Popel a démant (1958)

Anarchistická a na divákovi nelpící hříčka, která narozdíl od v něčem podobných Godardových filmů postrádá formální hravou lehkost a naopak se vyznačuje hutnou tíhou nejistoty a nepochopení. Přes úžásnou atmosféru a množství skvělých scén jako třeba vražda v kostele, zabití během ohňostroje a smrt někoho kdo vážně nechce zemřít, je množství toho co člověku uniklo tak velké, že věřím že si 5* zaslouží, ale až se v hlavě zastaví všechny ty otázky o morálce a já si to pustím znovu.

Der Fuehrer's Face (1942)

Ačkoliv tento filmeček léty dost zastaral, stále je v něm cítit bezbřehý americký optimismus a schopnost spojení veselého a smutného je nepřekonatelná. Přes silné kvality je zde Oscar převážně za propagandu, ale v třiačtyřicátém asi oprávněně.

The Pink Phink (1964)

Nestárnoucí klasika, aneb lidštější verze Texasana s Bugsem Bunnym. Nejenom tato epizoda i počáteční série z roku 1964 si drží velmi nadstandartní kvalitu.

Alenka v říši divů (2010)

Příjemné, ale studené. Několik výborných momentů (a epických soubojů), 3D brýle a barevnost drží tenhle film nad vodou. I když zvláště ve 3d verzi je stále na co se koukat, nenajdete nic co by ste už u Burtona neviděli. A po sentimentální čistotě a naivitě jeho Big Fish či Corpse Bride je více než překvapivé že nic z toho se nedostalo do nejnaivnějšího a nejpohádkovějšího příběhu všech dob. Burton který v střihorukém Edwardovi a Sleepy hollow ukázal obrovský výtvarný talent svými posledními filmy dokazuje že to byla pouze náhoda.

Byt (1960)

Nevlezlé a šarmantní, to je na tenhle žánr malý zázrak. A po shlédnutí výkonu Jacka Lemmona už je mi naprosto jasné kde se Jim Carrey učil svému herectví (od držení těla, po identické grimasy a křečovitě rozevlátá gesta)

Šípková Růženka podle babičky O'Grimmové (2008)

Nápadem ani spracováním nikterak zajímavý animáč. Jediné plus je za 2d části a taky za veselé víly v krátkých šatičkách, které si kouzly zvětšují poprsí. 50%

Emil z Vršovic (2006)

Na české poměry velmi kvalitně zpracované a s nezapomenutelnou pointou. ;) Jde pravděpodobně o českou variaci dílka VIAJE A MARTE proto nehodnotím příliš vysoko i když se jedná o mě nejoblíbenější žánr animovaného filmu.

Cesta na Mars (2005)

Klasické technikou i námětem. Ale takovýchto filmů není nikdy dost. Nepřímo určitě vyšlapává cestu pro o rok mladší české dílko EMIL Z VRŠOVIC.

Den danske dikteren (2006)

Milá starosvětská animace, která vyžaduje dle mého mnohonásobné shlédnutí, aby se člověk dostal pod vcelku naivní povrch a nekomplikovanou kresbu až k samotné severské filosofické podstatě. Na první shlédnutí je to však pouze za 3*

Logorama (2009)

Nepříliš nápaditý snímek co se týče zápletky či animace, těží pouze z jediného nápadu a to jsou Loga - Ronald McDonald jako šílenec prostě davy přiláká. Animace navíc vypadá jako překreslená realita za pomocí Ink´n´paintu což mě osobně příjde dost nešťastné.