Válka Bohů (2011)

Zle zrežírovaná, zmysel nedávajúca (väčšinu času je problém zistiť, kde sa ktorá skupina postáv vlastne nachádza) a veľmi, naozaj veľmi nudná štylizovaná sračka. Postavy sú nezaujímavé, akcie je málo, scenár ako od imbecila. Smrteľne vážne - jedným jediným pozitívom je solídna a na niektorých miestach dokonca výborná hudba Trevora Morrisa. Na toto zaplatiť vstupné do kina, tak sa okamžite obesím na remienku z gréckych sandálov.

Věc: Počátek (2011)

"Prehra so cťou", ale zároveň aj "nič proti ničomu". Rozhodne to má svoje dobré a vcelku atmosférické momenty, ale jednoducho... jednoducho je to stále iba odvar Carpenterovho majsterštyku. Film sa snaží variovať motívy originálu, ale robí to pomerne nezaujímavo, takže nakoniec vo mne zostal dojem, že tie filmy sú v stavbe svojich príbehov takmer totožné. Taktiež sa nekonala žiadna osemdesiatková atmosféra a čo je zďaleka najtristnejšie - z Joela Edgertona (ktorý naozaj výrazne pripomína Kurta Russella!) sa vo filme stal iba pramálo využitý pricmrndávač a prím hrá (bohužiaľ) čím ďalej tým menej zaujímavá a sexy Mary Elizabeth Winstead, ktorá mi vo svojej úlohe "silnej ženskej hrdinky" neprišla ani cool, ani drsná, ale naopak vyslovene otravná. Môže za to hlavne fakt, že scenár z nej urobil bezmála intelektuálnu polobohyňu - na úplne všetky fakty a stratégie, týkajúce sa Veci, príde výhradne ona sama. A na záver to najpodstatnejšie - v recenzii nemenovaného renomovaného recenzenta som čítal, že triky nie sú výhradne CGI, ale že ich podstatou je stále práca s poctivými modelmi a latexovými kostýmami. Nič také som vo filme nevidel. Nová Vec (teraz mám na mysli samotné monštrum) síce predvedie pár zaujímavých "dizajnov", ale inak je iba zreteľne digitálnou patlaninou, ktorá sa geniálnej hmatateľnosti (a z nej vyplývajúcej desivosti) trikov originálu nemôže rovnať. Ako som však povedal - vyhrať sa to nedalo, ale je to prehra čestná a záverečný záber mi vnukol myšlienku, že pozrieť si Vec z 2011 a Vec z 1982 v chronologickom poradí by mohol byť sakra zaujímavý zážitok.

Noc hrůzy (2011)

"Fucking eBay!" Zo škaredého kačiatka, o ktoré nikto nestál a o ktorom vlastne ani nikto nevedel, sa vykľulo ako remeň zábavné, solídne natočené béčko, ktorému kraľuje GENIÁLNY Colin Farrell. Zostáva mi rozum stáť nad tým, ako brilantne sa zhostil svojej, priznajme si to, neveľmi prekvapujúcej postavy - obdaril ju šarmom a aurou zabijáckej dravej šelmy bez toho, aby sa čo i len na sekundu uchýlil k nejakému zlodušskému prehrávaniu. Iba málo hercov by toto dokázalo a trochu zamrzí, že režisér v niektorých scénach považoval za potrebné "vylepšovať" Farrellov vzhľad počítačovými a maskérskymi trikmi a tým ho meniť na "bubácku" figúrku, pretože film je najlepší práve v okamihoch, kedy je v ňom Colin sám za seba. Spoluťahúňom mu je potom nemenej skvelý David Tennant a parádna Djawadiho hudba. Čo však zamrzí, je polodomentné a nereálne chovanie hrdinu, jeho frajerky a matky tvárou v tvár odhaleniu upírskej hrozby, vyčítať to však béčku mi príde zbytočné. Fright Night ma teda bavilo. Oveľa, oveľa viac, než som čakal.

