LA Originals (2020)

Najlepší art-documentary aký som videl od čias Exit Through the Gift Shop.

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda)

Pre tento jeden jediný diel sa tento seriál oplatilo pozerať 8 rokov. Pre tento jeden jediný diel niet pochýb že sa nevymazatelne Game of Thrones zaradilo medzi vrcholy svetovej High Fantasy.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Pred časom som si myslel že najlepším filmom roku 2017 bol Detroit (chudáčik ktorý sa veľmi kritikou podhodnotil a neobjavil sa ani na oscaroch). Celkom si za týmto tvrdením stojím dodnes no určite bok po boku bude s Bilboardmi. Prečo ? Bilboardy boli scenáristickou bombou. Tak dokonale vykreslené postavy som už dlho nevidel. Príbeh je ponurý, pomerne depresívny a temný. Do prvej polovice filmu divák ani nechápe načo sa to pozerá no od druhej polovice (po určite závažnej a šokujúcej udalosti) sa film vykresľuje nečakane a každou ďalšou minútou prekvapuje čoraz viac. Tento snímok sa dá v modernej kinematografii označiť za veledielo (V minulosti by to bol mierne nadpriemerný film).

Černobílá spravedlnost (2017)

Jednoznačne pre mňa najlepší film roka 2017. Určite sa musí objaviť na oscaroch. Som už celkom znudený z týchto rasovo motivovaných tématík po minulom roku (Moonlight som nerozdychal dodnes). Avšak objavili sa aj dobré veci a po 13th bol Detroi jedna emocionálna bomba. Miestami tak emočne silný zážitok až som si to neraz musel stopovať pretože sa celý film na jednu ranu len veľmi ťažko pozerá (trošku aj kôli stopáži). Neboj dokonalý. Záver už bol trošku prehnaný a afektovaný ale "pracujem" s tým čo tu je a zdá sa mi že rok čo rok sú filmy slabšie. 10 rokov dozadu by bol Detroit premier, v roku 2017 je u mňa najlepším filmom.

Rick a Morty - Pickle Rick (2017) (epizoda)

OK. Chcel som ku Rickovi a Mortymu napísať nejaký duchaplný komentár až po dosledovaní tretej série ale Pickle Rick si zaslúži byť okomentovaný sám za seba. Zatial pre mňa najlepší diel z celého seriálu. Najakčnejší, najabsurdnejší, najvtipnejší a s najkrajšou animáciou. Pickle Rick jednoznačne najlepší nápad tvorcov od "Mr. Mísiks". + Ending po titulkoch bol po dlhej dobe veľmi podarený (ináč sú veľa krát riadne trápne).

Perníkový táta - Západ slunce (2010) (epizoda)

Najlepší dosavadný diel z celého seriálu. Dúfam vo viac takých a že sa seriál bude už ďalej držať len týmto tempom "(Fuck you Skyler").

Häxan: Čarodějnictví v průběhu věků (1922)

Hraný dokument ktorý už pred 95 rokmi položil základný kameň pre všetky vyšlé i dodnes vychádzajúce filmy na tématiku čarodejníctva. Vzácny a unikátny nemý film ktorý atmosférou a neopakovatelnými zábermi dokáže uchvátiť. Neraz sa mi až dych zastavoval. Upaľovania na hranici, 8 miliónov mŕtvych obvinených z čarodejníctva, mučenia, doznania. Kladivo na čarodejnice (alebo skôr na chudobné, staré ženy ale mladé hysterky ?).

Gomora - Série 1 (2014) (série)

Výborný seriál. Ako som písal k jednému dielu chvíľku mu trebalo dať na rozbeh no od polovice 1. série je vypeckovaný naplno. Škoda len že sa seriál zameriava len na jeden klan resp. na jedno odvetvie "podnikania" Camorry a to drogy. Film bol skôr poviedková vec ktorá ukázala rôzne sféry vplyvu Talianskej mafie v spoločnosti. Ale i tak som si Talianske mafiánky obľubil cca od minulého roku viac ako Americké. Ako Európanovi sú mi asi bližšie, sú drsnejšie a sýrovejšie. Seriál Gomorra je presne taký.