Whiplash (2014)

Váhal jsem mezi 3 a 4 *, ale nakonec jsem uznal, že nebudu film trestat za nedostatek dostatečně banální myšlenky, která mi neumožnila plně prožít tento kousek. Myslím, že jedním z podstatných znaků filmu je jeho nedostatečná srozumitelnost. A zde se nabízí dvě možnosti - pokud to, čemu jsem rozuměl bylo všechno - je to málo - i přes skvělé myšlenky je myšlenka "hard work makes succes" naopak až příliš banální. Před tímto odsouzením film chrání mlha, kterou vypustí tím, že příběh nedovypráví, nechá tam nezodpovězené otázky a recenzent, který by chtěl film úplně sepsout, naráží na každém kroku své kritiky na problém "to ale v tom filmu nebylo". Nebylo toho tam dost, abych si nechal prostor nad filmem uvažovat a nechat se jím inspirovat. Hodnota filmu je v jeho provokativnosti :)

Kód Enigmy (2014)

Druhá světová válka, ve městech padají bomby, na frontě padne každou minutu několik manželů, otců, bratrů. V kontextu toho všeho probíhá boj proti kódovacímu stroji Enigma, který je považovaný za neprolomitelný. Vůbec nejpůvabnější část filmu je ta počáteční, kdy jsem si sliboval velmi dobré pokračování. Z takřka románového hrdiny, kterého nemá nikdo rád, se vyklube ponaučení, že když je někdo divný a jiný, neznamená to, že nezachrání nakonec všechny klaďáky vespolek. Na Imitation game je nejvíc strhující, že se to opravdu stalo. Jsem velmi vděčný za ztvárnění života Alana Turinga, ztvárnění jeho konce mi přišlo nedůstojné. Proklamovaná statistika o 50 000 homosexuálů, kteří podstoupili hormonální léčbu mi přišla příliš snadná a prvoplánová.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Film opravdu nedrží pohromadě a některé scény, které jsou k pláči jsou směšné a některé co jsou směšné jsou k pláči. Trošku jako by se Jackson rozležel se svým kamarádem glumem na kanapi a byli líní do toho vložit nějakou hodnotu - navíc u autora filmového diamantu - triologie Pána prstenů to bohužel nabyde tragičnosti, kvůli očekávání, která může člověk od filmu mít. Nemám ale rád přehnanou kritiku, protože jde stejně o velmi dobrý film, co se vizuální zábavy týče. Šmak, boj Istari se Sauronem, některé Legolasovy bitevní i mimobitevní pohyby jsou prostě senzační. Nejslabší složkou je scénář - to je bez debat, ale nebudu kvůli tomu hanit ty ostatní.

Byl jsem při tom (1979)

Musím ocenit originální nápad, který je rozvíjen celý film. Jde o komedii, která staví svůj humor na tom, jak se Chauncey (Chance) zahradník poprvé v 50 letech vydává na procházku po městě. Shoda okolností a jeho výmluvné a krátké komentáře z něj udělají pravého miláčka celého Waschingtonu. Mluví s ním prezident, pozvou jej do show, přední politici o tomto pomalejším, nezkušeném analfabetovi začnou dokonce uvažovat jako o příštím kandidátovi na prezidentský post.

JFK (1991)

Jedinou nevýhodou je snad délka celé té výpravy za morálním odhalením pravdy. Konspirativní až takřka existenciálně naléhavý charakter snímku nutí člověka nejprve k extrémně pozornému a bedlivému zaměření se na detaily, ve kterých je schována pravda. Costnerova finální žaloba, ale i jednotlivé výkony během celé tříhodinové podívané se člověku dostanou pod kůži.

Fantastický pan Lišák (2009)

Wes Anderson má svůj rukopis pevně v rukou a kdo má rád jeho filmy, tak byť jde o animáč, rozhodně to neztrácí na šílené detailnosti a humoru, na který je člověk od Andersona zvyklý :)

Labyrint lží (2008)

Mechanismy problematiky na blízkém východě je jen těžké pojmenovat. Odpověď tohoto snímku z úst Russela Crowa, který vede do svého handsfree takřka apokalyptický monolog o objektivním pohledu na problém dobře kontrastuje s dalším agentem CIA (DiCaprio), který ale vidí problémy velmi konkrétně a subjektivně - otázka která ve filmu padne - kdo má jasnější mysl ohledně toho, jak to doopravdy je. Naproti tomu je po chvíli přidána další postava Marka Stronga, velitele Jordánské rozvědky, který pracuje na problémech ještě z další, úplně odlišné pozice.

Nebezpečné známosti (1988)

Myslím, že Napsat, že Dangerous liaisons je romantický film je střela hodně vedle. Myslím si, že filmy o zkaženosti jsou k natočení jednodušší, než filmy, které prezentují pozitivní hodnoty, ale pokud jde o probarvení zkaženosti, je to film číslo jedna. Já ale preferuji filmy, kde je obojí vyvážené. Nicméně mistrovské... a vhodně zvolená hudba.

Příběh mého syna (2012)

Do válečné minulosti a současného míru je zasazen příběh tragédie jedné skupiny lidí, která je zajímavá především tím, jací lidé v ní jsou. Každý ze členů skupiny je nějak poznamenán svou minulostí a nikdo není kvůli různým životním přešlapům svým nebo svého okolí. Emoce bouří celým dějem a smutek (nebo spíš zoufalství) střídá radost (nebo spíš euforie). Různé národy, které nemají tak rozvinutou schopnost sebekontroly, se různě propojují dohromady až vzniká dynamická, nepřehledná, ale mnohdy zase velmi sousledná a srozumitelná lidská souhra života.

Prázdniny (2006)

Dobrá romantická komedie, která je místy i vtipná. Myslím, že autor má docela dobrý smysl pro pozorování ať už vztahů, nebo detailů lidského chování. Jsou tam vtipné momenty jako třeba Dustin Hoffman ve videopůjčovně apod.