Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Keď som sa prvý raz dopracoval k TOP 200 tu na CSFD tak som celkom s hrozením povedal že "čože ? Shawshank a na prvom mieste?". Shawshank je síce pekný film podľa predlohy Stephana Kinga s väzenského prostredia, nespravodlivosti a zadozučinení. Film pôsobí presne tam kde má, niekoho možno doženie k nadchnutiu a otvoreným ústam ale mňa za srdce vôbec nechytil. Pekný nadpriemerný zážitok ktorý som už ťažšie stravoval po druhej projekcii a 3-raz ho vidieť už asi ani nechcem. A odpoveď na otázku prečo som bol zdesení pri pohliadnutí umiestnenia Shawshanku na 1. miste TOP-ky CSFD i IMDB? Odpoveď je jednoduchá, ja osobne považujem za najlepší film (spomedzí ostatných) The Godfather a podľa mňa by mal byť number 1 on, ale čo už, proti gustu žiaden dišputát.

Pink Floyd: The Wall (1982)

Dlho si hudobný kritici lámaly a ešte aj lámu hlavu nad tým ako mohli Pink Floyd tvoriť tak tažko psychedelickú hudbu bez užívania drog, ktoré im nikdy pripisované neboli. "Tvoriť psychedelic bez drog je nemožné keďže psychedelic na nich vznikal". Na jednej strane verím, na druhej nie. Ale späť k The Wall. Vo filme je toľko poskrývaných motívov že sa snáď všetky ani nedajú nájsť a ja verím že táto kapela v spolupráci s Alanom Parkerom, vytvorila jeden s največších svetových skvostov ktoré vzniknú iba raz, a zostanú iba jednými navždy, nech sa deje čo chce. A späť k tým drogám a PF, povedzte sami, veríte tomu že sa dá vytvoriť podobný film ešte k tomu aj s neopakovateľným OST bez požitia drogy? Ja nie a som v nemom úžase že to niekto dokázal. 93%

Temný rytíř (2008)

Pri sledovaní Temného Rytiera som sedel ako prikovaný bez slova a zo zimomriavkamy po celom tele. Šialenstvo aké vložili do Jokera je niečo zatial nevidené. Sam niesom veľkým nadšencom DC komiksov a filmov s batmanom už vôbec nie. Ale Dark Knight vybočuje s klasických komiksových filmov všetkými desiatimi. Špičkové dielo v ktorom som pochopil aj to aké je zlo, a ako ľahko dokáže ľudí zlákať a podmaniť si ich. 94%

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Ten film som videl tuším asi 10x. Stále, stále, stále dookola. Rozhovory viem už zo zavretými očami naspamäť, RS ako režiséra mám rád. Čierny jastrab sa mu vydaril ale nejedná sa o nič viac ako len o veľmi dobrý vojnový film, bohužial filmu chýba väčšia pointa, nejaký poetický srdcervúci príbeh ktorý je pre mňa u vojnových filmov nepostradateľnou súčasťou. Preto * dole. Nedokážem dať 5* filmu v ktorom dominujú efekty a silná akcia. 78%

Kmotr (1972)

Hodnotiť Kmotra je veľmi obťiažné, pretože niečo takto umelecké, epochálne, úžasné, famózne, skvelé, dokonalé, vynikajúce, suprové a milión ďalších iných superlatív, sa hodnotiť ani nedá. Pojem dokonalý film je u mňa nereálny pretože nič a ani film nemôže byť úplne dokonalý ale Coppolov The Godfather sa k dokonalosti priblížil asi najviac. Po toľkých prezretých filmoch ktoré už mám a ktoré ma ešte len čakajú mám na otázku "aký je podľa teba najlepší film na svete"? jednoznačnú odpoveď - Krstný Otec. 96%

Show Must Go On 2 (2007)

Zaujimavý, veľmi originálny dokument o slovenskej graffiti "umeleckej" scéne najmä zo západu. Ale i napriek svojej dosť veľkej krátkosti sa pri ňom rýchlo človek dokáže znudiť pri obyčajnom pohľade na tvorbu graffit na rozličné objekty. Do budúcna by som ako liek na nudu odporučil lepší výber hudobného podkladu. Ináč niektoré kúsky a zábery až vyražajú dych, s akou odvahou sa týto chlapci do rozličných situácií púšťajú i napriek blízkemu nebezpečiu v policajných radách.

Mechanický pomeranč (1971)

Uff, mechanický pomaranč je filmom ktorý ma absolútne dorazil po všetkých stránkach (réžia, námet, hudba, a hlavne vynikajúci herecký výkon Malcolma McDowella). Strhujúci príbeh o násilníkovi ktorý je vzápätí nato uväznení, a prepustený ako úplne nový a napravený človek. Ale jeho hriechy a činy z minulosti na seba nenechajú dlho čakať a nepozerajúc nato že už sa zmenil a je novým človekom ho zastihnú. U mňa jeden s najlepších Kubrickových filmov aké mal. 92%

Olověná vesta (1987)

Jeden z tych ľahších Kubrickových filmov. Prvá časť je viac psychologická a ukazuje ľudskú povahu takú aka v skutočnosti je - od dobrej (nápomocnej bližnému), zlej až po šialenú. Táto časť bola skvelá a veľmi sa mi páčila. Bohužial kúzlo sa nejako vytratilo už v samotnom vietname kde už to až takou peknou psycho sondou do života vojakov nebolo. Je tam videné všetko to klasické (kamarátstvo, boj o vlastný život...). Je to síce tiež dobré ale vzhľadom na prvú časť o dosť zaostáva. Ale i tak filmov s tématikou vojny vo Vietname až toľko nie je a tento sa radí medzi najlepšie z nich. 81%