Poslední Mohykán (1992)

Předlohy J. F. Coopera se to moc nedrží, ale to by ani tak nevadilo... Na filmu mě štve praktická nepřemožitelnost hlavních hrdinů (i když jeden tedy nakonec zemře), téměř absolutní zlo v podobě Hurónů (Huróni byli v době o níž film vypráví de facto bezvýznamným kmenem na pokraji vymření) a neschopnost "záporných" indiánů trefit se z pušky. Jako klady vyzdvihuju hudbu, výpravu a především vynikajícího Wese Studiho jako Maguu.

Zelená míle (1999)

Vynikající a nebojím se napsat geniální dílo, které mi vždy spolehlivě vžene slzy do očí. Jeden z nejlepších filmů vůbec.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Geniální ztvárnění bezmoci dobra a všemocnosti zla. Velmi depresivní, bezvýchodné, tak přesvědčivé, až je to hnusné... Závěrečné prozření faráře, který vše začal "ne, neodpouštěj nám, neb jsme zhřešili proti člověku.." korunuje vynikající dílo. Ještě si neodpustím poznámku k některým "odborníkům" (např. monolog). Film se drží historických skutečností velmi věrně, zjednodušení tam samozřejmě jsou, páč to jinak prostě natočit nejde. Kecy o tom, že tortura se mohla používat jen za přesně daných pravidel, jsou pustou teorií. V praxi to fungovalo úplně jinak a prameny to potvrzují. Čili mnozí inkvizitoři (Boblig rozhodně) se "nařízeními" neřídili, (rádoby)právní normy si vykládali po svém a nikdo si jim do toho nedovolil kecat, neboť to bylo dosti riskantní.

Troja (2004)

Tomuto filmu se dá vyčítat ledasco, často se uvádí to, že se Homéra drží jen minimálně, ale co my víme, jak to bylo. I Homér žil možná stovky let po trójské válce...Přesto si nemůžu pomoct, ale mně se ten film líbí, dokonce hodně líbí. Souboj Hektor-Achilleus je pak naprostá lahůdka...váhal jsem jestli nedám plný počet, ale přeci jen mi tam občas něco vadí, takže 85 %.

Černé roucho (1991)

Velmi zajímavý a originální snímek. "Indiánka" z období, o kterém se toho příliš neví (1634) a filmů o něm je nepatrně. Inspirací k tomuto filmu jsou životy a putování mnoha jezuitských misionářů, kteří působili mezi lesními kmeny Nové Francie v 17. století. Ač mám k snímku menší výhrady (Irokézové jsou až moc záporní, Huróni příliš bezmocní), svou syrovostí, reálností výpravy a přiblížením myšlení indiánů si u mě vysloužil 90 %. Mám ho radši než "klasičtější" snímky podobného tématu jako je Tanec s vlky nebo Poslední Mohykán.