Dravci a vrabci (1966)

Jedinečné zpívané úvodní titulky, Pasoliniho rozpustilý humor, který známe z jeho Trilogie života (zde ale prakticky nevidíme nahá lidská těla), kritika společenského uspořádání a lidského pokrytectví a Morriconeho pěkná hudba. V "evidentní" rovině snímek, který by snad nikoho neměl pohoršovat, rozhodně stojí za shlédnutí.

Horem pádem (2004)

Po několika filmech odehrávajících se v naší minulosti se Hřebejk věnuje současné době a nedělá tak zjednodušujícím ani chlácholivým způsobem. Problém přistěhovalectví a multikulturalismu, který je ústředním tématem filmu, není podán jednoznačně. Výhrady vůči multikulturalismu a obavy, které mnohé poslední léta straší, se autoři odvážili vložit do úst nejen jednoznačným postavám, ale i těm rozporuplným. O prostor filmu se dělí hodně postav a jen pár jich je plně vykresleno, zato si ale můžeme užít řadu špičkových hereckých výkonů (Macháček, Dušek, Liška, Petr Forman jako navrátilec z Austrálie. Ale i Tříska a většina ženských hereček jsou skvělí). I jako komedie je film spolehlivý, alespoň já se výborně bavil. Jsem nadšen, podle mě je to jeden z nejlepších Hřebejkových filmů.

Sobota (1944)

Dost vtipná podívaná, pokud si dokážete udržet odstup od postav a jejich slabostí (v takovém případě bude jistě nejsympatičtější postavou osamělý slaďák Oldřich Nový, jehož smích jej brzy prozradí). Ironický odstup usnadňuje nám již vzdálená doba a její společenské a konverzační zvyklosti, a naopak reálnost mnohých situací a rozhovorů, jež vás možná k odstupu přímo donutí. Poněkud smutnější ve chvíli, kdy si uvědomíte, že v životě si odstup udržet nelze. Rozhodně je to jeden z nejpozoruhodnějších starších českých filmů, jaké jsem zatím viděl. 8/10

Trn pod nehtem (1988)

Poznámky: Zmatený z úvodu, trvalo mi, než jsem se do filmu dostal ... zmatek v mnoha postavách a jejich úloze. Krásné letecké záběry na stáda zvěře na pastvě (podoba "Hvězdám na čepicích") ... herec hrající Mistra - podobný vězniteli z "Páté pečeti" (ale prý to není on), stejná noblesa, autorita, tentokrát ale kladná role ... stálá znepokojivá hudba v pozadí, kterou jsem si uvědomil až dlouho po začátku. Záběr: dvojice o samotě u rybníka, večer, uvozující záběr z větší vzdálenosti vcelku, velmi pomalé přibližování, rozhovor pokračuje detaily tváří na pozadí noci - velmi intimní, spolu se slovy rozhovoru ... krásné prostředí celého filmu, krom pár scén ve městě - venkovská krajina v létě (maďarská pusta) - jako u nás, vzpomínka na letní vandry ... "Umělcův humanismus je jeho dílo" - rozjímání o roli umělce v rozjitřené době ... Záběr: auto stojí bezprostředně před kamerou, v popředí dům, ze dveří vyšel jeho obyvatel, auto se rozjíždí k domu, ale ještě než se rozjede, začne se kamera přibližovat k domu, takže víme, že se tam stane něco důležitého - předvídající kamera - a opravdu... Náhlý, neuspokojivý konec filmu.

Psycho (1998)

Nesmírně silný příběh a rozuzlení. Můžu se dohadovat, jestli má smysl natáčet legendu stejným způsobem znovu (ale díky skvělým hercům bych remaku stejně přitakal), můžu s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžu dělat. Stejně jsem po chvíli sledování rozsvítil v temném pokoji všechna světla a co chvíli se nervózně ohlížel za sebe, což už se mi u filmu nějakou dobu nestalo. 8/10

Jízda vysočinou (1962)

Skvělý western, po V pravé poledne asi nejlepší, jaký jsem kdy viděl, jen těsně uniklo nejvyšší hodnocení. Nejspíš kvůli pomalému začátku, který ale film náležitě zúročí v druhé polovině, možná kvůli použití některých tradičních klišé, i když příběh sám je originální a jeho rozuzlení překvapivé. Každopádně teď vím, u jakých záběrů mám při sledování dalších Peckinpahových filmů zbystřit pozornost na nejvyšší míru - viz. pohled kamery zblízka na zobající slepice, když se hrdinové v závěru přibližují k ranči. 9/10

Kolo Ghislaina Lamberta (2001)

Mrazivá komedie, jež je od začátku kritikou profesionální cyklistiky a přeneseně jakéhokoliv profesionálního sportu vůbec. Za možnost sledovat vrcholné výkony mu platíme přeměnou sportu v průmysl. Touha po úspěchu se mění v jeho nutnost bez ohledu na prostředky, kromě nutnosti navenek, mediálně zachovat kredit (kdo přesto promluví, stává se zrádcem). Hrdina začíná v nízkých kategoriích a spíše souhrou náhod, známostí a štěstí se dostává výše. S růstem jeho profesionality roste i tempo filmu. Poslední půlhodinka, kdy se hlavní aktér, zamotaný do pasti reklamy a týmové spolupráce, mění v trosku apatickou k tomu zvrácenému pozdvižení okolo své osoby a posléze v obětního beránka televizního času své firmy, mi vyrazila dech. Film nedoporučuji nikomu, kdo si nechce zproblematizovat případné iluze o kreditu profesionálního sportu. 8/10

Nebezpečné známosti (1959)

Ze začátku trochu šokující, sledovat manželský pár, v němž si oba dopřávají naprostou svobodu a ještě se povzbuzují v získávání dalších milostných zkušeností, přece jen není úplně obvyklé. Děj se ale rychle rozbíhá a obohacuje o další témata vztahů, přesto se celou dobu hlavně ptáte, zda je takový svobodný (dlouhodobý) svazek ve skutečnosti možný. Nevím, jestli na to film odpoví, vypadá to ale, že nakonec přece jen na povch vyplave potřeba druhého ovládnout. Každopádně film, který si rychle získá vaši plnou pozornost a udrží si ji do poslední chvíle! 9/10

Cesta domů (1999)

Občas snad až sklouzávající do kýče (zesilovaná hudba v nejvypjatějších momentech, občas příliš barev, závěrečná prolínačka do minulosti), jinak ale nádherný, jednoduchý příběh věrné životní lásky, kterého se dotýká i další téma - nepřehlédnutelná eroze tradiční společnosti. 8/10

Haló, tady Denisa (1995)

Velice ulítlý film, ve kterém postavy jinak než po telefonu spolu mluvit neuslyšíte. Jak také jinak, když jsou hrdinové pořád zavaleni prací a byrokracií a na přátele ani navazování vztahů nemají čas a s rostoucí osamělostí u svých počítačů ani odvahu. Černý humor svazuje celý film a nutí ho zůstat v komediálním žánru, což sice asi není jediný způsob, jak dané téma zpracovat, tady to ale vyšlo výborně. A závěr nezklame. 8/10