Göringův poslední boj (2006) (TV film)

Vzhledem k názvu dokumentu jsem očekával, že se režisér bude zaobírat Göringovým životem po pádu Třetí říše, jeho marnou obhajobou v Norimberském procesu a na závěr pozřenou kapslí kyanidu. Nicméně je mapován celý jeho život za asistence známých i neznámých dobových záběrů. Velmi zručně odvedná práce se štědrou porcí informací o tomto tlustém zfetovaném praseti. Nutno však poznamenat, že ačkoliv si Herman Göring zasloužil za své zrůdné chování trest smrti, žádný blb to skutečně nebyl, stejně jako ostatní vysoce postavení nacističtí pohlaváři viz Heydrich, Eichmann, Goebbels, Frank a další. Kéžby tito pánové věnovali svou inteligenci, své schopnosti a energii něčemu daleko přínosnějšímu pro lidstvo...

Operace Eichmann (2018)

Patrně hlavní nevýhodou Operation Finale je to, že se námětu nechopil někdo daleko schopnější, kdo by z tak významné mezinárodní události vytřískal daleko více, než jen strohou veskrze průměrnou rekonstrukci únosu válečného zločince. Postava Adolfa Eichmanna a historie s ním spojená nabízí nepochybně bohatý prostor pro vznik mrazivého a napínavého thrilleru, což bohužel není tento případ. Některé momenty zbytečně zdramatizovány na efekt pro diváka. Emocí poskrovnu. Další zásadním a pro mě hlavním nedostatkem je úplné vypuštění Eichmannova souzení v Izraeli. Tato část by filmu dle mého názoru značně prospěla, neboť hlavní žalobce Eichmanna Gide'on Hausner, byl nesmlouvavý a rázný člověk, který se s ním pochopitelně nijak nemazlil. 275 hodin výslechu + fakt, že některé z přeživších holokaustu, kteří byli přítomni v soudní síni přemohly emoce. Nechyběl pláč a snaha si to s Adolfem vyřídit ručně. Takže bylo skutečně z čeho čerpat. Potěší dialogy Isaac vs. Kingsley. Jak píše uživatel "Zeck", měl se tohoto žánru chopit někdo vhodnější, než režisér Twilight ságy. Na pořádný kvalitní thriller si tak ještě budeme muset počkat.

Upgrade (2018)

Ač je opět zde uvedený žánr horor zavádějící, nemá přesto Upgrade k němu daleko, zejména díky atmosféře a těžké mysteriozní futuristické hudbě. Whannell se nejspíš neohlížel na připomínky studia a natočil si to po svém, což se ve výsledku ukázalo jako krok správným směrem. Snímků, ve kterých se umělá inteligence vymkla kontrole je přehršel, nicméně Upgrade je v lecčems inovativní. Nechybí mu velký myšlenkový přesah a správně poukazuje na nebezpečnost pokročilé technologie. Znepokojivá a mírně depresivní záležitost. 80% PS: Pokud by se hlavní role ujal velikán Tom Hardy, byl to o něco větší odvaz.

Drive (2011)

Mám pocit, že zde uvedené žánrové označení krimi/ thriller/ drama je poněkud mimo. Drive je v prvé řadě především moderní artový snímek, realistický a nekompromisně syrový. Hudba samozřejmě bez jediného kazu. Kavinského Nightcall je epic. Ovšem kamenem úrazu je samotná dějová náplň, která ostatní aspekty filmu dosti potápí. Samotná zápletka je ok, ale je za mě příšerně utahaná. Rodinná vsuvka tu možná taky nemusela být. Čekal jsem trochu dravější Drive. Gosling nepochybně ultra talent!

