Zvítězit (2009)

Filmařsky velmi solidní film, který se bohužel dost vzdaluje českému divákovi kvůli italské až operní teatrálnosti a absencí jakékoliv kladné postavy. Ač jsou postavy nesympatické a nejde se s nimi ztotožnit, jednají lidsky a pochopitelně a výpověď filmu je i přes nejasnost některých biografických faktů velmi jasná. Napínavá kamera, střídající skoro černé pomalé záběry a velmi přesvícenou akci je sice dost přehnaná, ale velmi příjemná. Stísněná, fašistická atmosféra je navíc vytvořena citlivým zakomponováním dobových záběrů. Nebýt rušivého střihu, několik nejasností v příběhu a kdyby byl Mussolini (výborný Filippo Timi) na plátně déle, dal bych za 5*.

Amelia (2009)

Přeletět přes Atlantik je hračka, stačí se trochu zasnažit. ;) Možná byla Amelia Earhart výjimečná žena se zajímavým životem, ale z tohohle upovídaného filmu bez příběhu se nedozvíte nic víc, než co je v obsahu. Sterilní a bez nápadu, nevypráví ani o útrapách během letu, ani o těžkostech pro ženu se prosadit v letectví, ani o lásce a radosti, takže vlastně o ničem. Navíc Gere a McGregor opravdu nepředvedli nic moc.

Apokalypsa (1979)

Jeden z mála filmů kde několik úžasných scén trošku podkopává hyper-úžasný zbytek. Na tenhle film by to prostě chtělo jiná měřítka. ;) Jsem ale zvědav jestli přece jenom nebude původní verze ještě o krůček blíž k dokonalosti než redux verze. A navíc odteď budu mít asi problémy pustit si Wagnera.

Serge Gainsbourg: Heroický život (2010)

Na životopisný, polodokumentární film neuvěřitelně silný výkon. Život jedné z největších francouzských ikon je podán velmi romanticky a subjektivně, díky tomu ale vzniká o to lepší film. Herecké výkony všech představitelů jsou na tenhle typ filmů opravdu dechberoucí. Škoda příliš nadsazené stopáže, která na konci ztrácí dech - I ke konci se stále jedná o sled vynikajících, silných scén, avšak režijní jednota se silně rozpadá. Stále však jeden z nejlepších biografických filmů za dlouhou dobu. Zvláště při srovnání třeba s biografickým filmem Serpahine, kde hraje stejná herečka Yolande Moreau.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Perfektní. Sice pro dnešního diváka se tam nachází více pomalých momentů než na kolik je zvyklý, ale z každého záběru sálá naprostá čitelnost, záměr a promyšlenost. I když mi film připadal chvílemi už trošku moc pomalý či nadsazený, nemůžu dát méně než 5* jelikož z každé scény tepe režijní vize. Ale myslím že dnešní divák si musí i prostě na takového, ve své době silně komerčního, klasika jako je Hitchcock dlouho zvykat.

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Přes nepříliš nápaditý příběh ani jeho zpracování a přes typizované charaktery až běda, je výsledek dost sebejistý, v něčem neotřelý, chvílemi vtipný a se solidním drivem. Akce je kvalitní a je vidět (asi kvůli 3d kameře), že se režiséři snažili i o klasickou estetickou vizuální stránku (kompozice, barevnost, prostor) a ne jenom o co nejdetailnější hyper-rendering. Celke je tak na 70% ale dávám 4* za správný směr bláznivé akční animace.

Noci v úplňku (1984)

Neuvěřitelně vyvážený film. Správná dávka dramatu, humoru, zamyšlení a morálky v chutném obalu vynikajícího herectví a režie. I když na první pohled je trochu nepřístupný a dlouhý, stejně se už dvě hodiny po shlédnutí těším až ho uvidím znovu.

Rosetta (1999)

95 minut filmařsky vynikající nudy. Perfektní kamera a nášlap příběhu postupem času omrzí a člověk by chtěl po výborném začátku nalézt aspon nějaké zakončení, nebo alespon ospravedlnění. To ale nepřichází. Rosetta (hlavní hrdinka) je tedy depresivní, zlá a iracionální aniž víme proč, jelikož přes dobré tvoření atmosféry se nejedná o žádné existenciální bahno a slušivý karavan ve kterém hlavní hrdinka bydlí by byl solidní útočistě pro nejednoho z nás. Nulový příběh a nevysvětlení motivů jde pochopit jako potýkání s existencí a společenskou otázku ale na to Rosettě chybí zase jiné kvality, důvody a stísněná atmosféra - navíc po skončení filmu nevíří v hlavě nějaké morální či filosofické otázky, ale spíše otázky na chyby v logice a proč nebyly vysvětleny. Ale stejně žádný div že tenhle Neo-neorealismus dostal Zlatou Palmu, jelikož sociální otázky jsou poslední dobou v kurzu. Ale Rosellini a de Sica by pořád mohli chlapcům Dardennových leccos říci o tom jak se dělá film. 2* za příběh a 4* za neotřelý přístup s kamerou.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Východní film s jinou "východní" estetikou než na jakou jsme zvyklí z čínských a japonských filmů. Podobenství o životě lidskou a nenásilnou formou a i když se mi moc nelíbilo finále se samotným cvičícím Kim Ki-dukem jde pořád o křehkou a milou hříčku, která mě oblafla na 5*. Jako u mnoha náboženských východních filmů si však nejsem jistý jestli jasné životní pravdy a zažitá moudra, i když krásně podaná, nezakrývají jenom povrchnost a nedostatek myšlenek - proto se trochu bojím druhého shlédnutí.

Hashmatsa (2009)

Ač se jedná o dokument určený velmi široké veřejnosti, a tak většinu času promlouvá hodně povrchně, dokáže velmi zábavnou a poutavou formou říci velmi mnoho. Dokument Hanobení mluví o různorodosti antisionismu a antisemitismu, zpochybňování dnešního významu minulosti a Holokaustu a o podprahové manipulaci médií i samotných Izraelitů o světě mimo Izrael. Co je zajímavé, že tak nečiní násilnou či vyostřenou formou a ač jde skoro ve všech scénách vyčíst na jaké straně režisér stojí, stále je vidět že nemá vyhraněný názor a i to nám chce předat. A tak i když mě obsahově příliš nezaujal (krom mnoha materiálu z vedení mezinárodních organizací) jako dokument o politice, navíc na takhle ožehavé téma se jedná o prvotřídní příklad profesionální práce. Nikoliv jako tendenční dílka M.Moora.