Okno do dvora (1954)

Velmi originální námět ! Jeden muž se zlomenou nohou hledící každé ráno na dům, kde jsou kvůli horku otevřená okna, manželé spí na balkóně, baletka se každý den rozcvičuje a pinista skládá své písně. Ovšem je zde také jeden muž, který se chová velmi podivně. Podívejte se sami, je-li podezření zraněného fotografa opraávěné, nebo pouze výplod mysli, která nemá co na práci kromě odpolední návštěvy postarší Stelly a krásné elegantní Lisy, která si ho chce vzít ? Doporučuji shlédnout a zjistit, jak poutavá originalita Alfreda Hitchcocka posouvá film do linie, kde se může měřit s mnohem mladšími filmy !

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Ve špinavých ulicích Londýna v roce se ke konci 19. století dějí opět podivné věci. V celém tom propletenci se elegantně pohybuje zaprvé všudypřítomný Sherlock Holmes se svýma pohyblivýma pátravýma očima a Dr. Watson (s novým manželským závazkem, který se pokouší zprvu chránit, ale pak je donucen vydat se na hon po novém soupeři - prohnaném profesoru Moriartim. Profesor Moriarty je důstojným protivníkem, protože disponuje podobnými inteligenčními schopnostmi jako Holmes. Stává se tedy, že na vahách vítězství se jazýček pěkně mrštně pohybuje. Dramatické situace řešené v elegantním a velice akčním a efektním stylu, jsou vždy doplňovány logickými mentálními cestami s příměsí humorné esence, které vytváří typickou Sherlockovskou pavučinu - v perfektní Ritchiově verzi.

Sherlock (2010) (seriál)

Sherlock v moderním stylu. Něco mu ubrali jeho historičností, nicméně jeho podstata "kouzelné preciznosti" mu zůstává + moderní doba přidává nové možnosti zajímavého "procesu odhalování". Zaujaly mě vychytávky na display "alá google glasses" :)

Dexter (2006) (seriál)

Je tam mnoho dobrých prvků, a ještě je to víc, než suma částí... Přesnost Sherlocka Holmese, nepřítomnost emocí (která na druhou stranu zvýrazňuje jejich úlohu v životě), síla vůle (když se Dexter drží, aby nezabíjel), hodně pochybná morálka (dovolující mu zabíjet a "přežít"), jeho touhy a starosti, příběh odcizence od společnosti, život dvou tváří, podmanivá hudba, krásná Florida...mohl bych asi psát ještě dlouho. Viděl jsme první sérii a je to dobrý seriál - zajímavý především svou psychologií. DRUHÁ ŘADA Takže viděl jsem už i druhou řadu a bezchybný přesný Dexter se stává o něco více pochybovačným, přemýšlejícím - lidským. Objevuje se tu problém (zprvu vystupujícím pod domněnkou "řešení"), který má jméno Lila. Jak říká Dexterova sestra bílá chodící mrtvola. Ta rozkýve Dextera spolu s tím, že celá Miami Metro a FBI jdou po něm jako "řezníkovi ze přístavu". Nicméně touto patálií prochází a nastává renesance jeho zabijáckých choutek.TŘETÍ ŘADA Není tak dobrá jako přechozí dvě. Ale je zde nejzajímavější problém, který se sice řeší i v předchozích řadách, nicméně až tady (v té třetí) vyplouvá na povrch jako hlavní téma. Jde totiž o téma přátelství - a to Miguela Prada a (koho jiného, než...) Dextera Morgana. Příběh o důvěře, zradě, zjištění nutné osamocenosti po celý život. To jsou témata, která vedou tuto řadu. Nový detektiv Quin je výbornou vsuvkou - těším se na další pokračování.

Náš dům v kosmu (2011) (seriál)

Marek O. Vácha vypráví, nebo spíše přednáší svým typickým způsobem o přírodě, člověku a vztazích mezi nimi. Otázky, které tato problematika vzbuzuje ve společnosti jsou zodpovídány z křesťanského i jiných hledisek, a to velmi srozumitelnou formou plnou metafor a příkladů. Vřele doporučuji i těm, kdo se chtějí vzdělat :)

Kick-Ass (2010)

Legrační, akční ! Navíc ta malá holka je nejvíc hustá - něco jako Portman v Leonovi. Paráda !

Čas probuzení (1990)

nejhezčí moment filmu, když se Leonard poprvé probudil... No a to, jak hraje Robin Williams nesmělost - skvělé !

Horší než smrt (2007)

Nikdy jsme černý humor moc nechápal, ale toto je skvělá ukázka jak černého humoru, tak i bláznivosti, která staví pořád vyšší a vyšší nároky na vaše břicho... opravdu sem se nezastavil a Horší, než smrt je pro mě jedna z velmi mála komedií, která nemá ani minutu slabší !