• Mysteriózní

Ve stínu upíra (2000)

Pro milovníky Murnauovy klasiky povinnost, bez znalosti Nosferatu je to ale téměř nekoukatelné. V každém případě je to zajímavá mystifikační hříčka. Pokud vás takové filmy baví, zkuste třeba i V kůži Johna Malkoviche (John je asi pro hraní v podobných filmech jak dělaný :) nebo JFK.

Noční hlídka (2004)

Timur a jeho parta nám ukázali, že i postkomunistické země můžou natočit film srovnatelný svou produkcí s největšími kinematografickými mocnostmi. A když se k tomu přidá slušný příběh a neodflákne se to, je to pecka. Lukjaněnkova vstupenka do high society. No a co, má na to a dře. Takže, filmaři vlasti české (a moravské a slezské), máte koule na to, vydat se cestou, kterou prorazil tenhle ledoborec? Nebo zase budete přešlapovat na místě a čekat, až zamrzne?

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967)

Perfektní parodie která nepostrádá ani jeden z atributů všech správných bondovek: nádhernou bondgirl, skvělou hudbu, nějaké ty hlášky a high-tech hejblátka, v tomto případě hlavně budík a charismatického agenta. Kdyby měl Vorlíček dostatečný rozpočet, natočil by klidně i normální bondovku, která by ty americké strčila do kapsy.

Kung-fu mela (2004)

Tento film je pohádka. Ne, opravdu, myslím to vážně. Je to moderní pohádka a kdo tohle nepochopil, nemohl ho nikdy příjmout. Je to pohádka o Dobru a Zlu a jejich věčném boji, o špetce dobra a možnosti nápravy každého z nás, o osudu, o lásce a oběti. Je o ošklivém káčátku, ze kterého se vyklube něco víc. Film je neuvěřitelně otevřený jak pro intelektuály, tak pro "obyčejné" diváky, každý si v něm může najít to svoje. A za to má tu pátou hvězdu.

Potomci lidí (2006)

Celý film jsem zhltl i s navijákem, chytil jsem se na pěkně ostrý háček a pak byl uvláčen k údivu tou REALITOU, jaká číší z tohoto zobrazení BUDOUCNOSTI. Viděl jsem to ještě před tím, než se to stalo známým a tak můžu říct, že jsem na to koukal opravdu s čistou hlavou a otevřenou hubou.

Perný den (1964)

Od hudebních filmů či filmů o hudbě nic moc nečekám, ale tohle fungovalo perfektně. Britský humor, absurdita a "děsivé nájezdy fanynek" v jednom monochromatickém bonbónku. A nedčasová hudba jako bonus. Mňam!

Kruh (2002)

Nechci porovnávat a originálem, nejsem dnešní. Tohle je americký remake. To je jako porovnávat jablko s ananasem. Oboje je ovoce, ale těch rozdílů... Čili: Je to perfektně natočené, filmařsky všechno sedí na místě jak prdel na hrnci. Atmosféra by se dala krájet. Pomalu se vám odkrývá to velké, smrtící tajemství. A pokud nevíte, jak to má dopadnout, budete (asi) překvapeni. Já jsem k tomu přistoupil s čistou myslí a nechal se vtáhnout. A fungovalo to na mě bezchybně. Bál jsem se, lekal jsem se, byl jsem napnutý jak dítko otevírající dveře do sklepa. A když jaksi není, co vytknout, tak by se ani na hodnocení nemělo šetřit.

Ospalá díra (1999)

Barvy! Celé to působý jakoby animovaně, vše je v mléce, oparu. Po vizuální i atmosférické stránce je to velmi silné, a proto jsem ochoten odpustit nějaké ty scenáristické poklesky. A Christina Ricci je k sežrání.

