El Pistolero

El Pistolero

Roland Deschain

okres Opava

42 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

  Kniha „Pán prstenů: Společenstvo Prstenu“ je zatím jediná, kterou jsem z Tolkienovy proslulé trilogie o magickém prstenu, jenž dává svému nositeli nezměrnou moc, přečetl. Jistě to v budoucnu napravím. Teď k filmu. Musím říct, že ačkoliv je Tolkienova předloha naprosto výtečná, Peter Jackson dokázal to, co nečekal asi vůbec nikdo. Nestačilo mu totiž vyrovnání se předloze, on ji totiž rovnou položil na lopatky. A dokázal tím, že nic není nemožné. Zlí jazykové kdysi tvrdili, že tato kniha zfilmovat nelze, a už vůbec ne kvalitně. Co říkáte teď? I kdyby tenhle nadšenec nenatočil už nic jiného, zasloužil by si být za svůj přínos kinematografii pozlacen. Vždyť „Pán prstenů“ předznamenal příchod nové epochy, stal se jejím symbolem.

 • poster

  Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

  Vždycky když Samuel L. Jackson procítěně pronáší notoricky známý „biblický“ úryvek a pak učiní to, co učiní, mívám neodbytný pocit, že se dívám na nejkultovnější scénu v historii kinematografie. A proto: Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. Požehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty. Neb ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny, kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry. A když uvalím svou mstu na tebe, seznáš, že jméno mé je Bůh. (Ezechiel 25:17) Mimochodem, jaký máte názor na masáž nohou?

 • poster

  Hodný, zlý a ošklivý (1966)

  Klasický Leoneho spaghetti western mě svou podmanivou, divokou krásou dostal do kolen a já naplno podlehl jeho neodolatelnému kouzlu. Herecká squadra v čele s triem Eastwood-Wallach-Van Cleef k nezaplacení. A ten velkolepý závěr. A Morriconeho hudba. A ta atmosféra. A... 25. srpen léta Páně 2010 zkrátka zůstane dnem, kdy jsem viděl nejepičtější film všech dob. Já vážně říkal, že dokonalost neexistuje?

 • poster

  Americká krása (1999)

  Není jednoduché psát komentář k filmu takové kvality, proslulosti a těžko popsatelné, nevšední, neuchopitelné krásy (ukrývající se i v na první pohled nehezkých věcech), jako je „Americká krása“. Je tady tolik dobrých, výstižných komentářů, že člověk neví, co ještě napsat. Tak ať neplácám hlouposti, napíšu jenom doporučení: Tento film nemůžete nevidět. A podívejme se, komentář je na světě. Nic lepšího ze sebe teď asi nedostanu. Ani nevím, jaký snímek mě naposledy takhle odrovnal.

 • poster

  Donnie Darko (2001)

  Může si člověk zamilovat film, u kterého si není ani trochu jistý, že ho pochopil tak, jak měl? „Donnie Darko“ je důkazem, že může. Vyvstává ovšem otázka: Existuje vůbec nějaký jednoznačný výklad toho, jak to vlastně Michael Andrews celé myslel? Podle mě musel být osvícen, když tento naprosto neuchopitelný, dokonale atmosferický a nezřízeně podivný snímek, který celkově působí, jako by byl z jiného světa, točil. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

 • poster

  Drive (2011)

  Benzinem nasáklá symfonie. Filmová báseň. Stylistický orgasmus. Óda na filmařské řemeslo. Minimalistický artový snímek s jednoduchou zápletkou, skrovnými dialogy, skvostným hudebním podkresem, surrealistickými pasážemi a několika kontrastně působícími (ultra)násilnými scénami.

 • poster

  Vlk z Wall Street (2013)

  Scorsese prostě nestárne a i ve svých 70 letech dokáže natočit film o drogách, sexu a rockenrollu. DiCaprio znovu vládne a je výsměch, že toho Oscara ještě nedostal. Nepřestávám být fascinován množstvím ikonických scén ve filmu s tématem, kterému vlastně pořádně rozumí jen ekonomové a makléři. Lepší a zábavnější s každým zhlédnutím.

 • poster

  Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

  Nejlepší vězeňské drama ever. Skvělý výkon Tima Robbinse a hlavně Morgana Freemana, nejcharismatičtějšího černocha v Hollywoodu. Zbožňuji filmy z vězeňského prostředí, proto jsem si zamiloval i „Útěk z vězení“, který v lecčems čerpal právě ze „Shawshanku“ – ale to už odbočuji. Jestliže jsem se zpočátku divil, že tenhle film je podle ČSFD nejlepší, jaký kdy byl natočen, po zhlédnutí nemám mnoho námitek. Fantastické zpracování předlohy Stephena Kinga, mého oblíbeného spisovatele.

 • poster

  Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

  Dlouho jsem si chtěl některého „Indyho“ zařadit do TOP 10, ale činím tak až nyní, kdy jsem si všechny díly opět oživil v paměti. A který z „Indiana Jonesů“ že je ten nejindianajonesovatější? Tenhle asi ne. Jsou to „Dobyvatelé ztracené archy“. To ale nic nemění na tom, že „Poslední křížová výprava“ je nejzábavnější, nejvtipnější a nejsvižnější. Sean Connery hláškuje jako o život, Indy nešetří svůj bič ani pěsti, akce střídá akci. Nejlepší dobrodružný film všech dob.

 • poster

  Na samotě u lesa (1976)

  Náš humor (a zvláště ten svěrákovský) a filmová poetika (zejména pak přímo ta menzelovská) pro mne znamenají opravdu mnoho. Česká kinematografie je zkrátka mému srdci bližší než kterákoliv jiná, a ačkoliv si čas od času s chutí dopřeju nějaký ten nadupaný americký biják od Scotta, Baye či Camerona, k domácí tvorbě se pak vždy vracím o to raději. No a jak se tak dívám, o „Na samotě u lesa“ jsem v celém komentáři nenapsal ještě ani řádku. Ale je vůbec třeba cokoliv dodávat? Možná jen: Ale je tady krásně, viď?