Denní světlo (1996)

Milé prekvapenie. Čakal som slabý B-čkový odvar, ale vykľul sa z toho celkom zaujímavý film.

Pozemšťan (2007) odpad!

Film videný na základe odporúčania. Pripomína mi iný film - Da Vinciho kód. V tomto sa autori snažia naznačiť, že Biblia je kniha plná rozprávok a "prifarbených" príbehov. Že Ježiš bol niekto iný a mnohé zo skutkov a slov, ktoré urobil či povedal, sa vlastne nestali alebo sa nestali tak, ako sú vykreslené v Písme Svätom. To sú len niektoré z myšlienok, ktoré sú v priamom rozpore so skutočnou pravdou. Pán Ježiš povedal: "Ja som cesta, PRAVDA i život. Nik nepríde k Otcovi, ak nejde cezo mňa." (Ján 14,6). A tiež: "Ak vy zostanete v mojom slove, budete naozaj mojimi učeníkmi, poznáte PRAVDU a PRAVDA vás vyslobodí." (Ján 8,31b-32). Tento film plný lží a poloprávd ďalej odporúčať nebudem.

Propast (1989)

Videné druhý raz. Pravdupovediac, dojmy sú rozpačité. Je to pútavo natočené, efekty sú super (u Camerona samozrejmosť), herci sú tiež sympatickí (najmä Lindsey). Ale pocitovo ma to nechalo chladným. 3 poctivé hviezdy za poctivú filmarinu.

Matrix (1999)

Scifi mám rád, ale toto ma neoslovilo vôbec. Ešte začiatok ma trošku zaujal, ale potom to šlo už dolu vodou, koniec sa podľa mňa zvrhol už len na akciu a efekty. Dej takmer nulový, emócie skoro žiadne. Nadupané efekty bez deja a emócií sú pre mňa ako krásny pohár, ale prázdny. Tentokrát hodnotím čisto subjektívne.

Vzepřít se obrům (2006)

Po Fireproof, Flywheel a Courageous ostal už len tento snímok, ktorý som od Alexa Kendricka doposiaľ nevidel. A som tak rád, že som si ho nenechal utiecť. Po máloktorom filme som takto dojatý a povzbudený! Je pravda, že americký futbal mi nie je ako šport sympatický, no nehrá tu najdôležitejšiu úlohu (hoci sa často objavuje), ale je použitý ako nástroj pre vyjadrenie úžasných posolstiev - nech čokoľvek robíme, máme tým vzdať Bohu úctu a robiť to najlepšie ako vieme, aby sa cez to On sám oslávil. Je nám tu tiež krásne a názorne pripomenuté, že tam kde končia ľudské možnosti a schopnosti, začína Božia moc! On dáva víťazstvo tam, kde bola predtým prehra! Život tam, kde bolo z ľudského pohľadu nemožné, aby nejaký vznikol! Radosť a požehnanie tam, kde nedávno vládli smútok a beznádej! A úplne najlepšie na tom je, že to nie sú rozprávky, ale reálne skúsenosti tých, ktorí Bohu naozaj dôverujú (nielen veria v Jeho existenciu). Veľmi hodnotný film od Kendricka! Anything is possible with You.

Quo Vadis (1951)

Po prvej hodinke sledovania veľké nadšenie. Úžasná výprava/kulisy, nádherné kostýmy, duchaplné, miestami až poetické dialógy, sympatickí a šikovní herci, pekná Lýgia. Zvlášť ma potešili postavy apoštolov Pavla a Petra, i keď sa im tu dostáva len malý priestor. Z akčných pasáží u mňa jednoznačne vedie zápas Lýginho "bodyguarda" s býkom v aréne. Chcem tiež vyzdvihnúť kvalitu obrazu s ohľadom na rok vzniku diela. Celkovo považujem tento snímok za nadpriemerný a hodný viac než jedného zhliadnutia.

Na vrchol (2002)

Presne takéto filmy sa naozaj oplatí vidieť. Tento je o horolezectve, ktoré dá dokopy dvoch odlišných ľudí s opačným pohľadom na svet. Ale tiež o priateľstve, ktoré obom zmení život. O láske, ktorá nepozná hraníc. O viere, ktorá pretvára ľudské srdce. Nie je to akčňák s nadupanými digitálnymi, či inými wow efektami, ale snímok s jasným posolstvom. Po druhom zhliadnutí nemôžem inak, ako dať tomuto dielu najvyššie hodnotenie a posielam ho do svojej Top 10.

Slávik 2012 (2013) (pořad) odpad!

Nafúknutá bublina, ktorá po prvej polhodine praskla. Akože efektná show, ktorá zíva prázdnotou a nemá čo divákovi ponúknuť. A to som sa celkom tešil...

Kazatel Kalašnikov (2011)

Rozporuplný snímok. Nedá mi hodnotiť inak ako znovu z dvoch pohľadov, keďže je založený na živote a príbehu skutočného človeka. To, čo Sam Childers pre deti zo Sudánu a Ugandy urobil, je z ľudského pohľadu obdivuhodné, ale... Nemôžem súhlasiť s tým, AKO alebo za akú cenu to urobil / robí (aspoň tak, ako to vykresľuje tento životopisný snímok). Samozrejme myslím po tom, čo údajne našiel Ježiša a bol pokrstený. Podľa Biblie nemáme proti zlu a násiliu bojovať zlom a násilím, ale láskou, žehnaním a modlitbou. Ten, čo mečom bojuje, mečom aj zahynie. Kto nasleduje Ježiša taktiež vie, že sa nemáme správať ako vlci (ako to na jednej "kázni" zdôrazňoval Sam Childers), ale máme sa podobať Baránkovi. Ako film teda napínavé a celkom uveriteľné, ako skutočný príbeh (ako je tu vykreslený) rozporuplné.

Chvíle poté (1999)

Film s jasným posolstvom. Sila tohto snímku nie je v jeho technickom prevedení alebo efektoch, ale v tom, že šíri tú najkrajšiu a najdôležitejšiu správu - že nás Pán Ježiš miluje a chce, aby sme večnosť strávili s Ním v Jeho kráľovstve. Stačí Mu úprimne odovzdať svoje srdce. Tento film povzbudí tých, ktorí tak už urobili, ale môže pomôcť aj tým, ktorí ešte váhajú.