Matrix Resurrections (2021)

Jsem rád, že jsem Matrix Ressurections viděl. Je tam pár vtipných nápadů, jako Psycholog, matrix v matrixu, a hlavně konec. Ale jinak platí, že hodnocení odpovídá tomu, na co film navazuje - kromě jedničky považuju ostatní pokračování za slabé. Na začátku filmu marketérka Warner Bros. slibuje svěžest a originalitu, místo toho ale většina příběhu nabízí onanii. Což jistě každý uzná, že může být příjemné, nikoli ale originální ;)

Ochránce (2021) (seriál)

Klipy poslepované dohromady. Hlavní postava působí uměle. Školství je tak atraktivní téma, proč tohle působí jako agitka ministerstva školství?

Okupace (2021)

Jediné, co je možné "filmu" Okupace připsat k dobru, je snaha vysmát se citlivému národnímu tématu, jako je sovětská okupace a "hrdinství", s jakým ji většina československé společnosti snášela. Sehrát to divadelním stylem a natočit na filmový pás, to se vzhledem k tomu, že se všechno odehrává v podřadném regionálním divadle, nabízí. Jinak je to ale spíš film podprůměrný. Zdá se, že autoři víc než chytrý výsměch předvádějí neznalost doby. Čeští Pepíci si hrají na odboj. Ha ha! Jak srandovní. Ona ta okupace byla vlastně dost podobná - všichni "byli proti", ale vlastně většina hlasovala pro. Dneska se nám to po 33 letech vrátilo jako bumerang. Zvolili jsme si komouše za prezidenta. Komouši přece vlastně nebyli tak špatní. Ani mě nepřekvapuje, že Spáčilka dala filmu 70 % (https://idnes.cz/kultura/film-televize/okupace-recente-cyril-dobry-pechlat-antonie-formanova-nohejl.A210808_123652_filmvideo_spm…). Většinou se s ní vyvažuju, proto na ČSFD dávám jenom 40 %. Zatímco Poláci dokázali i v době před pádem režimu chytře ukazovat na jeho slabiny, my jsme točili veselé komedie. A když už můžeme všechno, natočíme sračku, která ani nelíčí skutečnost, ani nedokáže chytře téma posunout. Vlastně bych chtěl vědět, jak se ten film líbil našim polským přátelům.

Tři přání pro Popelku (2021)

Norská verze Popelky ode mě nakonec dostane tři hvězdy, ačkoli mi to přijde cca o půl hvězdy víc. Musím ale uznat, že jsem se u pohádky nenudil - byť to asi hodně bylo proto, že jsem ji neustále srovnával. Plusové body si zaslouží severské zpracování: místy je to napínavější a strašidelnější, až mě napadlo, že by bylo fajn, kdyby se toho chopili v Hollywoodu a předvedli globální verzi. Na to ale asi středoseveroevropský hit nemá. Mínusem je někdy otrocké kopírování Vorlíčkovy předlohy tam, kde to nemá smysl - například norská "Droběna", jindy zase nelogická změna typu bižuterních flitrů nahrazujících hrách a popel. Za pozornost stojí potřeba vpašovat tam LGBTQXYZ témata, ale tomu rozumím, Skandinávie, módní trendy, mně to nevadí. Hloupé ale je nadužívání slova "ahoj" nebo "jsme tým" - to se středověkem moc neladí. Nechápu, proč český název jsou "tři přání", když i člověku neznalému norštiny je jasné, že i v letošní verzi jde o oříšky (Tre nøtter til Askepott). Ale je to vlastně kouzelné vidět o Vánocích v kině pohádku inspirovanou naší klasikou klasik.

West Side Story (2021)

Třemi hvězdami nedávám najevo, že by to byl špatný film. Jen bych čekal něco trochu víc, než to, co už tady bylo. Ale beru jako velký kumšt natočit film, který vypadá, že je z období, kdy muzikál vnikl.

Havel (2020)

Musel jsem se na vlastní oči přesvědčit, jestli je Havel jako film takový propadák. Není. Sice spousta klišé a zbytečného patosu, dívat se na to ale dá. Nestyděl bych se ani za 70 %, to ale ČSFD neumí, budu muset vystačit se třemi ⭐⭐⭐. Chvála bohu, že si to nehraje na dokument. Na druhou stranu se bojím, že kdo neví, kdo je kdo, nepozná to, postavy se většinou nijak neoslovují. Je to rozvleklé a přitom to nic neříká. Bude to bavit mladé diváky? Nebo v zahraničí? Tipuju, že z tohoto pohledu to propadák je. Někdo prostě chtěl ukázat, že může utratit pár mega, ale opravdové ambice neměl. To je škoda. Chyba taky je, že film končí sametovou revolucí. Na druhou stranu možná dobře, cítím, že by to tvůrci nedali. Viktor Dvořák mi docela sedí, Aňa Geislerová má s Olgou podobnou barvu vlasů. Skvělý je Martin Hofmann.

Herec (2020) (seriál)

Dobrá práce! Třídílný Herec i herec Jan Cina. On by to mohl být i jeden film, ale ve třech dílech víc vynikne, jak vlastně málo stačí, aby člověk byl svině. I když vlastně nemusí. Okolnosti mají vliv, ale nejdůležitější je, jaký jsem člověk.

Meky (2020)

Zpracování je slabší a zasloužilo by spíš tři hvězdy, ale bylo vlastně příjemné připomenout si Mekyho dráhu. Hraje sám sebe hezky, a vlastně až s odstupem si uvědomuju jeho význam. Věřím, že se dal dokument zpracovat lépe, škoda, že tvůrci tomu nechtěli dát víc času.

Minamata (2020)

Váhal jsem, jestli Minamata je film, který chci vidět. (Trochu mě zmátla pozitivní recenze Mirky Spáčilové, se kterou mám zpravidla protichůdný vkus.) Jsem nadšený! Silný příběh tradičně odvyprávěný od začátku do konce. Johnny Depp je skvělý. I ten scénář. Vlastně jde o čisté převyprávění historické události, žádná exhibice, a přesto je zážitek sledovat plátno. Připomnělo mi to slavné americké filmy, které se v Československu během mého dospívání směly promítat. A navíc stejně jako hlavní hrdina mám rád černobílé fotky.