Pád do tmy (2005)

Hodně slušný horůrek. I první polovina, ač zcela bez "potvor" je hodně napínavá a nepříjemná, lekačky jsou fakt mrazivé (asi 4 x jsem měl mrazíka téměř všude), klaustrofobické zážitky zaručeny. Mutanti pak vypadají vskutku ohavně, masakry jsou pěkně syrové - např. "spi mutantíku spi, zavřu ti víčka a zatlačím ti očíčka pěkně hluboko". Přesto to není úplně na 5 hvězd, přijde mi například, že potvory kromě nic moc sluchu a chuti na masíčko nemají jiný smysl, což je nesmysl - aspoň ten hmat a reakci na teplo bych očekával. Navíc závěr mi nepřijde úplně ideální, ale i tak velice povedená věc.

Lvi a hyeny: Věční nepřátelé (1994)

Jeden z nejúžasnějších dokumentů o přírodě, co jsem kdy viděl. Především informace o hyenách jsou vynikající a myslím, že pomohou zbořit spoustu nepravd, které o těchto šelmách kolují (např to, že jsou to zbabělí hnusní mrchožrouti, kteří se pouze přiživují na skvělích loveckých dovednostech lvů). Pokud připustíme, že zvířata dokáží nenávidět, pak lvi a hyeny jsou toho asi nejklasičtější ukázkou. Jejich soupeření je nafilmováno tak skvěle, že se chvílema tají dech a oční kanálky přetékají tekutinou. Během sledování jsem stál na obou stranách konfliktu a nejradši bych byl, kdyby vše skončilo všeobecným usmířením. Hlavní "postava" filmu, lvice Matsumi (Motsumi?) a vedlejší "postava" hyení princezna mají osudy hodné antické tragédie. Ničivé vstupy lvího Achillea, alias Toho, který se zdraví s ohněm, jsou názornou ukázkou toho, jakou funkci mají ve lví smečce samci (kromě výroby mláďat). Jednoznačných 5 hvězd.

Královská hra (2007)

Docela zklamání...kamera a prostředí je pěkné, ale to nestačí. Napětí není nic moc, ale hlavně: Motivy postav neznámé, neobvykle agresivního psa jsem si nevšiml, jednání hlavních pronásledovaných nepochopil - jde jim o život a baví se o tom, jestli je ona moc mladá na dítě nebo není, zbraň mrtvého policisty si nevezmou, de facto žádnou zbraň si neopatří (kameny, klacky, nářadí) atd. Podle čísel, které jsou na tom jejich plánku, ty děti povraždily snad půlku Španělska jakoby se nechumelilo...závěr taky nechápu - on zabije psychopata, kterej ho chce zabít a před očima mu odkrouhl několik lidí a má z toho výčitky. Druhej na to čumí a je šokován, že vidí asi osmdesátou mrtvolu - akorát tentokrát jako na potvoru je to jeho kámoš.

Den Šakala (1973)

Vynikající film. Proč? Střídmě realistické až syrové napětí bez akčních scén. Edward Fox je dokonale uvěřitelný. Ač zabiják bez emocí, člověk k němu získá určité sympatie a nakonec je mu skoro líto, že se to nepovedlo. A ten test pušky na meloun...banalita, ale mistrovská.

Monstrum z bažin (2009)

Hvězdičku za papuče z kokršpanělů. Jako komedie slabej podprůměr, horor to není ani při nejlepší vůli.

Helena Trojská (2003) (TV film)

Je to fakt zoufalost, jediné co ujde, jsou kostýmy. Některý bojový scény jsou neuvěřitelný - voják se směje, drží svůj mečík vodorovně a nikdo na něj neutočí a to vše uprostřed největší bitevní vřavy. A holohlavej Achilleus, kterej vypadá jak nějakej řezník či člen Adams family - tak to je naprostá zrůdnost.

Nick Fury, zvláštní agent (1998) (TV film)

Je to hovadina, ale občas se člověk pobaví a navíc hlavní záporačka je celkem dobrá, takže s dovolením dávám jednu hvězdu.

Vyšší princip (1960)

Hodně silná věc. Co k tomu dodávat, musí se to vidět.

Robin Hood (2010)

Nudné, místy nelogické, s jediným výraznějším kladem - velmi dobrou výpravou. Nejhorší je, že tento film nedokáže vtáhnout do děje emotivně. Neřekl jsem si aha, tak ten boj je spravedlivej, nesoucítil jsem s potenciálními oběťmi, bylo mi fuk jestli si nějaká šlechta vybojuje jakási práva, nezajímalo mě jestli tlustému mnichovi odvezou zrno, zda se Francouzi vylodí úspěšně či nikoli - prostě pocitová prázdnota - takový dojem to ve mně zanechalo. Pointa je svým způsobem překvapivá, ale nakonec si člověk jen řekne - hmmm, aha, tak jo, ještě, že je konec... A největší perla filmu - Magnu Chartu Libertatum vymyslel Robin Hood.

Poslední traper (2004)

Místy trochu nudné, předvídatelné (sáně ve vodě, zachrání ho outsider - fenka Apache) a poněkud namyšlené (příroda vzkvétala díky trapperům, tak to je přinejmenším kontroverzní tvrzení), ale jinak zajímavé, nádherná příroda a romantika v té nejsyrovější podobě...