu a její sestry).

Úplné zatmění (1995)

Leo je skvělý herec a kromě pár trapasů je zatím jeho herecká kariéra docela vyrovnaná, tento film je z řady těch, které mu spíše dávají prostor k předvedení talentu - Rimbaud v jeho podání je tak odporný, že jen ještě lepší výkon Davida Thewlise mi pomohl pochopit, proč jím byl Verlaine tak fascinovaný. Zajímavá ilustrace školní četby - nevím, jestli tenhle film mládež přivede k dílům hrdinů, nebo se jim raději budou vyhýbat obloukem. O jejich díle tu vlastně není skoro nic - tak to vypadá, že jde jen o nějaké dva úchyláky.

Úplné bezvětří (1989)

Po tomto filmu si mnoha australských tvůrců tohoto filmu všiml Hollywood. Přitom jde jde spíše o komorní thriller pro tři hlavní postavy. Precizně stupňováné napětí, výborné navození patřičné atmosféry (a la Hitchcock), skvělé herecké výkony - to vše z tohoto jinak "nenápadného" snímku udělalo film, který vám nedá vydechnout. Ovšem kdyby film neobsahoval posledních asi 5 minut, byl bych radši

Útok z hlubin (1999)

Kousek z Čelistí, kousek z Dobrodružství Poseidonu. Akční scény jsou skvěle provedené (nejvíce se mi ovšem líbí hned úvodní "nehoda" s helikoptérou. Samotné scény se žraloky jsou nápadité, jenom když se ta zvířátka začnou chovat akčně, je z toho až příliš cítit studio ILM. Zabíjení hrdinů je povětšinou překvapivé a výběr vhodné potravy nečekaný. Milovníci explicitních záběrů si přijdou na své.

Rychle a zběsile (2001)

Pár hezkých automobilových honiček, jinak nic. Škoda - v originálnějším příběhu by i tyhle scény mohly ještě lépe vyniknout. Naprosto bez zájmu jsem sledoval postavy filmu - při potyčce s kamiónem jsem více držel palce protivníkovi. Bez špetky charisma podle mě není jen Paul Walker ale i Vin Diesel (zajímavější byl v Černočerné tmě).

Velké trable malého města (2000)

Z filmařského prostředí už jsem viděl lepší věci. Komedie to snad ani moc nebyla, respektive nevzpomínám si, že bych se nějak zvlášť nasmál. Film je vyprávěn velmi poklidně až ospale, dost se mi nelíbila hudba (a to se mi stává málokdy).

Nevinné tahy (1993)

Velmi příjemný film o geniálním sedmiletém šachistovi svým tématem možná trochu připomene Človíčka Tatea - i poselství je podobné: Nezapomenout pro výjimečný talent užívat života. Malého Joshe skvěle zahrál kluk s opravdu kouzelným jménem: Max Pomeranc. Dobří jsou i dospělí herci, nejvíce mě zaujal Ben Kingsley. Skvěle vygradované jsou scény ze šachového zápasu - spíše než to, co se odehrává na šachovnici, zajímá autory, co se děje mezi protihráči. Proto je to zážitek i pro ty, kteří o šachách neví vůbec nic. Příjemná hudba je od Jamese Hornera - jako obvykle ale připomíná jeho jiná díla. Film byl nominován na Oscara za kameru. Skutečný šachista Bruce Pandolfini (hrál ho Kingsley) spolupracoval na filmu jako odborný poradce.

Jehla (1982) (TV film)

Smrtící epidemie po česku. Ačkoli zde není téma nakažlivých nemocí to nejzásadnější. Spíše se jen na pozadí prostředí výzkumného ústavu zkoumají mezilidské vztahy. Brejchová byla skutečně dobrá - jakási mezinárodní TV cena za nejlepší herecký výkon byla patrně zasloužená.

KOndoMEDIE (2001)

Příjemná komedie není z rodu těch, u kterých se byste se smáli na celé kolo. Spíše pobaveně sledujete skvělé herce v "trapných" situacích - jen občas příjde skutečně nezapomenutelná hláška. Rochefortova věta: "A tohle ... tohle je výstupní kontrola" patří k tomu nejvtipnějšímu, co jsem za hodně dlouhou dobu ve filmu slyšel. Téma homosexuality je podáváno otevřeně, ale ne vulgárně, velice zajímavé je sledovat vývoj některých postav (hlavně naprosto geniální Dépardieu) a vztahů mezi nimi.