Princ Egyptský (1998)

Príbehové skratky takmer vôbec nefungujú, respektíve nefungujú tak, ako si asi tvorcovia predstavovali, a celou stopážou sa tiahne dosť neohrabaná práca s postavami (nezriedka menia chovanie zo sekundy na sekundu - napr. Ramzes pri Mojžišovom návrate v prostriedku filmu). V týchto ohľadoch skrátka Princ Egyptský na iné animované klasiky veľmi stráca. Je tu však jedno veľké ALE. Ten film je totiž úchvatný. Husacina po celom tele sa dostavila už pri fantastickom úvode a opakovala sa pravidelne až do konca. Aj pri scénach, ktoré by na papieri pôsobili možno až smiešne (rany egyptské ako pieseň?) je tento animák neuveriteľne silný a pôsobivý. Zimmerova hudba je skvostná a animácia a kamera detto. S lepším scenáristom z toho mohla byť ultimátna klasika. Takto je to "len" perfektný a nefalšovane epický animovaný film.

Vánoční koleda (2009)

Vidím to tak tesne na pomedzí troch a štyroch hviezd, ale rozhodol som sa zaokrúhliť nahor vďaka plnokrvnej atmosfére (z tohto sa chúďatá decká museli poštiavať ešte pol roka po zhliadnutí), fajn vizuálu a štylizácii a výbornému Carreymu. A ešte kvôli faktu, že cez vianočné sviatky to skrátka musí pôsobiť oveľa lepšie, ako keď si to človek pozrie cez inú dobu roka.

Zvoník u Matky Boží (1996)

Zvonár síce nedosahuje kvalít Levieho kráľa, Tarzana alebo Herkula, stále je to však vynikajúca, a dovolím si povedať, že aj najdospelejšia disneyovka. Niektoré motívy (vražda, rasizmus, mučenie, sexuálna posadnutosť) by som v animovanom filme pre celú rodinu naozaj nečakal a týmto vzdávam hold tvorcom, že mali odvahu niečo takéto do filmu zakomponovať.

X-Men 2 (2003)

Tak ja to ešte nemám ohodnotené, hej? Takže v skratke - je to božské. Vynikajúca réžia a scenár, skvelá akcia, výborné obsadenie... A tak ďalej. Ak bude niekedy vytvorený zlatý fond komiksových filmov, X-Men 2 v ňom budú mať čestné miesto hneď vedľa Nolanových Batmanov a Spider-Mana 2. A teraz ma ospravedlňte, idem si pustiť Ottmanovu skladbu z úvodných titulkov.

Saltová (2010)

Najbéčkovatejšie béčko za dlhú dobu. Bohužiaľ, nie v tom zábavnom slova zmysle. To, že scenár nestojí za veľa, som vedel už dopredu. Ale že mi bude do ksichtu chrstnutá tak monumentálna nálož rádoby šokujúcich zvratov, z ktorých poriadne nefunguje ani jeden, to som teda ani v najmenšom netušil. Kurt Wimmer je skrátka človek raziaci heslo "viac je viac" bez ohľadu na čokoľvek. Celý dej navyše so svojimi Rusmi, tajnými agentmi, CIA a podobnou háveďou pôsobí ako niečo, čo sa zabudlo v osemdesiatkach, akurát s wanna-be-cool scenáristom na tripe ako bonusom (definitívne ma o tom presvedčil major Vlček). A aby toho nebolo málo, tak potešenia sa mi nedostalo ani po stránke akčnej. Akčné scény v Noyceovom podaní sú mdlé a nezaujímavé aj napriek Angeline, ktorá má charizmu a ktorej to celkom pekne mláti. Tento film je jednoducho "salt do rany" pre tých, ktorí očakávajú zábavný film po akejkoľvek stránke.

