Stará puška (1975)

Příběh o ztrátě a pomstě nepřináší nic nového. Já mám takové filmy rád, Noireta také, takže jsem se docela bavil, ale moc nechápu ten úspěch u odborníků. Spíše mi to přijde jako komerční film, který se snaží o umění pomocí spousty flashbacků, které mě zase dost rušily, neboť zpomalovaly výrazně děj. Film získal Césara za nejlepší film, hudbu a Philippe Noiret za hlavní roli (byl skutečně výborný). Nominován byl režisér, scénář (nechápu proč), kamera, střih, zvuk a ve vedlejší roli Francoise Jean Bouise.

Nezvratný osud 2 (2003)

Slušný průměrný thriller u kterého se nenudíte, ale rozhodně neobstojí při srovnání s mistrovským prvním dílem. Jedničku miluju - pro tajemnou atmosféru, pro zajímavé postavy, pro pocit něčeho tajemného, plíživého, děsivého, neznámého, něco před čím nemůžete utéct a co vás může ohrozit ze všech stran. Navíc jsem i celkem pochopil logiku děje. Zde logika chybí, či je tak překombinovaná, že se v tom ztrácím. Postavy mě až tak nezajímají (ani nejsou tak dobře prokreslené jako v jedničce, hlavně mě mrzí absence Alexe Browninga). Umírá se tu barvitěji, někdy až s vtipem a s velkým naturalismem, ovšem v jedničce bylo více napětí. Úvodní autonehoda je brilantní, ale letecká katastrofa v jedničce byla působivější.

Animatrix: Poslední let Osirise (2003)

Skvělý souboj se sexuálním nábojem na začátku. I honička před sentinely je slušná. Jinak je to spíše ukázka, jak se tvůrci Final Fantasy zlepšili a co všechno umí, než že by se tu vyprávěl nějaký alespoň minipříběh. Půjdete-li na Matrix Reloaded bez znalosti Osirise, vůbec nic se neděje.

Gosford Park (2001)

Určitě zasloužený Oscar za scénář. Zvláštní cena měla být udělena hercům jako týmu. Detektivní zápletka je zde spíše jen takový bonus, především tu jde o vykreslení prostředí a zachycení mezilidských vztahů v přesně odstupňované hierarchii velkého množství postav. Altman je dobrý v tom, že se v tom množství lidí, kterými zaplnil plátno, neztratil.

Utopenec na útěku (1998)

Asi poslední dobrý film s Leslie Nielsenem. Najde se tu sice pár trapných fórů, ale vzhledem k celkovému množství vtipů je to zanedbatelné - většina vtipů je opravdu docela vtipných. Richard Crenna je výborný, nejvíc mě pobavila Pobřežní hlídka. Velmi slušná byla hudba Billa Contiho.

Planeta opic (2001)

Myslím, že navzdory tolika záporných ohlasů ten film není žádná katastrofa. Děj je vyprávěn poměrně dynamicky, masky jsou skvělé - více dovolují hercům hrát než v původním díle. A mnozí hrají skutečně dobře, hlavně se mi líbil Tim Roth. A Wahlberga mám taky docela rád. Závěr sice není tak překvapivý, jak by chtěl být, ale je docela zajímavý. Překvapivý mi ovšem nepřišel závěr ani v původním filmu.

Muž s cejchem smrti (1990)

Nejlepší film Stevena Seagala. Steven ještě v dobách, když v akčním filmu předváděl akci a kdy nebyl vysmívaným „mužem s cejchou“ a byl schopen rychlejších pohybů. Bojových scén je tentokrát dost, skvělá choreografie je samozřejmostí. Celkově má film spád a nepřátelští Jamajčani jsou roztomilí: „Já tebe znát, ty být jen prázdná skořápka uvnitř.“

Muž, který věděl příliš málo (1997)

Bill Murray (výborný Jiří Štěpnička) hraje dobráckého blbce, který se zamotá do temných her tajných služeb. Omylem ale vystupuje jako sebevědomý tajný agent, který si dost užívá „svou roli“. Díky tomu vznikají vtipné situace, v nichž je Bill, který je pořád mimo, opravdu k popukání. Nezalekne se ani řezníka Borise (skvělý Alfred Molina) či doktorky Ludmily Kropotkinové. Zajímavá hudba Christophera Younga.

Muž bez tváře (1993)

Skvěle vystavěný komorní příběh o vztahu problémového třináctiletého kluka a znetvořeného zatrpklého člověka. Gibsonovi se jeho režijní debut opravdu povedl, navíc se výborně zhostil i hlavní role. Příjemný výkon podává i tehdy malý Nick Stahl v roli malého Chucka (tehdy ještě netušil, že za 10 let bude utíkat před Terminátorkou). Nádherně smutná je hudba Jamese Hornera.

Muž bez stínu (2000)

Otřepané téma neviditelnosti tentokrát v perfektním provedení. Nejmodernější triky dělají z filmu opravdový vizuální zážitek (především přeměna ze stavu viditelnosti do neviditelnosti a naopak). Navíc má film spád a napětí. Nevadí mi ani závěrečná akce – je to tedy silně přehnané, ale to já u těchto filmu beru – spíše jsem se tomu musel smát než, že by mě to znechutilo. Dost zajímavý mi přijde vývoj postavy vědce, kterého hraje Kevin Bacon. Zpočátku normální (ač dost egoistický) člověk pomalu odhazuje zábrany a stává se nebezpečným.