Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Díky srovnání s knihou jsem bohužel ochuzený o moment, kdy bych vše napoprvé pochopil a můj mozek by zahrnula vlna vzrušení. Ale myslím, že právě tomu, že příběh znám, mohu si plně vychutnat množství detailů, které Fincher mistrně zahrnuje jak do samotného detektivního příběhu, tak například do ne nezajímavé psychiky Lizbeth.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Komplexita a tvar příběhu jsou důležitými atributy dnešní kinematografie - jen málo dnešních tvůrců dokáže říct to, co chtěli a ne pouze rozhodit materiál mezi publikum, kde si každý (dnes přece) uniformovaně "individuální" najde svou projekci, jak to cítí a podobné hovadiny. Díky za tuto direktivitu Rubena Fleishera, která je velmi příjemná, když je dobrá. Šéfkuchař nám orestoval nejprve úvod, který nám představí všechny postavy a ukáže, kdo jaký je. Obvykle by to nebylo nic moc, ale zde jsou postavy dost "cool" na to, aby to udělalo z čůrku tekoucí kvality šplouchající vlnky stylu a elegance. Ryan Gosling se zhostil své role krásně a je také spolu s "Bráchou Phoebe" Giovanni Ribisi vedoucím cool sekce v Gangster Squad. Buďme rádi, že zde máme krásnou mafiánku, kde je možná poněkud průhledně, ale o to zábavněji servírován boj o dobro. V dusné atmosféře povolebního období - každý nosíme odznak, nebo ne? ;)

Bídníci (2012)

Poučení zní: Když se ostříháte těsně před smrtí, ani v nebi vám vlasy nenarostou. Nejsem z toho nadšený. Musím přiznat úctu všem třem hlavním rolím, hlavně Anně, ta je tak skvělá :). Není potřeba komentovat pány, kteří se umístili v pořadí: 1. Javert, 2. Marius, 3. Valjean; a první místo zdaleka nedosahuje výkonu u žen.

Pravidla lži (2006)

No, každý kdo studuje psychologii by se měl asi podívat, aby viděl, jaký by to mohlo taky být :) Ale ne, myslím, že je to dobré herecky i dramaturgicky. Nechybí tam i náznak, že drogová kariéra může být opravdu strašná. Zároveň je zde vidět, že i lidé, co se léčí dokáží žít a probouzet v sobě lidskost, ale nic to neubírá na faktu, kolik jim toho droga vzala na jejich osobnosti, rodině a vůbec schopnosti být někdy šťastný. Vrhla je do extrému, kde se utápěli v rozkoši omamné látky a neocení potom mnohem stálejší, ovšem také méně intenzivní prožitky. Chtějí ale. A chtějí hodně. Pozn.: Skvělý Dulava, ale i ostatní.

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Na mafiánech mě v tomto filmu zaujal způsob jejich komunikace. Je krátká, stručná. Zdálo by se, že si tím řeknou hodně - nicméně tomu tak vůbec není. Je to jeden z důvodů,proč žijí v takové nejistotě. Strach a nejistota je hlavní zbraň bose, který ovládá všechny pod sebou. Co by taky měl mít - loajalitu a věrnost ? O té se jenom mluví - všichni však ví, že něco takového neexistuje u člověka, co zabíjí, krade a vydírá jako na běžícím páse. Mafiáni už jsou dávno jenom materialisté, co jdou za svým prospěchem a čest a ideály boje proti vrchnosti (jako to bylo na Sicílii) už dávno nejsou třeba. V Donniem Brasco je to krásně vidět, jak se agent Fbi postupně mění v mafiána - zažije to, jaké je to být mafiánem a ten pocit viny za pouhých pár měsíců jej paralizuje na zbytek života. Jak se potom má změnit mafián od narození...

Krvavé pobřeží (2009)

Skvělost bojových scén člověka zprvu velmi uchvátí - tvůrci jsou zde velmi nápadití. Nicméně to tvoří většinu filmu. Samozřejmě, že hlavní dějová linie je ve filmu velmi výrazná, ale časté bojové scény mají málo opodstatnění a bylo by třeba vytvořit více kontextu. Srovnáním s Pánem prstenů bych se vyhnul, protože Krvavé pobřeží postrádá Tolkienovu hloubku a propracovanost. Nicméně si myslím, že krvavé pobřeží může hravě obstát na pozici velkofilmů, kde jde opravdu o megalomanství (které je samozřejmě pro divácké oko také přitažlivé), nicméně je zde špatně skrývané za moudrost a válečnickou zručnost.

Street Kings (2008)

Výborný film - připadalo mi to velmi podobné jako L.A. přísně tajné. Rozhodně vyniká film více dramatičnosti a hereckým výkonem, ale i složitá propletenost a intrikánství na nejvyšších místech zapůsobí. Keenu je dobrý herec, což znovu dokazuje v roli alkoholika policisty, který je ovšem paradoxně ze všech nejméně morálně zničený a za jeho šílenost nemůže touha po moci a chamtivost, ale tragická smrt nevěrné manželky, ze které se nevzpamatoval - není divu - navíc mu lze přičíst k dobru, že on si je svého šílenství vědom.

Pearl Harbor (2001)

Snad nejlepší hudba od Hanze Zimmera...

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Je o seriál, který má dobrou myšlenku, protože manipulace, nebo snad (ne)manipulace lidí - teroristů k jejich bombovým útokům na lidi je zajímavá nejen pro Američany, "ideologické občany" nebo vědce. V seriálu jde o to, že vlastně sami nevíte, čemu věřit, víte právě tolik jako ten kdo pozoruje, ale nedokáže vidět do skryté mysli a tím méně do skrytých pohnutek jednotlivých účastníků, zejména teroristů. Seriál dává prostor pro vlastní úvahu a vlastní projekce do postav, které se vyprofilují později, pokud to tak lze konec seriálu vůbec nazvat. Trochu se obávám, že závěrečný dvoudíl je pokusem otevřít věci, které měli být uzavřeny a dát tak prostor k pokračování druhé řadě. Rozhodně jde ale o americký a islamofóbní seriál nehorázných rozměrů.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Je to samozřejmě už ohrané a je pouze naivní představou tvůrců a Deppa, že si myslí, že na tom najde něco dalšího. vyčerpaný žánr, ale jako oddechovka je to naprosto ideální - má vše Jacka a jeho "divnost", akci, fantasy, zajímavost a Penelope samozřejmě :)