• Krátkometrážní

Alois Nebel (2011)

Je to dosť prázdne a čakal som veru viac. Atmosféra je výborná, podobná tej komixovej. Na to som sa tešil najviac, až zhasnem a budem čumieť na tie čiernobiele obrazy:). Osobne mám veľmi rád spomínané komixy, Jesenníky a Rudišove knihy tiež takže dávam za štyri. Proste má to niečo v sebe.

Amatér (1979)

Táto vec ma natoľko dostala a oslovila, že bezprostredne neviem, čo napísať. Asi by som nebol ani trošku objektívny. Čo by vôbec nevadilo, lebo tento film je výborný po všetkých stránkach, a to aj pre ordinárneho diváka, aj pre toho, kto sa na film pozerá s určitým presahom. Výborne je zapracovaný vstup do filmu Ochranné sfarbenie, ktorý sa ako keby stáva jeho súčasťou. Podobne ako aj u ďalších snímkov Kieslowskeho, ako je napr. Krátky film o láske, alebo Náhoda vystihuje respektíve zobrazuje naturalisticky realitu 80-tých rokov- interiéry a exteriéry panelákov a `šedé` životy ľudí. Evokuje to spomienky na to, čoho som bol súčasťou, ale iným spôsobom. DVD mi v polici ležalo - stálo asi tak rok a dnes som sa k nemu dostal. Nevedomky som si tak nachystal prekvapenie. Jeden z najlepších filmov, aký som za poslednú dobu videl.

Americký zločin (2007)

Strašné. Čoho všetkého sú ľudia schopní. Katastrofa. V priebehu som musel odskočiť na cigo, proste som to už nemohol rozdýchavať. Toto je typ filmu, ktorý nemám rád. Dôvod je zjavný, ale je dobré, že existujú aj takéto.

Andrea za hranicou (2014) (seriál) odpad!

Pôvodne som tu mal rozpísaných pár viet plných nepekných superlatívov. Toto ale fakt ani nestojí za reč. Celé zle.

Antikrist (2009)

Rozhodne nemôžem povedať, že poznám Trierovu tvorbu dôverne, ale jeho osoba ma už niekedy nejakým spôsobom upútala. Po tomto filme musím povedať, že ma nenechal na pochybách, napriek kontroverznému podaniu, ktoré zvolil, že je to pán filmár. Sprvu som myslel, že urcite by to chcelo niečo naštudovať o faktoch, na ktoré Trier odkazuje, ale 10 minut po skončení, keď sa trochu usadila moja myseľ, som si uvedomil, že to tiež vôbec nie je nutné. Trier rozpráva príbeh využívajúc symboliku tak explicitne, že musí byť zrozumiteľný snáď každému. Tvrdé, ťažko pochopiteľné, ale jednoznačne uchopiteľné, až z toho ide mráz po chrbte. Tažiskom príbehu je postavenie ženy vs muža, využívanie symboliky k popisu ich vzťahu, myslenie z dávnych reálií a prenos/interpretácia jadra myšlienky v reáliách súčasnosti.

Arsy-Versy (2009) (studentský film)

Nevídané. Skvelý námet, resp. skvelý človek Ľuboš, jeho matka a výborné spracovanie. Aspoň nejakému žánru sa na Slovensku darí._______18. art film fest

Aurora (2010)

Rumuni idú ako nikto iný. S trochou nadsázky taká FC Barcelona súčasnej kinematografie:). Tri hodiny (v ten deň to bol štvrtý film) boli masaker, z kina som vyšiel ako zbitý pes, ale stálo to za to._____artfilm2011

Avatar (2009)

Pravdu povediac u Avatara som si dopredu urobil svoj obrázok o ňom. Čo tam bude stáť za nič a od čoho mám čakať viac apod. Celkom som to odhadol, až na to, že je lepší, než som si myslel. Príbeh je dosť biedny, ale má svoju hĺbku a tej akcie je tam potom tiež cez príliš. Cameron sa rozhodol urobiť film pre masy a dokonale mu to vyšlo. Každý si tam nájde niečo svoje, čím ho film dostane a predčí aj to, čo by mu inak vytýkal a zrážal ho dole. Výborná atmosféra, ekologické posolstvo, komlexnosť Pandory, obrázok ľudskej povahy je to, čo je asi najsilnejšou jeho stránkou.

Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010) odpad!

Banksy robí výborné veci, o tom niet pochýb. Na druhú stranu všetko, čo robí, robí kvôli egu, sláve, peniazom...Neviem...Každopádne tým pošľapáva gro celého graffiti, to, o čom je. Ja nechápem, o čom vlastne je tento hraný pseudo-dokument. To mu nestačí, ako sa prezentuje? Tak si spravil film, v ktorom ho nejaký pako velebí a stavia na nejaký pomyselný piedestál streeartového umelca? Čo to vlastne "street art" je? _____ Banksy nie je až taký výnimočný, ako sa nám snaží nahovoriť v tomto "dokumente." Existuje oveľa viac úprimnejších ľudí, ktorí sú "svetovo neznámi umelci" a netlačia to nikomu do ksichtu, do galérií...Všetko korunuje záver, v ktorom sa Banksy snaží poukázať, o čom to vlastne je...Presne o tom, vystihol sa...Ak chcete vedieť, o čom to je, tak si radšej pozrite Dirty Handz, Subway stories...., nejaké skutočné graffiti video, nie takýto film. Je ich viac než dosť.