My (2019)

Uteč bylo celkem jízda a ani chvíli jsem se nenudil, proto jsem se hodně natěšil na film My, který měl špatné recenze, ale já jim nevěřil. A to jsem udělal špatně. Kdyby šlo o půlhodinovou epizodu nějakého seriálu, bylo by to akorát. Jenže My jsou čtyřikrát delší, tzn. že se hodinu a půl nudíme u hodně podprůměrné verze Funny games a libovolného slasheru. Nehorázná nuda a na konci pointa, která je tak překombinovaná, že nedává smysl. Ani závěrečný druhý twist v úplném závěru nedokázal nic napravit. Ps. Peele se začíná profilovat jako silně rasistický, neboť v jeho poslední tři filmy jsou vždy o tom, jak je ubližováno lidem černé pleti. Tudíž jeho filosofie nám dává výsledek rovnice, že bílý muž je špatný. :D

Na nože (2019)

Příjemný filmek, který dává dohromady několik slavných detektivů, aby vytvořil nohého. řekl bych, že je to takový pastiš. Ví, že nedosáhne kvalit svých vzorů a díky tomu se často sebeshazuje či vytváří netypické humorné situace. Z dvojky tvořené pro Netflix se bojím, snad to nebude tak hrozný.

Národní třída (2019)

Film, jehož příběh i postavy jsou tak ploché, až tomu bylo těžké uvěřit. Nechápal jsem, že se tomu upsal Hynek Čermák, jehož jediná postava je celkem uvěřitelná, ale dělá a říká takové věci, že jí vlastně ani fandit nemůžete. Vulgarita je tu používána zbytečně (i když v reálu se tak podobné typy lidí vyjadřují). Národní třída mi nic nesdělila, nic mi nezanechala a bylo mi vcelku nepříjemné ji sledovat. Štěpán Arichtev a jeho režie připomíná spíše seriály, které točí (a ne špatně), ale na celovečerní film to bylo málo. PS. Tohle je přesný opak toho, jak dokázal s tématy pracovat seriál MOST!

Na střeše (2019)

71% Že Mádl patří k našim lepším režisérům dokázal už k Pojedeme k moři. Tam napsal i dobrý scénář, který podpořil nápad vidět situaci dětskýma očima, aby se na konci vše rozuzlilo očima rodičů. Na střeše není tolik nápadité, ale rozhodně lépe stravitelné pro běžného diváka. Alois Švehlík hraje Rýpara, bývalého komunistu, který nesnáší dnešní svět, velmi dobře a myslím, že nějaký ten Český lev by mu příští rok mohl padnout k nohám. Duy Anh Tran nehraje postavu, u které by ukázal, zda má herecké hodnoty, na druhou stranu jeho submisivní charakter by, možná, reální Vietnamec skutečně měl. Na střeše je milé, rychle uteče a nebudete po shlédnutí pocit, že šlo o ztrátu času (což by se v rukou horšího scénáristy a režiséra stát mohlo). Ps. Mrzí mě, že pan Tříska nestihla natočit alespoň několik scén, abychom viděli rozdíly mezi pojetí role (podobně jako pan Chudík a pan Höger, kde došlo ke stejné situaci u Nemocnice na kraji města). Pana Třísku si však dokážu ve scénách představit a myslím, že by byl také dobrý (ostatně mu byla role psaná na tělo).

Nebe s.r.o. - Série 1 (2019) (série)

Radcliffe zná svoje limity a proto si hledá stále podobné role podivínů a looserů, ale pokaždé se mu podaří je ozvláštnit, aby to nezačalo nudit. A Steve Buscemi je prostě borec vždycky a všude.

Nelegální obchod (2019)

Byron Gibson se stává silně Seagalovským hercem. Ale o to nejde :D. Nejhorší na posledních filmech mistra Aikido je to, že neustále mudrcuje a všichni ho tam pokorně poslouchají na slovo, ba co víc následují jako by šlo o sektu. Zpočátku dobře vypadající film se po úvodní akci (kde by mohl kolega žít, kdyby se Steven nezachoval jak idiot, nýbrž jako jeho starší postavy) a postupně ubíral až k nudnému závěru, kde se dočkáme souboje na nože (´vtipný je, že to působí jak reklama na Persil, kde uprostřed volejbalu někdo vytáhne prací gel). Ps. Steven se tu v jedné scéně významně usmívá, což bych bral jako jeho nejlepší herecký um v posledních patnácti letech :D.

Neuvěřitelná (2019) (seriál)

První díl mě dost navnadil, mohlo by jít o ten druh thrilleru, kde si do konce nejste jisti. Ano, vím, že je to inspirováno skutečnou událostí, ale i tak se to mohlo udělat zábavně. Po celou dobu jsem necítil žádné skutečné emoce, zvlášť od hlavních dvou detektivek. Nejen, že jde o nejvíc stereotypní charaktery z buddy movies, ale jsou zahrány tak neskutečně bez jakéhokoli umu, jen znuděná a nasraná. K tomu se pojí druhá věc, která značně strhává na uvěřitelnosti a to, že všichni muži, kteří se tam objeví jsou hajzlové, v lepším případě (detektivové) totální ignoranti a neumětelové. Jediné dvě mužské postavy jsou tu vykresleny pozitivněji jsou černošský agent (tam je to dáno barvou pleti) a muž detektivky, který je však karikaturně submisivní postavičkou. Ženy jsou tu však ve všech postavách glorifikovány. Celý život hlásám, že jsme si všichni rovni (na základě pohlaví, rasy či víry), ale v posledních letech je nám čím dál více cpáno něco, co není realitě zdánlivě podobné a to často ubírá na kvalitě.

Parazit (2019)

První hodina je neuvěřitelně konstantní, vtipná a originální. Říkal jsem si, že je to jak dělané pro americký remake. Poté ovšem dojde ke dvěma zlomům, kdy se film promění v drama/thriller/horor a konečná nejkratší část poměrně realisticky zpracuje velmi vážné téma, které se, bohužel, může stát. Popravdě bych byl radši, kdyby se jednalo o dva různé filmy, kde jeden by byla komedie a druhá zahrnula ostatní žánry, které jsem výše zmínil. Každopádně film i tak funguje velmi dobře i když je tam pár zbytečných logických mezer. Americkou akademii podezírám, že film nepochopila, ale nechtěla, aby se to provalilo, když měl takový úspěch, tak mu radši toho Oscara dala.

Párty Hárd (2019)

Tohle rozhodně není film pro všechny. Zvlášť ne pro ty, kterým se dělá špatně z bílého tabáku. Vůbec nevím, co bych k tomu napsal. Je to dost vtipný, spousta hlášek je fakt na úrovní zlidovění a celej film netušíte, kam se bude děj posouvat. Ale jak říkám, není to pro každého. Odpustit by si ho měli ti, co nemají rádi vulgaritu, fekální humor (obojí je zde však dobře využito, což se moc filmům nedaří), Brazilce, neprožili žádnou pubertu a nepijí alkohol. Ps. Trochu se stydím, že se mi to líbilo tak moc :D.

Plán útěku 3 (2019)

Dávám 3*, ale je to se vztyčeným ukazováčkem. Jsem asi jeden z mála, koho dvojka vzala o trošku víc, než trojka. Herzfeld je sice mnohem lepší režisér, než Miller, ale prostředí východní Evropy akčňákům nesedí, neboť je dost nevýrazné. V polovině mě překvapilo, že Chapman byl nekompromisní jak k čínským investorům, tak ke klasickým americkým scénářům s dobrým koncem. A Slyovi nasranost sluší. Snad se jí naplno dočkáme v Rambovi V.