Film o filmu: Terminátor 2 - Den zúčtování (1991) (TV film)

Pozoruhodný film si zasluhuje pozoruhodný dokument, což Making of T2 bezesporu je. Zabývá se podstatnými věcmi a věnuje se především natáčení těch nejproslulejších pasáží. Je zde silně cítit Cameronův perfekcionismus a snaha o technickou revoluci v tomto řemeslu. Za pozornost stojí i Arnieho vtípky a profesionalita ostatních tvůrců díky nimž má samotné natáčení atmosféru a hluchá místa přijdou vniveč. 80%

Černobylské deníky (2012)

V zajímavostech je uvedeno, že myšlenka filmu je podle USA a Ruska cynická a znevažuje oběti černobylské katastrofy, což je názor, se kterým se plně ztotožňuji. Tzv. Pripjať vypadá jak romské ghetto Chánov a pohled z okna na "černobylskou elektrárnu" působí jako rozmazaná fotografie nedávno zdemolované Rustonky v Praze. Pokud k tomu přičtu naprosto idiotské postavy a dialogy, nezbývá mi než si v klidu poplakat nad znesvěcením všeho, co souvisí s touto událostí a vyvinout veškeré úsilí na to, abych co nejrychleji zapomněl na tento příšerný zážitek. 1* za scénu s medvídkem. 5%

Contracted (2013)

Pocta všem humusům, jaké se kdy v kinematografii objevily. Zpočátku se film jeví jako všední sociální drama, které nemá problém udržet diváka v pozoru. Záhy se však mění ve vcelku deprimující podívanou, ve které je zdařile postaráno o atmosféru a "lahodné" momenty. Do této doby jsem neměl k filmu sebemenší výhrady. Bohužel to, čeho jsem byl svědkem v samotném závěru spolehlivě kácí k zemi všechny duševně nemocné konce, jaké jsem kdy viděl. Nebudu spoilerovat, jen dodám, že toto finále nesráží mé hodnocení o 1*, ale rovnou o 2*. S pane Englandem soucítím. 10%

Spolužáci (1992)

Tak už je mi jasné, čím se nechali tvůrci Prciček inspirovat. Tahle snůška těžce pubertálních výlevů je ideálním podkladem pro již zmíněnou populární sérii. Nápad se záměnou vysvědčení představovalo něco inovativního, leč režisér se "překvapivě" rozhodl veškerý potenciál pohřbít pod kupu infantilností, oduševnělých a otřepaných fórků, které lze spatřit za mnohem důstojnějšího zpracování ve stovkách jiných filmů. Nicméně i v té hromadě trapností se vyskytuje několik vcelku vydařených scének, kterým se kupodivu může zasmát i duševně zdravý člověk, bohužel však přebývají ty, na které je i pubescent příliš starý ...

Proroctví (1979)

Neznám moc hororů, které by se mohly pyšnit dostatkem krvavých scén, hutnou atmosférou a především nepostrádaly nějaký racionální základ. Prophecy jak však jedním z nich. Ekologický podtext zde skutečně funguje a film má díky tomu mnohem širší rozměr. Zápletka je tedy ucházející a herecké osazenstvo též. První minuty působí sice dosti rozvekle, ovšem malou kompenzaci lze nalézt v hřejivých záběrech na tamní přírodu. Za rovněž zajímavý jev pokládám to, že tyto místy poetické záběry jsou rázem vystřídány těmi, ze kterých jde mráz po zádech, neboť v této fázi již divák ví, jak se původně neškodná zvěř změnila k nepoznání. Kev Peter Hall působil sice v obleku Predátora o něco děsivěji, ale i v medvědím ústrojí odvedl dobrou práci. Kontrole se bohužel vymkla scéna, kdy po úderu medvědím pařátem odletí táborník ve spacáku asi stokilometrovou rychlostí. Ovšem i tak má Prophecy něco do sebe a z hlediska výpovědní hodnoty stále funguje i přesto, že zub času má už něco nahlodáno. 70%

Con Air (1997)

90. léta patřila mezi nejplodnější období kultovních filmů a zejména těch akčních. A právě Con Air je prototypem správné akční klasiky. Samozřejmostí je hvězdné obsazení, ve kterém nejvíce září J. Malkovich coby démonický záporák. Dave Chappelle se úspěšně stará o humornou stránku filmu a kdyby nezapálil Posledního Mohykána, mohli jsme mít humoru víc. Velkolepé akční scény jsou strhující a nechybí efektivní výbuchy a demolice. Není nouze o zdravou nadsázku, řádně vyhrocené finále a pochopitelně sentimentální happyend. Con Air zkrátka přesně vystihuje to, co jsme měli, nebo máme rádi na devadesátkách. 80%

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Infantilní, slaboduchá taškařice, díky které jsem ztratil další dvě hodiny ze svého života. Především je to až příliš dětské a já děti nesnášim. Vlastně všichni zúčastnění včetně samotného Anakina mi lezli na nervy a jakmile se objevil na scéně zasranec Jar Jar, bylo na mi blití. Veškerá technologie a mimozemská fauna byla na můj vkus až příliš bizarní a odpudivá, což ve mě budí dojem, že první díl je pouze pro fanoušky audiovizuálu. Zvuk je zde vyladěn do nejmenšího detailu, o tom není pochyb, ovšem ty fantasmagorické serepetičky kolem se pro mě za mě můžou jít vysrat. Pokud se mám pustit do dalších dílů, bude muset uplynout velmi dlouhá doba a nebo si pár dní poležím na oddělení psychoterapie. 10%

Hořící Mississippi (1988)

Sugestivně ztvárněné drama o rasové segregaci vůči černé komunitě, které má hned několik es v rukávu. V první řadě těží z prostředí, kde se odehrává. Sluncem rozpálené Mississippi navozuje dojem drsného prostředí, v němž panuje pouze nenávist a touha zabíjet. Atmosféra 60. let je též působivá a nejen díky ní vyniká autentičnost filmu. Duo Hackman-Dafoe je znamenité a charakterově pečlivě promyšlené. Démonická hudba umocňuje tvrdost tamních podmínek a pokud je vše vedeno Parkerovou dynamickou režií, nezbývá vytknout téměř nic. 80%

Úplné bezvětří (1989)

Billy Zane skutečně nosí smůlu. Pokud se v jeho přítomnosti zrovna nepotápí nejslavnější zaoceánský parník, tak jde pro změnu ke dnu dvoustěžňová plachetnice, ale k věci. Dead Calm je pouhý rutinní thriller, který však vyniká především důmyslně vystavěnou atmosférou a napětím. Herci jsou obstojní a působí reálně...tedy v rámci možností. Dobrý dojem kazí pouze "fantasmagorický" závěr, po kterém jsem poctivě kroutil palicí a šel s hvězdou dolu. 70%

Fighter (2010)

Nikoliv boxerské, nýbrž neobyčejné romantické drama, v němž je box pouhým pozadím příběhu. Absence patosu a sentimentálních výlevů je samozřejmě velké plus. Fantastický Chris Bale předvádí jeden ze svých nejoslnivějších výkonů své kariéry a ani Mark Wahlberg nezůstává nijak pozadu. Nechybí emočně vypjaté situace a ve správné míře vyhrocené momenty. Překvapivě chytrá, úderná a originální záležitost. 75%