Hora mezi námi (2017)

Veskrze průměrně natočená survival dráma, u které si jako u většiny ostatních snímků tohoto žánru bude divák klást otázky, proč hlavní hrdinové neudělali tohle, nebo támhleto. V tomto případě mi vrtalo palicí, kde Beník bere neustále něco na rozdělání ohně a čím pak byl živen po celou tu dobu jejich čtyřnohý věrný přítel, když ti dvounozí mohli ledatak "nasytit" svá volátka sněhovou tříští? Takže asi je potřeba nikterak logicky nepřemýšlet a jen sledovat, jak se tento boj okořeněný špetkou romantiky vyvine. Čekal jsem něco více ve stylu The Edge, nuže Assad šel poněkud rozvleklejší a poetičtější cestou. Celkově vzato The Mountain Between Us neurazí ani nenadchne a co se týče závěru, je to asi to, co většina diváků chtěla vidět, ač tu někteří z nás na sladké nejsou... 60%

Terrifier (2017)

Psychopatické klauny, kteří navíc nevěnují příliš mnoho času ústní hygieně můžete bodat, střílet, mlátit prknem přes palici a oni se jen usmějí a budou vás pronásledovat dál. Absence logiky, přehrávající slečinky a hromada hluchých míst. Spíše ztráta času i s vizuálně zajímavým klauním terminátorem. Prapodivnej brak.

Hrdinové ohně (2017)

Světe div se. V USA přece jen umí stvořit záviděníhodnou poctu statečným hrdinům bez slizkého patosu a patriotismu. Oheň vnímán jako nespoutaný a nádherný živel, podobně jako v Backdraft. Skvěle vykreslené charaktery jednotlivých postav (autentický army feeling). Talent Miles Teller, charismatický veterán Josh Brolin a stále půvabná Jenn Connelly, se kterou bych se prostě nechtěl hádat. Na emoce ve správně míře zaútočeno a slza uroněna. 85% Edit: Po druhé projekci přihazuji hvězdu. Skutečná pocta všem klukům. Závěrečnej song vystihuje svou atmosférou celou tragédii.

Blok 99 (2017)

Jeho revírem je vězení, jeho tempo vražedné, jeho protivníci jsou sráči, kteří se mu serou do rodiny, vrahové a dealeři. Bradley Thomas rozšlapává palice ve dne v noci. Jeho úkolem je ochránit svojí rodinu. Brutální, chladný, ovšem nesmírně cool snímek s fantastickým hlavním hrdinou. Asi nejlepší Vaughnova role. Pojem násilí tu dostává zcela nový rozměr a překvapivě stejně účině fungují i emotivní scény plné zoufalství a žalu. Drsná a zároveň velmi osobní podívaná. 85%

Srbský film (2010)

Nuže, v mém pomyslném žebříčku dobytkoidních filmů nepochybně vyhrává tento "skvost". Bizarní, depresivní, zneklidňující a nadržený. Zejména závěr řádně pohne s divákovou myslí, což značí, že rejža rozhodně umí zapůsobit na diváka a zaobalit film do silné atmosféry mu taky nedělá problém. Ovšem i tak se nemohu ubránit pocitu, že je Spasojevič "trošičku" úchyl, který se snaží skrze tuto prasárnu prezentovat svoje zvrácené choutky. Kupodivu jsem neblil, ale večeřet u toho taky není dobrý nápad. 10%

Ztracen v džungli (2017)

Harry Potter úspěšně dokončil studium v Bradavicích a rozhodl se pro další zastávku v džungli, kterou režisér efektně vyobrazil jako místo, které překypuje rozmanitou faunou a flórou a zároveň jako nehostinné prostředí, které nemá daleko k peklu. Nechybí scény, z nichž je cítit bezmoc, zoufalství a beznaděj. Film jasně dává najevo, že nad takovýmito extrémními podmínkami nelze vyhrát, což je velké plus. Na druhou stranu jsem očekával trochu více survival prvků + více konkrétních záběrů na nebezpečná zvířata, hmyz, nebo rostliny. Harry sice musel sežrat ptačí mláďata, vyndat červa z palice a hamtat desítky kilometrů se schnilejma hnátama, ale i tak jsem měl pocit, že ona džungle nebyla fůči němu tak brutální, jak mohla býti. Přes všechny neduhy se však jedná o rozhodně zajímavou podívanou. 70%