Hou hsing kou shou (1979)

V prvé řadě bych se rád omluvil za to, že jsem tomuto filmu kdysi omylem udělil nespravedlivý odpad, když jsem ho zaměnil za jiný s podobným názvem: Mantis in the Monkey's Shadow. Tento film vypráví příběh chudého rybáře Lianga (John Cheung), který se touží naučit kung-fu u mistního mistra Opilého stylu jménem Ho (další famózní kung-fu představení nepříliš známého Hau Chiu Singa - hlavní roli hrál v Stroke of Death), neboť se touží pomstít dvojici mladíků, kteří ho potupili, seznámí se také s mistrem opičího stylu, po němž zase pase zloduch ovládající styl hada. Takto začíná příběh plný skvělého kung-fu. Moje jediná výtka, která tento jinak po všech stránkách skvělý film zachránila před plným počtem, je až přílišná podobnost s filmem Jackieho Chana Snake in the Eagle's Shadow. Proto, fandové dobré akce, rozhodně berte. 80 %

Přiznej barvu (2006)

Tento film je, moji milí, právě o tom, že Gándhího zná každý, a proto ho není potřeba zmiňovat. Každopádně Gándhí má na krku mnohem více mrtvých nežli Bhagat Singh a Chandrasekhar Azad. Bollywoodských klišé je v tomto filmu naopak hodně málo, kýčovitosti jakbysmet.

Qian wang zhi wang 2000 (1999)

Průměrná komedie s mnoha špičkovými scénami, které se veskrze točí kolem Stephena Chowa, jenž zde bohužel nehraje hlavní roli, ale jen vedlejší roli Mistra triků. Je-li Stephen před kamerou, tehdy kvalita filmu stoupne na 100%, a poté, co zmizí, však jde opět strmě dolů. Obrovská škoda... Hlavní hrdina je policista Foon, jehož hraje Nick Cheung, který jde po Velkém švindlíři Ferrarim (Jing Wong, také režisér) a infiltruje se k němu do organizace. Je však záhy odhalen, a aby se mohl vrátit a dostat Ferrariho za mříže, musí získat pomoc od samotného Mistra triků. 60 %

Příběhy ze Zeměmoří (2006)

Někde jsem slyšel, že nejhorší je, když ve vás film nevyvolá žádné emoce a nechá vás na konci lhostejnými s osudy hlavních hrdinů. Přesně to se podařilo tomuto výtvoru ze studia Ghibli, Gedo Senki, v němž Goro Miyazaki šíleným způsobem - nemohu to nazvat jinak - sloučil třetí a čtvrtou knihu Zeměmoří. Mohl bych se přít o to, že to, co se zde nazývá poklidností, je vlastně jen místy docela hezky animovaná nuda, příběh, který je rovný jako lajna a zcela plochý, jednotlivé scény jsou poskládané za sebou jako v jednoduché skládačce: Vždyť i Tonari no Totoro je větší nervák! A že každý záběr trvá moc dlouho, že se mi vůbec nelíbí ten mdlý dabing hlavních hrdinů, neboť i ten nejprůměrnější japonský anime seriál je namluvený mnohem lépe! Také bych mohl nadhazovat, že s rozervanost hlavního hrdiny mohlo být naloženo méně povrchněji, aby působila méně směšně, nebo by se mohli alespoň obtěžovat s vysvětlením oné neznámé zkázy, která postihla Zeměmoří. Hlavní záporák Cob je muž, nikoliv žena, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nevím, proč Goro udělal z člověka, který je v knize popisován jako muž silných paží, někoho, kdo spíše připomíná hermafrodita. Všechny nedostatky ještě více vyplynou po přečtení si některé z knih Zeměmoří. Zjistíte, bez ohledu na odlišnost příběhu, že Le Guinová dokáže několika větami, jednou zdánlivě obyčejnou scénou vytvořit více emocí než Goro Miyazaki v celém Gedo Senki; neplatí pokud narozdíl ode mne vládnete tou správnou filmovou empatií ;-) … Zcela souhlasím s hodnocením IMBD, klidně by však IMHO mohlo být i nižší. Po Howl's Moving Castle je tu pro mě další Ghibli propadák. Já dávám 30%. PS. Goro Miyazaki se údajně kvůli tomuto filmu se svým otcem pohádal, pokud však měl tu aroganci tento film, Gedova válečná kronika, jak se dá titul přeložit (kde je jaká válka?), i přes názor svého otce protlačit do studiové produkce, zasloužený propadák doma v Japonsku a v Americe mu zcela patří. Zde v Čechách by se tak jistě nestalo, protože hezké omalovánky a jméno Ghibli zaručují vždy vysoké hodnocení… :-( poznámka: většinu tohoto zdrcujícího komentáře jsem psal ještě před tím, než jsem se seznámil s knižní předlohou.

