• Fantasy
  • Mysteriózní

Let's Scare Jessica to Death (1971)

Moc zajímavý a hlavně strašidelný nezávislý horor o přistěhování do zvláštního domu na odloučeném venkově v Connecticutu. Důraz je kladený na atmosféru, neustálé balancování na hraně nadpřirozena a nepříčetnosti. Velkou předností je znepokojivý hudební doprovod, skvělá pastorální kamera a přesvědčivé výkony herců.

Elvíra - Vládkyně noci (1988)

Přitažlivá Elvira, vyvinutější sestra Morticie z Rodiny Addamsových, a její střet s novoanglických puritánstvím. Slovní i situační humor funguje, hlavní představitelka je zajímavá a nosná. Jak to u většiny gotických femmes fatales bývá i z Cassandry občas čiší něco až melancholického.

Morgiana (1972)

Český gotický úlet. Stylizace úžasná, makeupy a kostýmy nekompromisně svébytné. Čišelo z toho zvláštní kouzlo a Iva Janžurová byla skvěle obsazená. V prostředí tohoto filmu bych chtěl strávit nějaký čas. Konec pro mě docela minus.

Narušitel (1989)

Taky se přidávám k hodnocení, že je tento film hodně zábavný (ve smyslu "baví vás se na to dívat"), i poměrně neotřelý - hravá kamera, hudba. Celé to působí docela originálně, supermarket kdesi v Kalifornii je pěkně atmosférický. Zdá se, že to partičku kolem Raimiho bavilo.

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

Nádherná temná poetika. Po vizuální stránce dokonalé, nemohl jsem se nabažit. Velkou roli hraje anglosaský sarkasmus, ultrasuchý humor. Addamsova rodina dotažena do morbnidního extrému.

Moebius (1996)

Nádhera. Úchvatná atmosféra, skvělá hudba, výborná kamera, matematická a metafyzická tematika... záhada jako hrom. Ideální kombinace pro mě. Konečně pořádná myšlenková "sci-fi" bez povinných akčních scén. A navíc stanice "Borges"... (jehož poetika je tam taky). Za pět hvězdiček (jen ten dabing a překlad mě občas zatahaly za uši).

Sedmá pečeť (1957)

Vynikající atmosféra a herci, kteří působili naprosto věrohodně. Asi ještě shlédnu vícekrát. Konec velice silný, silueta na obzoru působivá. Jsem rád, že jsem SP viděl.

Šimocuma monogatari (2004)

Hlavní hrdinka je ve svých rokokošatečkách k nakousnutí, její "kamarádka" zase náležitě odporná. Střelený japonský film, který však mohl být ještě xkrát střelenější a bizarnější. Glosuje spoustu pop věcí, občas je vtipný, pro Středoevropana určitě zábavný. Chtěl jsem z toho být úplně vedle, ale jsem jen tak na 80%.

Snídaně šampionů (1999)

Výborná adaptace výborného crazy románu. Na rozdíl od některých pisatelů si myslím, že herci byli obsazeni výborně (zaujal mě Albert Finney a Nick Nolte hrál jako o život). Ve filmu nemá vystupovat jediná normální postava a myslím, že přehlídka šílenců a úchyláků se podařila náramně.