Velký (1988)

Neskutečně milý film, který má hodně co nabídnout. Vedle skvělého herectví Toma Hankse mu nechybí sympatie postav, příjemná hudba a zajímavá myšlenka, díky které je jen na divákovi, zda závěr pochopí jako...řekněme spíše špatný či dobrý konec...Film srší vtipem, sentimentu je akorát a o emoce také není nouze. Amerika s nádechem 80. let má zkrátka jedinečnou chuť. P.SElizabeth Perkins je pěkná čičinka.

Deep Inside the Titanic (1999)

Nejprve jsem měl pocit, že sleduji jen další průměrný dokument, který v porovnání s jinými skvělými dokumenty nenabídne nic nového. Naštěstí jsem se zmýlil, sice jen částečně, ale přece. Zpočátku tu máme obyčejnou prezentaci záběrů na vrak, poté přichází na řadu zpestření v podobě výpovědí některých důstojníků. Jsou tu sice převážně počítačové animace, ale zde přijdou vhod, neboť díky nim si divák při náhledech na vnitřek Titanicu vybaví již bohužel zaniklé, krásou a kouzlem oplývající interiéry Titanicu.

Titanica (1992)

Hrdě se řadím mezi fanatiky do Titanicu. Četl jsem spoustu informací, shlédl několik dokumentů. Nevzpomínám si však na žádný, který by se mohl pyšnit prvky, jenž jsou typické spíše pro film, než dokument. Jakožto fanatik jsem zažil dojetí i napětí. První věc, za níž jsem dokumentu vděčný je, že upustil od umělých flashbacků, jenž mají přinést divákovi představu, jak to asi vypadalo ve skutečnosti. Nevím jak u ostatních, ale u mě má vždy přednost raději "suchý" sled archivních záběrů, než rádoby autentické záběry ze "skutečnosti". Ony archivní záběry se tu střídají se záběry na vrak, což přispívá na pestrosti dokumentu. Druhá věc: Většina dokumentů se soustředí výhradně na příď vraku, což je vzhledem k zachovalosti pochopitelné. Tento dokument se však věnuje i zádi a pozornost je tu věnována i rozsáhlému poli trosek. Proč napětí? Robert Ballard, který v roce 1985 objevil vrak Titanicu, měl řadu příležitostí vyzvednout jakýkoliv předmět z vraku ( v rámci možností samozřejmě, těžko by probíhalo vyzvedávání přes 20 tun těžkého lodního šroubu či cca 100 tun vážícího kotle). Nevynesl ani jeden předmět, neboť chápe Titanic a jeho trosky jako pietní místo, chová k němu bezmeznou úctu a jeho záměry jsou čistě záležitosti vědy a výzkumu... kéž by takový přístup měli všichni. Bohužel není tomu tak. Pan Ralph White během prohlížení trosek neměl v hlavě ani tak vědu a výzkum, jako spíš peníze a tak jsem byl ve velkém napětí, když se odhodlával k odebrání jednoho z předmětů, naštěstí jeden z kolegů mu to včas rozmluvil. I když, zase na druhou stranu, jsem rád, že některé artefakty byly vyzdviženy, neboť jednou přijde čas, kdy z Titanicu nezbude nic, než jen hromada rzi a právě díky vyzvednutým artefaktům si ho budou moci zájemci stále připomínat. Proč dojetí? Těžko pochopitelné pro ty, jimž Titanic neříká vůbec nic. Záběry na vrak jsou zajímavě nasnímané a archivní záběry (kapitán Californianu S. Lord, kapitán Carpathie A. Rostron s přeživšími v New Yorku, průběh stavby, odplouvání Titanicu, kapitán Smith s důstojníkem atd.) jsou podbarveny vynikající dojemnou hudbou skotského nádechu, která k historii Titanicu skvěle padne. Není tak divu, že fanatik do Titanicu jako já může být během těchto sekvencí dojat. Věc třetí: Co se týče odvyprávěných informací, tak je dokument velmi podrobný a přináší informace velmi zajímavé. Např. odůvodnění, proč je záď značně zdeformována na rozdíl o přídě. Výzkum se také zaměřuje na některé geologické a biologické výzkumy, jenž souvisí s vrakem. Zmíněno je i pár informací o posádce a cestujících. Působivá je skutečnost o 34 strojnících, jenž dodávali Titanicu energii skoro až do doby, kdy se nad ním zavřely vody Atlanticu. Zemřeli, aby zachránili život ostatním. A to je jen jeden z mnoha statečných činů, jenž se onu osudnou noc staly. Titanic byl pýchou lidstva v době svého vzniku...a nejen pýchou, už v té době byl legendou, byl legendou i když se potopil a stále je legendou. To, co leží na dně Atlantiku 400 mil jižně od Newfoundlandu není jen pouhý zrezivělý vrak. Je to smutný přízrak nejkrásnějšího a největšího parníku na světě. Duch Titanicu tu bude stále.