Mistři hrůzy (2005) (seriál)

Na hodnocení tohoto seriálu je vidět, jak je horror roztříštěný do mnoha subžánrů a také to, že ne všichni milují všechny z nich. Někdo vyzdvihuje slashery, jiný duchařiny a další třeba uchylnůstky. Příjde mi, že nějak netáhneme za jeden provaz, dámy a pánové. A pak nám to natírají ti, co milují třeba romantické filmy, protože obvykle milují VŠECHNY romantické filmy. Takže prosím více soudnosti v hodnocení a nejen noticky typu "až na Imprint hovadiny, co vůbec nejsou horrory" apod. Mé 4 hvězdičky patří celému počinu, oběma sériím. Hlavně vyzdvihuji fakt, že se něco takového vůbec realizovalo, a že rozpočet nebyl asi moc nízký, protože vizuální pojetí je často docela luxusní a triky slušné. A hvězdička navíc je za několik opravdu skvělých dílů a za to, že na plátno byly převedeny 2 mé oblíbené povídky (Pelts - F. Paul Wilson, The Screwfly Solution - James Tiptree Jr. AKA Alice Sheldon). //1x01 Incident on and Off a Mountain Road 3*// Slušná řezačka, ale od Joa R. Lansdalea znám mnoho lepších povídek. Takže, Showtajmáci, co takhle příště natočit (samozřejmě skvěle) třeba Night They Missed the Horror Show? //1x02 Dreams in the Witch House 4*// Přesně takhle to sice Lovecraft nenapsal, ale je to dobré. //1x03 Dance of the Dead 4*// Apokalyptická jízda. Je libo taneček? //1x04 Jenifer 5*// Jeden z vrcholů série. Nepříjemně mrazící díl. Jenifer je neskutečně odporná až strašidelná. //1x05 Chocolate 3*// Spíš thriller. Popcornový průměr. //1x06 Homecoming 1*// Vystavět skoro hodinu děje na jedné premise? A ještě politicky angažované? No way! //1x07 Deer Woman 3*// Úsměvné a celkem příjemné. Navíc ta Indiánka je opravdu krásná. //1x08 Cigarette Burns 5*// Carpenter překonal sám sebe. Opus o síle imaginace a umění. Tohle si vychutnejte, protože jeho příspěvek do druhé série je výsměch. //1x09 Fair Haired Child 4*// Dost strašidelné, monstříčko vydává fajné zvuky, prostě klasa. Konec je tak nějak americký. Ale mě neurazil. //1x10 Sick Girl 3*// Tuhle nemoc bych nerad chytil. A homosexualitu tím nemyslím. //1x11 Pick Me Up 3*// Nepřejíždějte chřestýše. Nikdy nevíte, co byste tím mohli spustit. A holky, vy radši nestopujte. Vždyť víte, co se povídá... //1x12 Heackel's Tale 3*// Dost laciné, ale mělo to celkem atmosféru a pusinka byla k nakousnutí. Chyběl mi nějaký jasný rámec, jak a proč zombies fungují (jen na hřbitově?, jen v noci?) //1x13 Imprint 5*// Velmi nepříjemný gore kousek s krásně exotickou atmosférou. Jeden z vrcholů série! //2x01 The Damned Thing 3*// Obstarožní předloha Proklatost od Ambrose Bierce zmutovala do pěkně lepkavé matérie. Krvavý začátek i konec. //2x02 Family 3*// Rodina je základ státu. //2x03 The V Word 1*// Slabý díl, slabý scénář, herci, všechno. //2x04 Sounds Like 5*// Vynikající díl. Ne strašidelný, ale pořádně mrazící. A realistický. Nezdá se vám, že taky někdy slyšíte něco, co ostatní ne? Nebudu sralbotka a jednu hvězdu přihodím, jako opozice k masám. //2x05 Pro-Life 0*// Zklamání velké jako stehno Helenky Růžičkové. Takovou ubohou agitku za práva žen na interrupci bych nesežral, ani kdybych byl volnomyšlenkář v prudérních USA. Navíc je to celé uboze zahrané, scénář je naprd a vlastně ani nevím, proč o takové sračce tak dlouze píšu. //2x06 Pelts 4*// Na tohle jsem se hodně těšil a zklamaný nejsem. Geniální povídka převedená geniálně nenapodobitelným magickým rozvleklým stylem Daria Argenta. Jen ten konec, Dario, ten konec! Proč tam chybí ta poslední krátká scéna, která by celému dílu dodala třešinku na krvavou polevu?! A přitom by stála jen pár babek! Dario, tos mě nasral! //2x07 The Screwfly Solution 3*// Předloha od Jamese Tiptreeho je lepší, ale i tohle jde. Jason Priestley mi sem sice nesedí, v mých očích je to prostě pořád Brandon 90210, ale to je můj problém. Víc mě mrzí, že vynechali poslední větu z povídky, která má punc geniality, takže ji sem prostě napíšu: „Myslím, že jsem právě viděla obchodníka s nemovitostmi.“ //2x08 Valerie on the Stairs 4*// Originální duchařina, která je místy i dost lekavá. Valerie je pěkně strašidelně nasvícená. Brr! Takže bacha na nepublikované spisovatele. Jsou to někdy dost podivná individua. //2x09 Right to Die 4*// Vtipem odlehčený horůrek mimo jiné o popáleninách a euthanasii. Kvůli vynikajícímu konci přidávám jednu hvězdu navíc! //2x10 We All Scream for Ice Cream 2*// Spíš komedie než horror, ale má to zajímavý námět a pár světlých momentů. Herci jsou trochu prkenní, zvláště ti v bandě. //2x11 The Black Cat 5*// V poslední třetině to trochu ztrácí dech, ale závěr, sice trochu předvidatelný, to zase pozvedá. Vynikající historický horůrek s drobnými gore efekty a E.A.Poem přímo v hlavní roli. //2x12 Washingtonarians 3*// Nápad slušný. Mít větší rozpočet a lepší scénář (poslední třetina je spíš směšná než strašidelná), mohlo to být o dost lepší. Poslední vtípek s dolarovou bankovkou nebyl úplně špatný a zapadl do kontextu díla, kde historici jsou jako PR agenti, jen dělají s minulostí, kdežto politici, jako G.W., s přítomností. //2x13 Dream Cruise 3*// Ne zrovna dechberoucí japonská duchařina na moři. Ona ani předloha Kodžiho Suzukiho není nic moc. Místy jsem se ale docela bál a některé scény byly povedené. //