Serial Experiments: Lain (1998) (seriál)

Tak nevím, kde berete někteří ty nápady, srovnávat to s Matrixem, když ten je myšlenkově naprosto někde jinde. Všem bych vám nařídil povinnou četbu knih Williama Gibsona. Nevíte o kyberpunku vůbec nic!

Salaam Namaste (2005)

Zpočátku velice zábavný film zhruba po 60 minutách začíná vážnět, ale i táhnout jak hlemýžď se spoustou obecných dialogů plných klišé, kterým chybí jakákoliv hloubka, neboť hrdinové se nesnaží najít vlastní cestu životem a opakují jen tradiční poučky. Na Indii však pořád velký nadprůměr. Pro mě jen za 60 %. BTW, prostitutka na bohatém předměstí se nedá najít snad nikde na celém světě :-)

Shao nian a hu (2003)

Nudná, ničím nezajímavá romance mezi žákem a učitelkou z prostředí zápasů sanda, pokud tedy nepovažujete za zajímavost, že tam v roli trenéra týmu hraje legenda akčních filmů Gordon Liu, bohužel, Clint Eastwood z něj nikdy nebude. Snad by se dalo poukázat na docela ucházející akční scény, jen by jich tam muselo být poněkud víc. Vyhněte se tomu, nebo si pro jistotu nařiďte budík. Anglické názvy, pod kterými to i přes mé varování můžete najít jsou Kumite, nebo Star Runner.

Pulgasari (1985)

To je tak blbý, až to je dobrý. Souhlasím sice s goelrem, ale když se na to člověk podívá jako na komedii, vypne mozek a nehledá logiku, která v tom beztak není, může se bavit. 40 %

Nana 2 (2006)

Na pokračování Nany jsme museli čekat hodně dlouho dobu. Bylo to způsobeno Aoi Miyazaki, představitelkou Hachi, jež údajně odmítla pokračovat kvůli otevřenějším scénám. Těch se bohužel, nebo možná bohudík v Naně 2 nedočkáme. Nejostřejší scéna je líbání, které je v celém filmu hned několikrát. Nová Hachi v podobě Yui Ichikawy je dle mého bohužel křečovitá, až to bolí, ale pokud jsem se přes to dokázal přenést, zamrzela mě velká zkratkovitost. Ač má film 130 minut, některé scény v něm moc nedávají smysl, a já se musel podívat na anime, abych pochopil, o co vlastně jde. Například ve scéně s rozbitými skleničkami chybí kvůli vypuštění některých částí nejen síla, ale i smysl, a postava Takumiho tak dostává jiný rozměr. 50 %

Qun long xi feng (1989)

Pedicab Driver. Sammo Hung se představuje v jednom ze svém nejlepším filmu jako řidič jakési cyklorikši, s níž si vydělává na tvrdý chléb v ulicích Macaa. Cestu mu však zkříží mafiáni, kteří brzy zjistí, že udělali největší chybu svého života. Bojová scéna s Lau Kar Leungem patří k těm nejlepším, jaké jsem kdy viděl, jen škoda závěru celého filmu… 90 %