Před soumrakem (2004)

Tenhle film má romantiku přesně takovou jakou jsem si přál. Nejsou tu žádné sentimentální výlevy typu: "Miluji tě", "Nemůžu bez tebe žít" apod. Není tu ani jeden polibek, a přesto může být i cynický divák jako já pohlazen na duši. Kamera je romanticky uhlazená, herci jsou přirození a přesvědčiví. Jediným mínusem pro mě je chladná první půlka filmu, kdy jsem se nedokázal do příběhu vcítit, poté však postupně nabýval na přitažlivosti a já si konečně se vší zvědavostí vychutnával větu od věty. "Kaka" to napsal všechno za mě a ještě líp. Jednoduchý konverzační film, který má to nejdůležitější. Srdce. 80%

Bostonský případ (1968)

Výtečně zpracované krimi, které se zubu času vůbec nemusí podle mě obávat, už jen pro svou dělbu obrazu, díky snímání dvou kamer současně, což považuji za velmi zajímavé zpestření, na němž si se vší určitostí pochutná i moderní divák. Herecký ansámbl je fantastický. Trio Curtis-Fonda-Kennedy, všichni patří mezi mé oblíbence, ale musím trochu vyzdvihnout jedinečného Tonyho, který předvádí ukázkové herectví. Občas sice film v tempu zakolísá, ale v napínavé koleji se drží i tak. Nelze než doporučit. P.S. Nutno vidět v originále, s dabingem riskujete trvalé poškození sluchu, hlavně když je na scéně Curtis s hlasem Viktora Praisse, to je zážitek hoden blití.

Cesta do středu Země (2008)

Tahle adaptace zklamala snad ve všech směrech, v jakých film zklamat může. Brendan Fraser je jako vědec absolutně nepřesvědčivý a pokud mělo jít o nějaké napodobení profesora Lidenbrocka, tak dopadlo katastrofálně. Tuny počítačových triků rozhodně nepřipraví divákovi kolosální vizuální žranici a celkový příběh vypadá díky formálnímu zpracování dost omezeně. Jakoby to bylo celé určeno pro pětileté haranty a ještě retardované. Knihu jsem četl a tahle verze se jí drží velmi zvolna, což by mi ani tak nevadilo, ale především technická stránka úspěšně pohřbívá tuhle břečku. Jsem přesvědčen, že verze z roku 1959 nabídne mnohem víc. 45%

Kopačky (2008)

Vcelku ucházející komedie, kterých vzniklo nespočet, ale málokterá má kvalitní humor a emoce. Ne že by Kopačky byly nějak extra velkou výjimkou, ale aspoň se tu nedočkáme gejzíru nechutností a omezeného vtipu. Téma je jakýmsi aspektem, který nenabídne velkou porci zábavy, ale nutí sledovat dál. Na otázku, zda bych se na to podíval znovu, bych však odpověděl negativně. 70%

Strom snů (1994)

Další rádoby emotivní nuda, která si hraje na něco, co není. Ono by se možná dalo lecčemu uvěřit, jenže to by ta nuda nesměla bejt do nebevolající. Samé tlachání o životě, o přátelství, o rozhodnutích a skutek utek. Costner a Wood mi přišli dost nevýrazní a nebýt té fantastické hudby, tak tomu seknu odpad jak vyšitej. Buď jsem neměl na takové téma náladu a nebo ho nejsem vzhledem ke svému velkému cynismu schopen pochopit. Nevím jestli bohužel, nebo bohudík...

Válka Roseových (1989)

Já to řikám celý život, že manželství a haranti jsou zbytečný hovadiny a tenhle film muj názor potvrdil. Vážím si ho nejen pro jeho scenáristickou a režijní vyzrálost, ale hlavně pro jeho výpovědní hodnotu. 85%

Darebák (1985)

Božské, komické, důmyslné, charakterní, romantické, podmanivé... a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Skutečně upřímná záležitost, která splnila moje očekávání. Americké komedie z 80. let a hlavně ze středoškolského prostředí mám fakt rád, ale tady jsem nečekal nijak velký zážitek. Díky bohu...konal se. Díky charakteru postav, originálnímu vtipu, teen romantice a velké porci cool scén jsem si náramně pochutnal. Autoři prciček by si měli z téhle poctivé práce vzít příklad. Velmi silné 4