Lovec jelenů (1978)

Smrt tančí / v mysli a v očích / šlehají plameny, / ale za nimi je prázdno. // Když jsem tě hledal, / neviděls mne, byls schovaný / ani já jsem tě nemohl najít. / Až jsi mne hledal ty, / našels torzo s prstem na spoušti, / co odpráskne celej svět, / co se topí v moři krve / moři všeho. / Tady to vylítne, celý to / vystřílej / do rána nezbude z tohohle města / děvka na děvce! / Tak mě nech jít, / nehaž mi laso, / záchranej kruh ani klacky pod nohy, / protože teď je to jedno, / co to bude. / Teď už je všechno jedno, / tak jedno! / Na domov mě nenalákáš, / já uctívám pravej domov, / domov pro vystřelený mozky, / pro děravý hlavičky. / Jdeš do toho se mnou? Jdeš? / Ne, ty seš daleko. / Ty seš tak daleko, jako vocuď svoboda. / Tak mě nech, vyser se na to. / Vím, ty stromy na horách jsou / všechny jiný, zvláštní / a tys mi slíbil, že mě tady nenecháš, / ale už je pozdě. / Až pojedeš zase lovit, / neber s sebou Lindu, / jdi sám a nezapomeň, / to heslo, to jediný důležitý / na lovu jelenů... / One shot... / Fuck it.