Život po životě (2010)

That was... booooring as shit! Začiatok vyzeral sľubne. Výborne natočená katastrofická scéna s tsunami, pri ktorej si poviete, že tento film by mohol stáť za to. Veď ho režíroval sám veľký Clint, tak to musí byť pecka, no nie? Lenže tsunami sa odplavilo, a... a potom film skrátka umrel. A žiaden život po živote nenastal až do jeho konca. Čo nastalo, bola ubíjajúca dvojhodinová nuda, počas ktorej sa nestalo nič, opakujem, absolútne NIČ zaujímave, alebo aspoň trochu vytrhávajúce môj mŕtvy mozog z ničivej letargie. Celý film ide na neutrál (a to si teraz nie som istý, či som práve neurazil neutrál), či už po stránke režijnej, scenáristickej alebo hereckej. Eastwood nevykáže jediný zaujímavý nápad a nevyvolá jedinú emóciu (a keď si vezmete, že film je o spirituálnych zážitkoch a stratách blízkych osôb, tak je to skutočne na pováženie) a jediný jeho príspevok k filmu, ktorý som si uvedomil (s výnimkou spomínaného dobre zrežírovaného úvodu), bol jeho otravne patetický fidlikajúci soundtrack. Herci sú buď znudení (Damon sa tvári, akoby v tom hral iba kvôli prachom), nezaujímaví (postava Cécile de France - aj keď herečka sa očividne snažila - mi bola celý čas hlboko u... a jej náhly záujem o spiritualizmus som jej teda fakt nežral) alebo v najhoršom prípade rovno zlí (vždy, keď sa ten hlavný chlapec pokúsil o emóciu, niečo vo mne umrelo). Jediná aspoň trochu nažive je Bryce Dallas Howard, ktorú ale scenárista odpratal zo scény hneď po tom, ako sa začali odhaľovať nejaké jej minulé traumy. Damon s ňou skrátka vykoná seansu, ona sa rozplače, odíde a do konca filmu už o nej nepadne ani zmienka. Takto je vlastne degradovaná na obyčajnú epizódnu postavičku bez hlbšieho zmyslu a mňa nenapadá jediný dôvod, prečo v tom filme vlastne bola. Teda ak samozrejme neberiem do úvahy jej sexy ochutnávanie z lyžičiek. Mohol by som vo vymenuvávaní problémov Hereafter pokračovať, ale moje kecy nič nezmenia na fakte, že tento film je slabý. Naozaj veľmi slabý. Kiežby to bola aspoň sračka, na ktorej by sa dalo zvrhlo baviť. Ale nie. Toto je proste iba opar paralyzujúceho smogu nudy. Tie stratené dve hodiny môjho života mi už nič nevráti.

Pohřben zaživa (2010)

Naozaj výborne natočený a intenzívny thriller, ktorý ale od plnej hviezdičkovej nálože delí vec, ktorá toho vždy dokáže veľa pokaziť. Tou vecou je logika. Buried totiž obsahuje slušné množstvo kiksov (had, zapaľovač...), ktoré hodnotenie v mojich očiach skrátka zrážajú, a ak by nebol hlavný hrdina zahraný tak dobre, ako je (Reynolds si s Francom suverénne vytrel riť a to už je čo povedať), tak by škoda bola možno ešte väčšia.

Láska nebeská (2003)

Deväť (opakujem - deväť!!!) dejových línii skĺbených do neuveriteľne kompaktného, skvostne zrežírovaného, perfektne obsadeného, ešte lepšie zahraného a v neposlednom rade absolútne neodolateľného celku. Nádherný, čistý film plný nádeje do života. Každoročná tradícia Štedrého dňa a zároveň jeho najlepšia časť.

Jackass 3 (2010)

Zrejme je vo mne niečo z amerického burana, pretože toto je jednoznačne jeden z najvtipnejších filmov roka 2010. Neuveriteľne debilné, ale zároveň vyvolávajúce silné prúdy rehotu. Nechápem, ako "jackassácka" partia stále dokáže vymýšľať takéto originálne hovadiny, ktoré by normálneho človeka v živote nenapadli. Samozrejme, slabým žalúdkom vstup prísne zakázaný.

Vrána (1994)

Dnes už klasicky, ba priam archetypálne pôsobiaca superhero-revenge movie, ktorá je ale aj po tých dlhých sedemnástich rokoch veľmi slušne pôsobivá. Výborná temná atmosféra, hudba a sympatický Brandon Lee v hlavnej úlohe. Navyše fakt, že napriek svojmu veku ten film nepôsobí ani trochu smiešne, je malý zázrak.