Sirens (2011) (seriál)

"Nevyužitý potenciál" sú dve slová, ktorá sa vkrádajú na myseľ. Hlášok a vtipných situácií je málo, postavy sú nevykreslené a vzťahy medzi by som označil skoro až ako studené (členovia ústredného tria by mali byť priatelia, ale mne prišlo, že sa všetci majú navzájom tak nejak "u prdele"). Sirens proste nesiahajú Misfits ani po nohavicový lem pracovnej kombinézy. Nepozerá sa to zle, ale od Britov som skrátka zvyknutý na onakvejšie kúsky.

Vyměřený čas (2011)

Tento rok sa s vynikajúcimi a originálnymi filmami skutočne roztrhlo vrece. Správcovia osudu, Zdrojový kód, Zrodenie Planéty opíc a najnovšie excelentný Vymedzený čas. Spočiatku som sa mierne "radostne zhrozil", keď mi mysľou prebehlo, že titul "najlepší film roka" budem možno Opiciam musieť odobrať. Nakoniec sa tak síce nestalo, ale aj napriek tomu sa "In Time" spolu s vyššie menovanými zaradilo do mojej osobnej tohtoročnej topky. Andrew Niccol je naozaj borec. Skvostný a v scenári nemenej perfektne vyťažený nápad, famózna réžia a skvelé herecké výkony (Justin ruluje, Cillian tiež a Amanda potvrdzuje status najväčšej krásavice v Hollywoode, ktorá narozdiel od Megan Fox pobrala aj tú nepodstatnú drobnosť zvanú talent), podporené kvalitnou hudbou Craiga Armstronga. Aj napriek mierne kolísavému tempu (strhujúce pasáže sú tými pomalšími striedané na niektorých miestach nevhodne) ma tento snímok divácky dokonale naplnil a ja sa neviem dočkať reprízy. Chvalabohu, čas mám ;)

Cesta do zatracení (2002)

Žiaľ, nejako to ku mne nepreniklo. K príbehu som bol pomerne indiferentný a výrazných momentov (či už režijných alebo hereckých) som tiež príliš veľa neobjavil. Škoda, čakal som silnejší film.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Výborne zahraný (Veru Farmigu mám stále radšej a radšej), ale bohužiaľ "iba" adekvátne natočený srdcoboľný scenár s vynikajúcim záverom.

Chainsaw Maid 2 (2010)

Druhý diel (už nie japonského pôvodu) mi prišiel už iba ako varenie z vody. Stále mäsité, ale niečo tomu chýbalo. Možno tá sexy desivá atmosféra jednotky.

Chainsaw Maid (2007)

Ťažko tomu uveriť, ale okrem unesenia zo skvelo spracovaných a nápaditých plastelínových jatiek ma táto japonská úchylnosť aj pomerne desila. Či už štylizáciou figúrok, zvukmi alebo naopak ich až neprirodzenou a nepríjemnou absenciou.

Barbar Conan (2011)

Dement (alebo dementi?), ktorí majú na svedomí scenár, urobili jedno výborné rozhodnutie. Všetky scény, ktoré nie sú akčnej povahy, zoškrtali na minimum a naopak sa nijako neobmedzovali, čo sa akcie týka. Tým pádom pre diváka nie je problém si tie patetické a hlúpe drísty, výpadky v logike a nulovo vykreslené postavy tých niekoľko minúť odtrpieť, pretože vie, že odmeny sa dočká čo nevidieť. Nový Barbar Conan je totiž zrejme prvý film po rokoch (!) kde akcia výrazne prevažuje nad "pokojnými" scénami. A že je naozaj výborná! Marcus Nispel síce režijne poväčšinou zlyháva pri všetkom ostatnom (jeho zďaleka najväčším problémom sú tristné výpadky v kontinuite, ťahajúce sa celým filmom), ale adrenalínové nakladačky, tie mu teda idú (a nájdu sa dokonca aj atmosférické scény - hlavne úvod so skazou Cimmerčanov). Práve vďaka nim, skvelej výprave a fenomenálnemu Jasonovi Momoovi (jeho Conan si dáva toho Arnoldovho surovo na raňajky) som sa pri Conanovi veľmi dobre bavil. Bohužiaľ, ako celok to nie je za viac, ako tri hviezdy. A druhý pokus kvôli tržbám nebude. P.S.: V tomto filme strká Ron Perlman mladým chlapcom vajcia do huby. A to neosieram ;)