Norma Rae (1979)

Trochu zklamání. Můj velký oblíbenec Martin Ritt nedodal svému filmu onu podmanivost, která zdobí jiná jeho skvělá díla, což je u režiséra s tak velkým potenciálem přímo zločin. Naštěstí využil jinou svou mimořádnou schopnost. Opět je celý film vytříbený bezchybným charakterem postav, obzvláště Sally Field, která tenkrát měla slušný zevnějšek. I Bridges starší a Ron Leibman předvedli kvalitní herecký projev. Inteligentní film se slušnými herci, ale bohužel bez poutavosti. 70%

Čas zastavit se (1988)

Úspěšný veterán světové režie odvedl opět poctivou práci, díky které jsem si na tomto nepříliš známém dílu dobře pochutnal. První půlhodina trochu nudí, neboť si i zde dával pan Lumet trochu na čas. Poté jakoby najednou dodal filmu jakési fluidum, které nenechá diváka chladným. Na jedné straně příběh o hodnotách lidské povahy a lásky, na druhé straně lehké krimi o nejistotě a rozhodnutích, takže úplná absence stereotypu. Dialogy je též radost poslouchat! Až teprve teď jsem si uvědomil, že River Phoenix byl skutečně talent a je ho velká škoda. Ještě smutnější je, že podobných předčasně zemřelých nadaných hvězd není málo( James Dean, Brad Renfro, Heath Ledger a další). Asi to byl osud, ale raději zpět k filmu. Je mi líto trochu vlažnějšího začátku, jinak bych rád dal plný počet. I tak se těším na další Sidneyho výborné opusy. 80%

Tajemství slov (2005)

Křehké citové drama s velkou dávkou melancholie zabalené do smutného a pesimistického hávu, které si dle mě zaslouží trochu objektivní pohled. Není tu nouze o velmi silné momenty a podmanivá atmosféra nemá žádné díry. Přesně však nedovedu vysvětlit proč zůstávám na 3*, možná jsem byl naladěn na špatnou strunu, možná jsem očekával více, nevím. Film je ale svým způsobem velmi zajímavý a romantici si tu přijdou na své.70%

Zrození šampióna (2009)

V podobných případech, kdy se jedná o sociální drama se záměrem diváka citově vydřít jsou 2 možnosti: Buď takovýto film udělá díru do světa, zvlhčí kapesníky všech členů rodiny a zařadí se mezi snímky, na které se bude neustále vzpomínat, nebo dopadne stejně jako stovky podobných filmů, které se nechají zkouknout, ale po čase se na ně nanese prach, který už nikdo nebude mít touhu utřít. Tohle je bohužel muj případ. Není to špatný film. Nenudí, Sandra Bullock vyzrála v přesvědčivou herečku a jsou tu i působivé cool scény, ale jako celek je to zkrátka průměrná záležitost, kde ta režisérova snaha diváka citově zasáhnout je moc vidět a to mi vadí. Někomu se Šampion dostane do srdce, ale já mu dveře do toho mého neotevřu. Sorry Michaele

Flintstoneovi (1994)

Na seriál to pochopitelně nemá, ale myslím že tahle živá verze nedopadla nijak katastrofálně. Vtipných momentů je tu poměrně dost, herci jsou zvolení znamenitě a hlavně to nenudí. Bohužel tu jsou i trapné momenty, které mi nedovolují hodnotit lépe. Na hodinu a půl je to přesto do vtipu docela dobře vyvážené. PS:Během závěrečných titulků můžeme slyšet, že během natáčení nebyl zraněn žádný dinosaurus. Nevěděl jsem, že filmy se točily už před 60 miliony lety :-)

Helena v krabici (1993)

David Lynch je šílenec, ale doufal jsem, že to jeho dceruška po něm nepodědila. Omyl. Helenka v krabici je opravdu prapodivný a tupý film, který krom erotických záběrů nemůže nabídnout vůbec nic. Julian Sands je sympatický jak hovno a Sherilyn Fenn, která má sice pěkné poprsí čumí jak dámské přirození. V takovýchto filmech očekávám napětí a zvýrazněné charaktery postav, čehož se mi zde vůbec nedostalo, ale díky jedné scéně považuji tento patos za jakýsi lepší podprůměr. Asi jsem kripl, ale scéna, ve které Sherylin Fenn porazí auto je jednou z nejvtipnějších, jaké jsem kdy viděl.

Moje první láska (1991)

Tenhle film bohužel není moje láska. Na city hraje hůř než já na kytaru a to už je co říct. Culkin mi nepřijde moc sympatický a ušatá Chlumsky tu celou dětskou sympatii opravdu moc nezdobí. Asi se ta moje averze na děti začíná projevovat i na filmech.

Vliv gama paprsků na měsíček zahradní (1972)

Strašně rád bych napsal, že Paul Newman měl talent i na režii, ale po pár zhlédnutých filmech, které režíroval to říci nemohu, včetně tohoto. Ta snaha se mu rozhodně upřít nedá. Vždy se jako režisér věnoval výhradně dramatům, zaměřujících se na mezilidské vztahy. Ani jeden z jeho filmů, který jsem viděl nebyl po obsahové stránce vůbec špatný, naopak. Výběr tématu mu nedělal žádný problém, ale kamenem úrazu byla vždy forma, která uvrhovala film do strašné a po většinou i nudné podívané, vyjma snad Rachel, Rachel, které bylo do určité míry lehce podmanivé. Tento film je ale suchý jak saharská poušť za pravého poledne. Promiň Paule!

Transformers (2007)

Myslím, že právě Transformers jsou zářným příkladem toho, že Míša Záliv skutečně nepřišel léčit rakovinu, ale bavit lidi a můj názor je, že se mu to daří...většinou teda. Těžko by tu mohl náročný divák napsat, že by scenáristovi líbal ruce, ale myslím, že už z plakátu lze jasně poznat, že tu jde opravdu o něco docela jiného. Nevyhledávám podobné filmy, ale Transformeři mě zkrátka bavili. Je tu vtip, absence hluchých míst, skvělá akce a i když bych Baye zrovna nezařadil mezi režisérské špičky, tak se mu nedá upřít velký cit pro technickou stránku filmu. Obraz, zvuk, efekty.. to vše prostě umí! Pokud divák hledá zábavu, tak tento film je jasná volba. Za mě 75%

Smrt panen (1999)

Smutné citové drama pro melancholiky se zajímavou myšlenkou, ale s hlemýždím tempem, díky kterému kompletně spadá do čistého průměru. Dámské představenstvo je sympatické, obzvlášť Kirsten Dunst je k nakousnutí, ale celkové pojetí příběhu, včetně jednání dívek jej činí trochu zvláštním. Hudební složka je ovšem znamenitá a v některých pasážích lehce přidává na podmanivosti. Možná to chce vidět víckrát, možná je tento film jen pro určitou skupinu diváků, nevím. Faktem přesto je, že v případě Sofie Coppolové rozhodně nepadá jablko daleko od stromu.