Zmizelá (2014)

Překvapivě dobrý film. Mrazivě vypráví o manželství. Ve vztahu nic není nastálo, ale tady emoce opravdu pracují až za hranice bežné fantasie. Amy Dunne (Rosamund Pike) zmizí a její manžel Nick (Ben Affleck) to nahlásí na policii. Ale něco tady už od počátku nesedí. Nick neprožívá téměř žádné emoce. Víc a víc stop ukazuje, že on měl důvod i možnost se Amy zbavit. Od počátku filmu se dovídáme informace o jejich manželství z Amyna pohledu i z Nickova pohledu - ona/on říká. Pro Nicka se situace ztěží, když policie najde Amyny denníky. Musí se začít efektivně bránit pomocí právníka. Postupem času se ukazuje, že Amy i Nick měli své životy, o kterých jejich blízcí nevěděli. Televize vysílají prohlášení dalších a dalších lidí, co si myslí o Amyně zmizení a veřejné mínění se stále víc obrací proti Nickovi. První polovinu filmu scénář přihazuje tu na jednu, tu na druhou misku vah za hrst viny. K rozuzlení se zůčastnění dostanou postupně a je to náročný proces. Po tom všem, čím si museli projít, je konec dost nepochopitelný a smutný. ´Try not to make her angry...´

Na hraně zítřka (2014)

´Groundhog Day´ (1993) + ´Independence Day´ (1996) = ´Edge of Tomorrow´ (2014) Časová smyčka, která je využíváná na vylepšení strategie a provedení, dává také šanci na pochopení situace a postupné rozhodování, jak ji využít. Taková situace přináší nejdřív zmatek a vztek, pak rezignaci a nakonec vnímání vlastních citů a soustředění se na cíl. Cage (Tom Cruise) a Rita (Emily Blunt) pochopí, že je nutné zničit centrum společného vědomí vetřelců. Opakování těch samých situací je zajímavě stříháno, aby nenudili, ale aby ukázali posun ve vývoji a povedlo se do nich vpašovat i trochu humoru. Celý děj je založený na spoustě akce a triků. Jen někdy je těch Omeg a Alf trochu moc.

The Devil's Hand (2014)

Komunita Amišů je jako stvořená pro starou legendu, která se má brzy vyplnit. Osada uprostřed lesa, v domech žádná elektřina, všechno podřízeno společnému životu v Bohu a řízeno všemocným knězem. Velká část děje se odehrává v náznacích a prakticky každý má možnost i důvod zabíjet. Ve filmu jsou dějové zkraty kvůli maximálnímu hororu ze situací - např. za dívkou někdo utíká a ona vleze do studny. Špatný film to není, takový malý příběh ze současnosti.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Příběh opět nic moc, ale technicky je tento Rambo víš než předchozí filmy - ´First Blood´ (1982), ´Rambo: First Blood Part II´ (1985) a ´Rambo III´ (1988). Křesťané, kteří požadují od Ramba pomoc tentokrát, jsou otravní jako již tradičně lidé kolem něho, kteří nevědí, do čeho jdou. Závěrečné střílení má grády.

Rambo III (1988)

Po ´First Blood´ (1982) a ´Rambo: First Blood Part II´ (1985) Rambo žije v Thajsku a Trautman si pro něj přijede, aby jim pomohl s akcí v Afganistanu. Akce se zvrtne tak, že Rambo musí Trautmana zachránit. Žádný originální nebo zajímavý příběh tady není, je to jenom záminka k akci. ´Dedicated to the galant people of Afghanistan´ - za 15 let USA byly s tehdejšími spojenci ve válce.

Rambo II (1985)

John Rambo se dostane z vězení, aby posloužil vládnímu projektu. Murdock nechce nikoho zachraňovat z džungle Vietnamu. Rambo mu zkříží plány, a tak se musí zbavit i jeho. Zase jeden mocný zbabělec, který Rambovi komplikuje život. V tomto pokračování filmu ´First Blood´ z roku 1982 se Rambo rozpovídal a to mu neprospělo. Všechno, co řekne, jako by se mělo tesat do kamene. Bohužel, na malé myšlenky používá příliš mnoho slov. Stále však dobrý akční film.

Rambo: První krev (1982)

John Rambo má smůlu a v malém městě, kterým prochází, padne do oka omezenému policajtovi, který cítí moc nad lidmi. Je až nepříjemné sledovat, jak je člověk bezmocný proti organizované zvůli státní moci. Každý policista, lidé z národní gardy a jiní organizovaní pitomci se zbraněma jenom bez přemýšlení přijímají příkazy. Rambo má potenciál a štěstí, že ho tak velkohubě podceňují. Malý příběh s velkým pozadím je velmi dobrý ve svém dobrodružném a akčním žánru.

Dokonalý trik (2006)

Ten film se mi líbil. Nemůžu říct, že jsem z něj byla nadšená. Příšel mi překomlikovaný. Působil na mně jako ozrutný dort, který má příliš mnoho pater. Podobný pocit jsem měla z filmu ´Now You See Me´ z roku 2013.

Kde kvetou lilie (1974)

Scénář napsal Earl Hamner Jr. Tak jako v seriálu ´The Waltons´ Hamner Jr. vzpomínal na své dětství a dospívání ve Virginii, tak tady si vybral stejnojmenný román Billa a Very Cleaverových, který se odehrává v Severní Karolíně. Lidé v Apalačských horách mají velmi těžký život. Jsou známí tím, že žijou uzavřeně ve svých rodinách a cizí mezi sebe nepouštějí. Muži jsou většinou horníci, a když onemocní, snaží se přežít na malých farmách. Otec Mary Call je nemocný a snaží se své děti naučit všechno pro život. Pověří Mary Call, aby se ujala jeho role v rodině. Starší dcera Devola se už ujala po matčině smrti její role. Táta umře a pro čtyři sourozence začíná s novým školním rokem i nový život. Nikdo se nesmí dovědět, že se o ně už nemá kdo starat. Nejstarší Devola je hezká, ale jěště nedospěla pro samostatný život. Má o ni zájem majitel jejich farmy, ale táta měl vůči němu výhrady, a tak se Kiser Peace musí dvořit nejenom Devole, ale musí si získat i ostatní. Mary Call ráda píše a její učitelka by chtěla, aby dále studovala. Mary Call však cítí zodpovědnost za rodinu a chce se přihlásit na vaření a jiné praktické předměty. Brat Romey postupně ztrácí zájem o povinnosti a chce si hrát jako ostatní děti, ale musí pomáhat. Malá Ima Dean je také časem unavená z rozkazů starších sester. Mary Call se cítí nepochopená. Nikomu se nemůže svěřit se svými trápeními, protože sourozenci jsou k ní v opozici, a tak se utíká ke psaní deníku. Film se skoro celý odehrává v exteriérech, v horách, má spíše televizní produkci. Hudbu nahrál Earl Sruggs.

The Waltons (1972) (seriál)

Seriál i film byly inspirovány knihou ´Spencer´s Mountain´ od spisovatele a televízního producenta Earla Hamnera Jr., ve které vzpomíná na svůj život v Apalačských horách v období hospodářské krize a pak přes 2. světovou válku.