Total Recall (1990)

Paul Verhoeven je určitě nejoriginálnější tvůrce filmů, které nemám rád. V obrazu společnosti, který naznačil v tomto filmu (otázka je, nakolik je to dílem předlohy), vidím parodii společnosti naší - všichni jsou bezohlední parchanti, policajti neváhají střílet do davu, hrstka mocných vysává většinu poddaných. Je to ale dle mého parodie neúčinná, spíš škodlivá - jako kdyby říkala, takhle bezohledně se chovej a vyhraješ. Netřeba dodávat, že to je iluze. Nebo že by jí už dnes přestávala být? Pokud ano, myslím, že zčásti i kvůli takto tupým filmům, jakými jsou Verhoevenův Total Recall nebo Hvězdná pěchota. 4/10

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

První film Petera Jacksona potěší mnoho milovníků stupidních béček a "na koleně" dělaných filmů (i když 'Vesmírní kanibalové' prý dohromady stáli 11 000 dolarů, což není zase tak málo). Takových filmů moc neznám a tak jsem se na Kanibaly podíval ze zvědavosti. Je to opravdu veliká ptákovina. Prvních asi 20 minut s honičkami a tvrdým bojem proti vetřelcům je docela napínavých, mimozemšťané jsou houževnatí a jedna rána je jen tak nezastaví. Klasický podvod na diváka, ve zbytku filmu to je úplně jinak. Humor i akce jsou už pak jen stereotypní. 4/10, fandové "žánru" dají jistě víc.

Ve spárech yakuzy (2000)

Ve filmu se mi nepodařilo najít příběh, který bych měl zájem sledovat. Dva gangy, jeden z nich posílený japonským Yakuzákem, proti sobě nemilosrdně bojují. Díky tomu má režisér příležitost předvést řadu různých morbidností. U některých mi opravdu dobře nebylo. Jinak ale v tom filmu nic není, nebo jsem to nenašel. Kmotr je např. také velmi brutální film, co se týče zobrazeného násilí, ale člověk z něho pozná hlubší souvislosti fungování mafie. Tady jsem si jen říkal, že bych byl OPRAVDU nerad členem takovéhoto gangu, ve kterém mi hrozí i nebezpečí od vlastních lidí, třeba za neopatrně projevenou neúctu k vůdci. Chápu, že mafie je jiný svět, ve kterém je tvrdost nutností a japonská mentalita naprosto odlišná od naší. Velmi se mi líbilo, že se režisér v průběhu filmu nesnažil vzbudit sympatie k postavám (a pokud ano, pak u mě nepochodil), takže jsem nemusel trápit své svědomí tím, že fandím bandě zabijáků. Sympatická začne být jedna z postav až na závěr, což se mi zdá dost originální - při scéně s černochem v autě jsem se velmi pobavil a vytáhla mi film z bahna zatracení. 5/10

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Nesnáším násilí a lidské utrpení, které svým způsobem ztvárnění člověka vybízí, aby se jím bavil. Nesnáším pach moderní civilizace posedlé agresivitou, který z tohoto filmu čiší. Nemám rád výraz "kultovní" ve společnosti bez Boha, která se přesto potřebuje něčemu klanět, a které si spojuji s tímto filmem. Nemám již zájem o novátorské filmařské postupy, jež zde Tarantino použil. Nesnáším tenhle film, i když jsem ho viděl jen jednou. Hvězdičku navíc dávám za skvělé písničky. 4/10

Nebezpečná hra (1991)

John Travolta jako psychicky nevyrovnaný osamělý otec mi byl docela sympatický a milá byla i jeho malá dcerka. Celá zápletka okolo mstícího se zlého mafiána je ale neskutečná hovadina a nedivil bych se, kdyby ji vymýšlel někdo s podobnými osobnostními rysy, jako tento zlodoušek. Film si užijí spíše mladší diváci, ale i jim bych raději doporučil něco inteligentnějšího. 4/10

Muž z Ria (1964)

Scény s Belmondem jsou výborné a dobře jsem se u nich bavil. Zdálo se mi ale, jako by se ve zbytku filmu hledaly jakési sošky a poklad, ke kterému vedou. Proboha proč? 4/10

V pravé poledne (2000) (TV film)

Kdepak. Pokud bylo záměrem autorů překonat dokonalou původní verzi z r. 1952 (věřím, že ne), pak tento pokus těžce selhal. Film pro mě měl svou cenu - vnesl nové světlo na některé situace z originálu. Všechny jeho složky jsou ale podprůměrné a nesrovnatelné s klasikou - chybí krásná ústřední píseň, Will Kane vypadá spíš jako padouch než hrdina (že by to bylo tím knírem?) a herečky ztvárňující obě hlavní ženské postavy jsou vyloženě odpudivé. Banditů dokonce přibylo a závěrečná přestřelka tak působí nanejvýš nerealisticky. To byla jediná slabina originálu, zde je to ale mnohem horší. 5/10

Pat Garrett a Billy Kid (1973)

Velmi pomalý film. Konec příběhu je vyzrazený na začátku a celý film tak pouze stále stejným způsobem ukazuje situaci konce Západu a nutnosti přizpůsobit se novým pořádkům nebo zemřít. Napětí zde opravdu chybí, místo něho zde máme pomalost (pro mě nudnou utahanost) a nostalgii po ztracených časech. Celý film je ospalý, mnohé rozhovory příšerně natahované, v jejich pozadí je úplné ticho, pistolníci se navzájem trpělivě nechávají domluvit a se svými očekávanými odpověďmi čekají ještě několik vteřin poté, co partner umlkl. Oproti Divoké bandě, jejíž nesmíření darebáci mi byli svou neústupností a ochotou spíš zemřít než se přizpůsobit, sympatičtí, jsem si tyto hrdiny ošklivil. Lotr Billy je prostě hejsek (jen umí střílet lépe než ostatní), Pat zase zoufalec, který se sice přizpůsobil, ale vážit si sebe ani svých nových spojenců proto nezačal. Nejsem si jistý, kdo z nich mi byl odpornější a nepříjemnější. Z celého filmu je dobře patrná režisérova láska k flašce. Možná nejsem schopen přijmout western bez tradičních stereotypů (vnímány samostatně jsou ale scény samé klišé o neomylném střelci). Velká nuda a velké zklamání, tuhle kalvárii už s Patem znovu nepodstoupím. 3/10

Moulin Rouge (2001)

Postmoderní guláš namíchaný snad ze všech myslitelných provařených pecek, z něhož kýč kape na všechny strany. Bodíček navíc za krasavici Kidmanovou a pár vtipných míst, ovšem už dlouho jsem u filmu tak netrpěl nevolností a netěšil se na konec. 2/10

Pavučina smrti (1999)

Brak jako vyšitý, scénář nepochybně v původní formě vyšel v jedné z mnoha řad brožovaných sešitů od Moby. 2/10